Cera dojrzała i wrażliwa: jakie kosmetyki włączyć do pielęgnacji?

0
513
starzenie się skóry
Około 50. roku życia w ciele kobiety następuje gwałtowny spadek ilości estrogenów, co wpływa na utratę gęstości skóry, znaczne zmniejszenie się zawartości kolagenu i zmianę owalu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pielęgnacja cery dojrzałej i wrażliwej wymaga szczególnej uwagi. Źle dobrane kosmetyki mogą uszkodzić delikatną barierę hydrolipidową i spowodować podrażnienia. Formuły kosmetyków stosowanych w takiej pielęgnacji powinny skutecznie działać przeciwstarzeniowo, a jednocześnie być bezpieczne. Co warto włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej cery dojrzałej i wrażliwej?

Czym charakteryzuje się cera dojrzała i wrażliwa?

Starzenie się skóry rozpoczyna się w wieku 25-30 lat. Nie nazywa się jej jeszcze wówczas skórą dojrzałą, ale procesy starzenia już wtedy w niej zachodzą. Najczęściej o cerze dojrzałej mówi się u kobiet, które mają około 50 lat, choć trzeba pamiętać, że nie tylko metryka decyduje o stanie skóry.

Cechy charakterystyczne częste dla skóry dojrzałej to między innymi:

 • utrata elastyczności i jędrności,
 • pojawienie się zmarszczek mimicznych,
 • nieregularny owal twarzy,
 • opadające kąciki oczu, ust, policzki oraz wiotczejąca skóra powiek,
 • liczne przebarwienia skórne.

Skóra jest dodatkowo odwodniona, przesuszona, szorstka, wiotka i cienka, wyraźnie pozbawiona blasku i zmęczona.

Cerę wrażliwą, niezależnie od wieku, cechuje natomiast skłonność do podrażnień i alergii.

Jakie potrzeby ma cera dojrzała i wrażliwa?

Około 50. roku życia w ciele kobiety następuje gwałtowny spadek ilości estrogenów, co wpływa na utratę gęstości skóry, znaczne zmniejszenie się zawartości kolagenu i zmianę owalu. To dlatego w tym wieku należy zrewidować swoją dotychczasową pielęgnację i postawić na kosmetyki bogate w formuły, które odpowiadają na konkretne potrzeby twarzy z widocznymi oznakami starzenia. Produkty te powinny łączyć w sobie kilka funkcji: mocno nawilżać, wyrównywać koloryt i działać ujędrniająco. Przy cerze wrażliwej należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, by poszczególne specyfiki miały delikatne zapachy (lub całkowicie być ich pozbawione), bezpieczne formuły i jak najmniej barwników.

Jakie kosmetyki włączyć do pielęgnacji cery dojrzałej?

Kosmetyki idealne dla cery dojrzałej powinny mieć skład bogaty w konkretne składniki aktywne, między innymi:

 • witaminę C, która poprawia produkcję kolagenu, a także wpływa na rozjaśnianie powstałych przebarwień skóry,
 • witaminę E, zwaną witaminą młodości, poprawiającą odżywienie i nawilżenie skóry,
 • witaminę A, która ma właściwości stymulujące produkcję kolagenu, redukujące przebarwienia oraz pobudzające regenerację komórek skóry,
 • kwas hialuronowy, o działaniu zapobiegającym powstawaniu zmarszczek oraz wygładzającym już istniejące,
 • koenzym Q10, odżywiający zmęczoną skórę i niwelujący powstawanie zmarszczek.

Kompleksowa pielęgnacja cery dojrzałej powinna opierać się na odpowiednich kosmetykach, ale również składać z kilku etapów.

 • Pierwszym etapem powinno być zawsze dokładne oczyszczanie przy pomocy przeznaczonych do skóry dojrzałej i wrażliwej preparatów, takich jak woda micelarna albo żel myjący, np. z linii Sensibio Defensive marki Bioderma.
 • Przy cerze dojrzałej nie można pominąć serum, które dostarczy skórze skoncentrowane składniki. Takim produktem jest na przykład głęboko odżywiające Excellage Serum z Institut Esthederm, przywracające gęstość i blask cerze dojrzałej.
 • Zakończeniem pielęgnacji zawsze powinien być głęboko odżywiający krem, np. z tej samej linii co wspomniane serum, czyli Excellage.
 • Elementem, który jest również szalenie istotny w codziennej pielęgnacji cery dojrzałej, jest dobry, odpowiednio dobrany krem pod oczy.

Pielęgnacja cery dojrzałej i wrażliwej jest wymagająca, ponieważ należy zastosować w niej kosmetyki zawierające skuteczne składniki, które jednocześnie będą działały na tyle łagodnie, że nie podrażnią delikatnej skóry. Z tego powodu warto sięgać po produkty sprawdzonych marek, z których specjaliści wciąż opracowują innowacyjne technologie – tak jak w przypadku Biodermy.

Materiał partnera zewnętrznego