Słuchawki z mikrofonem do pracy: jakie wybrać?

0
675
kobieta home office w słuchawkach
Konstrukcja słuchawek ma znaczący wpływ na jakość ich użytkowania | fot.: stock.adobe.com

Niestety przyszło nam żyć w czasach, w których możliwości społecznego kontaktu są ograniczone. Pandemia sprawiła, że życie większości z nas wywróciło się do góry nogami. Musieliśmy przyzwyczaić się do nowych realiów, a jednym z nich jest konieczność pracy zdalnej. O ile nasza firma nie wyposażyła nas w odpowiedni sprzęt, czyli słuchawki z dobrym mikrofonem, sami będziemy musieli takie zakupić. Jakie jednak wybrać?

Zwróć uwagę na mikrofon

Mikrofon jest kluczowym elementem każdego zestawu słuchawkowego, który ma nam umożliwić prowadzenie rozmów głosowych i rozmów wideo. Znajdziesz je więc w każdym modelu słuchawek. Przyda ci się on do prowadzenia telekonferencji w pracy, gdzie szczególnie istotna jest wysoka jakość dźwięku. W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę, czy mikrofon posiada opcję wyciszenia szumów z otoczenia. Jest to niezwykle istotny fakt, który zapewni nam czysty i wyraźny dźwięk. Oczywiście nie może zabraknąć odpowiedniej regulacji mikrofonu. Mowa tutaj głównie o wysokości, by można było ją dopasować do kształtu głowy, co przełoży się na komfort użytkowania. Warto odpuścić sobie modele, które mają mikrofon wbudowany w słuchawki. Znacznie lepiej sprawdzi się klasyczny mikrofon na wysięgniku.

Odpowiednia konstrukcja

Konstrukcja słuchawek ma znaczący wpływ na jakość ich użytkowania. Jak można zauważyć, słuchawki mają różną budowę, a to od nas zależy w jakich czujemy się najlepiej. Nie mniej jednak, jeśli zależy nam na modelu typowo do pracy, warto wybrać te o konstrukcji zamkniętej lub półotwartej. Lepiej odpuśćmy sobie modele True Wireless. Weźmy pod uwagę także materiały, wykorzystane do ich produkcji jak i ich odpowiednie wykończenie. Przede wszystkim sprawdźmy, czy regulacja pałąka nie sprawia nam większych trudności. Oczywiście znajdziemy też słuchawki monofoniczne lub stereofoniczne. Każdy wie jak wygląda praca w domu, dlatego lepiej sprawdzą się urządzenia stereo, które pozwolą odciąć się od innych dźwięków dochodzących z otoczenia.

Niezbędny jest system redukcji hałasu

System redukcji hałasu to jedna z innowacyjnych technologii, której niestety nie znajdziemy w tańszych modelach słuchawek. System ten pozwoli na bieżąco wyciszyć dźwięki i hałas, który dochodzi z otoczenia. Wyróżniamy zarówno modele wyposażone w pasywny jak i aktywny system redukcji hałasu. Nie mniej jednak, najlepszym i najdroższym zarazem jest system, który pozwala takie hałasy wyciszać na bieżąco, poprzez ich odpowiednia analizę.

Łączność

Każdy wie, że wyróżniamy słuchawki bezprzewodowe i przewodowe. Te pierwsze są znacznie tańsze od słuchawek bezprzewodowych. W ich przypadku często zaimplementowany jest pilot z tradycyjnym złączem Jack, więc za pomocą USB szybko można je przepiąć do innego urządzenia. Słuchawki bezprzewodowe z kolei, wykorzystują modem Bluetooth i pozwalają na łącznie bez i z kablami. Są one droższe nie mniej jednak wygodniejsze. Zasięg połączenia Bluetooth, może być równy nawet 30 metrom. Wobec tego podczas długiej telekonferencji, będziemy mogli spokojnie wyjść do kuchni i zaparzyć sobie kawę. Jedyną wadą takich słuchawek jest bateria, która najzwyczajniej w świecie może się rozładować. Sprawdźmy więc, czy model, który wybraliśmy, spokojnie wytrzyma chociaż jeden dzień roboczy. Optymalnie jedno ładowanie słuchawek powinno wystarczyć na kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy.

DGA