Jak wyczyścić klawiaturę laptopa?

0
941
żart czyszczenie klawiatury
Oczyszczaniem klawiatury laptopa warto zająć się raz na siedem dni | fot.: stock.adobe.com

W dużej ilości polskich domów używa się laptopa. To urządzenie dające ogrom możliwości do nauki, pracy i rozrywki. Czy jednak pamiętasz o czyszczeniu klawiatury? Czy wiesz, co może się wydarzyć jeśli odpowiedź brzmi: nie? – na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Brak higieny podczas użytkowania sprzętu

Regularnie czyścimy blat kuchenny, meble i inne elementy wyposażenia domu, często jednak zapominając o klawiaturze laptopa. To ogromny błąd, ponieważ nieczyszczona klawiatura to źródło wielu bakterii i zanieczyszczeń. Ileż razy zdarza się nam jeść nad klawiaturą, dotykać klawiszy zaraz po tym, jak używaliśmy kosmetyków czy przygotowywaliśmy posiłek. Niestety, jeśli zapominamy o regularnym czyszczeniu klawiatury laptopa, zapewniamy sobie nie tylko okruchy pod przyciskami, ale i niezbyt higieniczne miejsce pracy. O tym, jak czyścić kalwiaturę to skutecznie i bez dużego wysiłku, dowiesz się w następnym fragmencie artykułu.

sprężone powietrze czyszczenie klawiatury
Oczyszczaniem klawiatury laptopa warto zająć się raz na 7 dni. Sprężone powietrze pozwoli usunąć kurz i większe zanieczyszczenia | fot.: stock.adobe.com

Kilka sposobów na oczyszczenie klawiatury laptopa

Oczyszczaniem klawiatury laptopa warto zająć się raz na 7 dni. Poza tym należy czyścić ją za każdym razem, gdy coś się wyleje (wtedy szybciutko) albo widoczne są oznaki jej zanieczyszczenia. Oto kilka sposobów, dzięki którym oczyszczanie będzie skuteczne i nietrudne:

  • Patyczki higieniczne i alkohol izopropylenowy – doskonały sposób na dezynfekcję. Patyczek należy namoczyć w alkoholu i przetrzeć klawisze oraz przestrzenie między nimi.
  • Odkurzacz – najlepiej taki mały, który idealnie nadaje się do czyszczenia klawiatury. Mieści się w dłoni i doskonale likwiduje kurz. Jeśli zdarza ci się jeść podczas użytkowania laptopa, dzięki temu urządzeniu w łatwy sposób pozbędziesz się także resztek jedzenia. Warto jednak unikać spożywania posiłków i przekąsek w trakcie pracy na laptopie.
  • Chusteczki antybakteryjne – bardzo wygodne w użytkowaniu, chociaż nie tak precyzyjne jak patyczki do uszu. Warto jednak mieć je pod ręką i nawet co kilka dni przecierać nimi klawiaturę laptopa.
  • Cyber Clean – likwiduje bakterie i usuwa wszelkie okruszki czy kurz. To specjalna masa, do której przyklejają się zanieczyszczenia, co pozwala na ich skuteczne usunięcie.
  • sprężone powietrze – nie zapewnia higieny, ale usuwa kurz i okruszki.
  • pędzelek do usuwania kurzu i większych zanieczyszczeń.
czyszczenie klawiatury komputera
Pędzelek to dość łagodna i bezpieczna forma oczyszczania klawiatury | fot.: stock.adobe.com

Podsumowanie

Regularne oczyszczanie klawiatury laptopa jest bardzo ważne. Dzięki temu można uniknąć brudu i bakterii na dłoniach. Pamiętaj, że na klawiaturze znajduje się ich więcej, niż na desce Twojego sedesu. Na pewno nie chcesz mieć ich na swoich rękach. Klawiaturę wystarczy wyczyścić raz w tygodniu, warto mieć pod ręka chusteczki antybakteryjne, których można używać nieco częściej, w trosce o czystość i higienę. Jeśli decydujesz się na zastosowanie alkoholu pamiętaj, aby używać izopropylenowego. Alkohol etylowy również jest skuteczny, ale dodatkowo pozbywa się oznaczeń na klawiszach, co może być problematyczne. Przed i po używaniu laptopa warto dokładnie umyć ręce, dla większego poziomu higieny.

SZA