Żywienie kota – jak powinno wyglądać?

0
826
kot patrzący w górę
Koty to bezwzględni mięsożercy, a co za tym idzie, najbardziej potrzebują białka oraz tłuszczów | fot.: materiał partnera

Żywienie kota to jeden z podstawowych obszarów troski o niego. Podając mruczkowi pyszne, zdrowe i – co ważne – pełnoporcjowe dania, dostarczamy mu nie tylko energię oraz składniki odżywcze, lecz także ogromną przyjemność. Bo jedzenie pełni wiele funkcji, w tym pozwala nam okazać miłość kocim ulubieńcom – jak zatem powinno wyglądać prawidłowe żywienie kota? Poznaj podstawy!

Żywienie kota pod lupą

Koty to bezwzględni mięsożercy, a co za tym idzie, najbardziej potrzebują białka oraz tłuszczów – to one powinny stanowić podstawę ich diety. Warto pamiętać też o węglowodanach. Chociaż nie są naszym mruczkom niezbędne, w prosty sposób dostarczają im energii oraz są źródłem włókna pokarmowego, które wspiera pracę układu trawiennego. Poza wymienionymi tu makroskładnikami, w żywieniu kota powinniśmy brać pod uwagę także witaminy oraz mikro- i makroelementy. Przykładem są, chociażby witaminy z grupy B, na które koty mają zwiększone zapotrzebowanie, oraz wapń i fosfor – podane w odpowiednich proporcjach wesprą układ kostny zwierzęcia.

Wszystkie te składniki powinny każdego dnia znajdować się w kocich miseczkach – posiłki naszych mruczków muszą być zbilansowane i kompletne, czyli zawierać wszystkie niezbędne elementy w prawidłowych ilościach i proporcjach. Tego typu karmy nazywane są pełnoporcjowymi i to właśnie one powinny stanowić podstawę codziennego odżywiania naszych mruczków. Owszem, wszelkie przysmaki i przekąski są mile widziane – ileż dają frajdy! – lecz nie zapominajmy, że nie powinny przekraczać 10 proc. dziennej dawki kalorii, jakie serwujemy kotu.

Jak żywić kota – poznaj pomocne wskazówki!

  • Niestety, pora pożegnać się z bajkową wizją kotów – mleko nie jest dla nich najlepszym posiłkiem, co zwykle widzimy w kreskówkach. Owszem, małe kocięta żywią się tylko mlekiem, lecz jest to mleko ich matki (lub specjalne preparaty mlekozastępcze). Dorosłe koty nie potrzebują już takiego pokarmu w swoim menu, a niektórym może on wręcz zaszkodzić.
  • Postaw na różnorodność – koty mają wrodzony instynkt, który w naturze chroni je przed długotrwałym jedzeniem pokarmów szkodliwych lub niedoborowych. Sprawdzaj więc wraz ze swoim mruczkiem różne smaki karm, tekstury i formy. Zobacz, czy Twojemu ulubieńcowi posmakują delikatne kawałki karmy w smakowitej galaretce, jak Delicacy in Jelly od Sheba®, czy może preferuje idealne receptury soczystych pasztetów, stworzone z myślą o kocich koneserach, jakie znajdziesz w daniach Sheba Classics w Tackach? Dogadzaj swojemu mruczkowi – zdobędziesz tym jego żołądek i… serce!
  • Woda zdrowia doda! Koty mają wiele specjalnych wymagań dotyczących wody do picia- począwszy od czystości miseczki i samego płynu, poprzez ustawienie naczynek aż po rodzaj pojemnika. Musimy więc jak najbardziej zachęcać mruczki do picia, ułatwiać i obserwować, czy oby na pewno nasze mruczki pobierają odpowiednio dużo płynów. Jeśli widzisz, że Twój kot nie jest zbytnio zainteresowany wodą w standardowych miseczkach, spróbuj zaproponować mu fontannę, która jednocześnie jest kocim poidełkiem. Koty uwielbiają tego typu atrakcje – przyjemne z pożytecznym!
  • A skoro jesteśmy przy odpowiednim nawodnieniu – wesprą to także karmy w formie mokrej, dlatego też powinny stanowić większość posiłków naszego ulubieńca. Żywienie kota powinno bazować na 90 proc. karm mokrych i 10 proc. suchych (procenty odnoszą się do całościowej masy serwowanych mruczkowi posiłków).
  • Ile razy dziennie karmić kota? Mruczki jedzą zwykle 4-5 razy dziennie – niewiele, ale często!
  • Masz jakiekolwiek wątpliwości co do menu swojego kota? Nie bój się poprosić o wsparcie lekarza weterynarii – pomoże on nie tylko w kryzysowych sytuacjach, lecz także przekaże Ci wiedzę dotyczącą prawidłowego odżywiania. W końcu to ono buduje zdrowie, siły i poczucie spokoju naszych kocich przyjaciół!

Materiał partnera