Szkolenia psów: kiedy i od czego warto rozpocząć tresurę?

0
734
psie przedszkole
Jeśli na którymkolwiek z etapów dojrzewania szczeniąt dostrzega się, że psy wykazują nieprawidłowe skłonności, nie należy zwlekać z decyzją | fot.: materiał partnera

Uczenie psa obycia i zachowywania się można zacząć już od pierwszych tygodni. Ćwiczenia są bardzo zalecane, ponieważ nie tylko wpłyną na budowanie więzi i posłuszeństwa, ale także pozwolą zachować dobrą kondycję psychoruchową zwierzaka. W którym momencie warto zacząć treningi i jakie ćwiczenia są zalecane na początek? Co zrobić w sytuacji, kiedy tresura nie przynosi pożądanych efektów i zaczynają być dostrzegalne problemy?

Samodzielna tresura psa. Warto zacząć już od szczenięcia

Jeszcze do niedawna pokutowało twierdzenie, jakoby pierwsze szkolenia szczeniaka można było przeprowadzać dopiero od 6 miesiąca życia. Tradycyjne metody tresury były oparte na technikach awersyjnych, które wykorzystują przede wszystkim karanie za nieposłuszeństwa zamiast nagradzania za postępy. Zgodnie z nowoczesnym podejściem psy mogą zacząć ćwiczyć w bardzo młodym wieku – nawet 8 tygodni, czyli od samego początku, kiedy zostają oddzielone do matki.

Pierwsze ćwiczenia najczęściej mają jeszcze formę zabawy, ale są niezwykle potrzebne. Pomagają szczenięciu prawidłowo się rozwijać, stymulują układ nerwowy, wyostrzają reakcje na bodźce. Na początku warto zacząć od podstaw: ćwiczenia skupienia uwagi i reakcji na zawołanie. Standardowe komendy, np. siad lub leżeć, także mogą być powoli wprowadzane. Kluczową umiejętnością, którą pozwalają wyszkolić, jest posłuszeństwo, dlatego należy je wprowadzać wraz z nauką tzw. komendy zwalniającej. Równolegle należy zadbać o naukę posłusznego chodzenia na smyczy i aspekty związane z higieną. Do nich warto jednak podchodzić z dużą dozą cierpliwości i zawsze pamiętać o tym, że młode psy nie będą jeszcze w stanie zachowywać się dokładnie tak, jak oczekują tego właściciele.

Profesjonalne szkolenia dla psów, które przydadzą się każdemu pupilowi

Jeśli na którymkolwiek z etapów dojrzewania szczeniąt dostrzega się, że psy wykazują nieprawidłowe skłonności, nie należy zwlekać z decyzją. Rozwiązaniem jest profesjonalna szkoła dla psów, której behawioryści i trenerzy pomogą w rozpoznaniu źródeł trudności. W miejscu takim, jak Psiedszkole – https://psiedszkole.pl – czworonogi skorzystają z fachowej pomocy, ich rozwój i zachowania będą odpowiednio zdiagnozowane, a właściciele poznają, jak radzić sobie z danymi problemami. Już na wczesnym etapie mogą bowiem pojawić się trudności związane z przygryzaniem kostek, awersją wobec innych zwierząt, agresją do ludzi lub innych psów, brakiem tolerancji wobec wybranego członka rodziny.

Sytuacji podobnych do powyższych jest oczywiście znacznie więcej. Dobrą wiadomością będzie jednak to, że prawie zawsze można zlikwidować ich występowanie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio sporządzona diagnoza i dobrze dobrana tresura. Osoby, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu czworonogów, również mogą skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje szkoła dla psów. Dzięki temu ma się pewność, że szczenię zostanie wychowane najlepiej, jak to tylko możliwe, przy uniknięciu częstych błędów wychowawczych początkujących właścicieli.

Materiał partnera