Stwórz idealną wyprawkę dla psa i kota

0
1479
Psy i koty
Przed przybyciem nowego członka rodziny warto wyposażyć się w kilka niezbędnych przedmiotów. | fot.: fotolia.com, 98400061 | autor: cynoclub

Decydując się na zwierzaka, musimy przygotować się na dużo radości, ale i na pewne obowiązki. Niezależnie od tego, czy przygarniamy dorosłego osobnika, czy malucha, każde z nich będzie stopniowo uczyć się funkcjonowania w nowych otoczeniu. Dlatego przed przybyciem nowego członka rodziny warto wyposażyć się w kilka niezbędnych przedmiotów. Jak wygląda idealna wyprawka dla psa oraz kota?

W przypadku psa prawdziwą podstawę stanowi komplet misek (dostosowanych do wielkości pupila), smycz i obroża. Jeżeli będziemy posiadaczami małej rasy, warto przemyśleć zakup torby transportowej, idealnej na dłuższe spacery i wyprawy do sklepu. Poza tym przyda się też osobny fotelik samochodowy i schodki do wchodzenia, np. na kanapę, jeśli pies jest wręcz filigranowy. Gdy przygarniamy zwierzaka o dość krótkiej sierści lub o niewielkich gabarytach, zaleca się zakup specjalnego ubranka chroniącego przed mrozem. Niezależnie od rozmiaru psa, dobrym rozwiązaniem jest także wyposażenie go w specjalne osłonki na łapy (tzw. buciki), które będą chronić przed mrozem, wilgocią, a przede wszystkim solą drogową, która może działać podrażniająco na delikatne łapy naszego pupila.

Wśród podstaw pielęgnacyjnych duże znaczenie mają również: specjalna obcinaczka do pazurów, szampon, oraz szczotka (zwłaszcza gdy mamy do czynienia z długą lub gęstą sierścią). Dla psich maluchów i niektórych większych osobników bardzo przydatne okazują się specjalne gryzaki, zaspokajające potrzebę żucia. W ten sposób zabezpieczymy się przed podgryzaniem naszych własnych rzeczy. Żaden zwierzak nie obejdzie się również bez wygodnego legowiska. Pies musi posiadać swój własny, spokojny kąt. Bardzo ważne są także różnego rodzaju zabawki i piłki, które przydadzą się do aportowania i samodzielnej zabawy. Wśród wyposażenia dodatkowego dla psów, wymienia się: woreczki na odchody, środek do usuwania zapachów, pastę do zębów, oraz identyfikator, który zabezpieczy nas w razie zgubienia pupila.

Akcesoria dla psów i kotów. Bezpieczne i dostosowane do potrzeb

Koty są nieco bardziej samodzielne od psów. Jednak tak samo, jak one potrzebują odpowiednio przystosowanego otoczenia. W przypadku kota należy podzielić dom na strefy: karmienia, zabawy, odpoczynku, oraz sanitarną. W pierwszej umieszczamy miseczki z jedzeniem i wodą (najlepiej w kuchni). W drugiej konieczne jest zadbanie o odpowiednie akcesoria, takie jak drapak oraz zabawki (np. wędki, kolorowe myszki, piłeczki). Trzecia strefa (odpoczynku) to miejsce, w którym nasz pupil poczuje się bezpiecznie. Jeżeli chcemy, aby kot spał w legowisku, znajdźmy w swoim domu wyjątkowo spokojną przestrzeń. Gdy pomieszczenie, w którym znajdzie się legowisko, nie spełni oczekiwań kota, z pewnością znajdzie on sobie inne miejsce, np. na parapecie, w szafie, lub pod łóżkiem.

Ostatnia jest strefa sanitarna. Tutaj wymagana jest oczywiście odpowiedniej wielkości kuweta. Obecnie znajdziemy szeroki wybór modeli, jednak najbardziej zalecane są te wysokie i zamykane. Eliminują nieprzyjemne zapachy, a także zapobiegają rozsypywaniu żwirku wokół kuwety. Jeżeli chcemy przyzwyczaić pupila do modelu zamykanego, na samym początku usuńmy z niego plastikowe drzwiczki. Pamiętajmy też, że kuweta nie może stać w pobliżu pokarmu ani w miejscach bardzo często użytkowanych przez domowników. Mimo że kot myje się samodzielnie, w jego przypadku również należy zadbać o pewne kwestie pielęgnacyjne. Warto wyposażyć się w obcinaczkę do pazurków, specjalną szczotkę do sierści, a czasem też pastę i szczoteczkę do zębów. Podczas podróży przyda się też transporter.


Materiał partnera zewnętrznego