Owczarek środkowoazjatycki alabai – wierny i oddany

0
1229
owczarek środkowoazjatycki
Owczarki środkowoazjatyckie alabai są psami pokaźnych rozmiarów | fot.: stock.adobe.com

Psy uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Nie każda rasa jest jednak odpowiednia dla każdego. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na temat najbardziej interesujących nas ras, a później wybrać tę, którą uznamy za najlepszą dla siebie. Jedną z tych, które warto poznać jest na pewno owczarek środkowoazjatycki alabai.

Wygląd i cechy fizyczne 

Owczarki środkowoazjatyckie alabai to pokaźnych rozmiarów zwierzęta. Suki osiągają wysokość 60 centymetrów, a psy są nieco od nich wyższe. Mogą dorastać nawet do 65 centymetrów wysokości. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą one z Azji Środkowej. Rasa ta była pierwotnie przeznaczona do ochrony trzody przed wilkami. Owczarki środkowoazjatyckie rzadko wydają odgłosy. Mogą posiadać różne umaszczenie. Wydaje się jednak, że najpowszechniejszy jego kolor to biel. Psy te charakteryzuje posiadanie twardej oraz prostej okrywy. Włos na kłębie posiada nieco większą długość niż na innych częściach ciała. 

Jaki charakter ma owczarek środkowoazjatycki alabai?

Zanim zdecydujemy się na zakup bądź adopcję owczarka środkowoazjatyckiego alabai, powinniśmy dowiedzieć się, jaki ma on charakter. W przeciwnym bowiem razie niezwykle ciężko będzie nam zająć się tym zwierzakiem i zorganizować mu potrzebną dla życia przestrzeń. Trzeba wiedzieć, że psy tej rasy są wyjątkowo wyczulone na ochronę swojego terytorium. Jeśli odpowiednio się ich nie wytresuje, mogą stawać się nieco agresywne. Jeżeli jednak zostaną wyszkolone, nie trzeba będzie martwić się o to, że zbyt mocno wczują się w swoją rolę. Warto wspomnieć także o tym, iż owczarki środkowoazjatyckie są oddane i wierne. Otoczą miłością swoich właścicieli, jeżeli ci zaoferują im swoją w zamian. Nie sposób nie zauważyć, że psy te mają dosyć duże wymagania. Przede wszystkim, potrzebować będę ogromu przestrzeni, aby mogły się wybiegać. Jeżeli mieszkamy w blokowisku, zakup psa tej rasy może nie być dobrym pomysłem. Najodpowiedniejszym miejscem do życia dla tych zwierząt będzie dom z dużym ogrodem. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy psy te będą dobrym wyborem dla rodzin posiadających dzieci. Wydaje się że tak. Warto jednak zadbać o to, aby psy nie pozostawały sam na sam z dziećmi, zwłaszcza małymi. Nigdy nie można w stu procentach przewidzieć tego, w jaki sposób zareaguje pies nieopatrznie pociągnięty za ogon. Bardzo ważne jest także odpowiednie żywienie psa. Owczarki środkowoazjatyckie potrzebują doskonałej jakościowo karmy, która zapewni im harmonijny rozwój i wzrost. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy związane z ich zachowaniem, warto zasięgnąć porady doświadczonego behawiorysty. W przeciwnym bowiem razie, problemy te zaczną narastać. Nie należy zapominać także o systematycznych kontrolach weterynaryjnych, które mogą ustrzec psa przed problemami zdrowotnymi oraz pomóc w pokonaniu tych, które już się pojawiły.

Owczarki środkowoazjatyckie alabai są psami pokaźnych rozmiarów. Mogą osiągać wysokość nawet ponad pół metra. Są oddane i wierne, choć bardzo wyczulone na ochronę swojego terytorium. Będą doskonałe dla rodzin posiadających duże domy z ogrodami. 

AUB