Najlepsze podłoże do terrarium dla gadów – co musi zawierać?

0
660
podłoże do terrarium
Wybór podłoża powinien być podyktowany potrzebami gatunku, który hodujesz lub zamierzasz hodować | fot.: materiał partnera

Niezależnie od tego, czy właśnie kompletujesz wyposażenie terrarium dla swojego pierwszego gada, czy też masz już spore doświadczenie z terrarystyką – wysokiej jakości podłoże do terrarium to komponent obowiązkowy, którego wyboru nie możesz zbagatelizować. Co musi zawierać odpowiednie podłoże dla gadów? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego podłoże jest tak istotnym elementem terrarium?

Gady to zwierzęta stosunkowo wrażliwe, związane bezpośrednio z konkretnym środowiskiem życia. Chcąc zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju, musisz zadbać o całą gamę parametrów: wilgotność, mikroklimat i bezpieczeństwo. Nie możesz dopuścić również do tego, aby w domu Twojego zwierzęcia rozwinęły się szkodliwe grzyby i pleśnie.

Rola profesjonalnego podłoża do terrarium gadów

Jaka jest rola podłoża do terrarium dla gadów? Przede wszystkim:

 • pozwala utrzymać wilgotność,
 • wchłania nieprzyjemny zapach, mocz zwierząt,
 • ułatwia poruszanie się,
 • może posłużyć jako kryjówka, legowisko lub inkubator jaj,
 • pełni funkcję estetyczną wystroju terrarium – jest atrakcyjne wizualnie.

Ze względu na tak istotną rolę podłoża do terrarium, warto wybrać produkty wysokiej jakości, sterylne i naturalne – przeznaczone dla świadomych hodowców, którzy stale chcą zgłębiać swoją wiedzę w zakresie terrarystyki i hodowli gadów. Jeżeli szukasz profesjonalnych produktów, które zdecydowanie warto umieścić w swoim terrarium, sprawdź ofertę sklepu https://www.lesmantes.pl/.


Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie podłoże do terrarium gada?

Przede wszystkim dobór odpowiedniego podłoża powinien być uzależniony od konkretnych potrzeb hodowanego przez Ciebie gatunku gada – weź pod uwagę wiek zwierzęcia, jego preferencje dotyczące wilgoci i środowisko, w którym występuje naturalnie.

Zadbaj o to, aby Twój wybór padł na podłoże wysokiej jakości, w pełni naturalne, sterylne. Musi być ono pozbawione zanieczyszczeń, metali ciężkich i nawozów sztucznych. Ponadto, podłoże powinno być w takiej formie, aby nie zostało spożyte ani nie trafiło do dróg oddechowych zwierzęcia.

Chcąc wybrać najlepsze podłoże do terrarium, przejrzyj następujące produkty: https://www.lesmantes.pl/podloze-do-terrarium-c-5.html. W sklepie Lesmantes nie tylko znajdziesz asortyment proponowany w oparciu o rzetelną wiedzę, lecz także masz gwarancję terminowej wysyłka.

Co powinno zawierać najlepsze podłoże do terrarium dla gadów?

Wybierając odpowiednie podłoże do terrarium, zwróć uwagę na to, aby jego fragmenty były w odpowiedniej wielkości – by nie mogły zostać połknięte przez zwierzę.

 • Drewno – węże, żółwie i niektóre gekony z powodzeniem mogą korzystać z włókien topoli. Są to wysokiej jakości włókna drewniane, które nie powodują zaczopowań, są wysterylizowane i atrakcyjne wizualnie.
 • Leśny mech, mech torfowiec – wysterylizowany będzie dobrym wyborem dla terrarium urządzanego na wzór podmokłego środowiska. Sprawdzi się w terrarium wilgotnym, a także do inkubacji jaj.
 • Włókno kokosowe – bardzo dobrze utrzymuje wilgoć, a dodatkowo nie pleśnieje i nie gnije.
 • Chips kokosowy – będzie dobrym podłożem w terrarium węży, kameleonów. Wydajne, naturalne i wolne od zanieczyszczeń.
 • Podłoże typu dywanowego – będzie idealne dla jaszczurek, węży i żółwi. Chociaż nie jest surowcem pozyskanym z natury, niezwykle skutecznie zastąpi podłoża innego rodzaju. Absorbuje wodę, jest miękkie, bezpieczne, łatwe w czyszczeniu. Odporne na wysoką temperaturę.
 • Torf kokosowy – sprawdzi się jako specjalistyczne podłoże do terrarium na wzór lasu deszczowego, a więc dla gadów tropikalnych. Nie gnije, nie pleśnieje, dobrze utrzymuje wilgoć. Sprawdzi się np. w terrarium kameleona jemeńskiego.

Wybór podłoża powinien być podyktowany potrzebami gatunku, który hodujesz lub zamierzasz hodować. Wybierz bezpieczny, zaufany produkt od Lesmantes, aby cieszyć się wspaniale zaprojektowanym terrarium dla Twojego pupila.

Materiał partnera