Najlepsza karma dla Twojej papugi? Zwróć uwagę 3 ważne kwestie

0
799
papuga ara
Decydując się na pokarm dla papug, warto postawić na rozwiązanie opracowane na podstawie strefy geograficznej, w jakiej żyje konkretny gatunek | fot.: materiał partnera

Właściwie dobrany, pełnowartościowy pokarm to najlepszy sposób, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie papugi. Zatem jeśli chcesz zapewnić swojemu skrzydlatemu pupilowi to, co najlepsze, wybór karmy nie powinien pozostawać kwestią przypadku. Papugi żyją długo, jednak, aby tak było, konieczne jest zadbanie o ich odpowiednią dietę. Jak wybrać karmę dla papugi, która będzie dla niej odpowiednio urozmaicona i odżywcza? Przed zakupem zwróć uwagę na 3 ważne elementy.

Dopasowanie składników do gatunku ptaka

Różne gatunki papug mają nieco inne potrzeby w zakresie diety. Pokarm należy więc dopasować właśnie zgodnie z takim kryterium. Pokrywa się ono w znacznej mierze z podziałem mieszanek ze względu na wielkość papugi. Zatem inną karmę wybierzemy dla małej papużki falistej, inną dla średniej nimfy, a jeszcze inną dla dużej ary.

Odpowiednia karma dla papugi uwzględnia konkretne wymagania gatunku. Na przykład papugi faliste to typowe ziarnojady, dlatego skład mieszanek dedykowanych temu gatunkowi, jak te, które znaleźliśmy na https://parrotplanet.pl/pl/c/Pokarm/100, to przede wszystkim odpowiednio zbilansowana i dobrana właściwie pod względem proporcji dawka całych ziaren zbóż i nasion. Co jednak istotne, dobra mieszanka uwzględniać będzie wrażliwość papug falistych na składniki tłuszczowe. Podaż orzechów, nasion słonecznika lub innych składników oleistych będzie w tym przypadku właściwie zbilansowana.

Wysokiej jakości mieszanki ekologiczne i bio

Dobra karma dla papugi zawierać będzie w swoim składzie m.in. proso różnego gatunku (żółte, białe, czerwone), owies, kanar, kaszę jaglaną, słonecznik, len. Doskonałym rozwiązaniem w karmach uzupełniających (przekąskach) będą suszone zioła i kwiaty – hibiskusa, rumianku, nagietka, czy też płatki róż. Z kolei tzw. dania obiadowe zaopatrzą papugę w wartościowe składniki odżywcze pochodzące z suszonych owoców. Jak widać, w prawidłowym żywieniu papug istotną rolę odgrywa różnorodność, ale odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb gatunku. Istotne znaczenie będzie miała także jakość składników mieszanki.

Wybierając pokarm dla papugi warto zwrócić uwagę na informację, czy poszczególne składniki mieszanki pochodzą z ekologicznych upraw. Wysokiej jakości, sprawdzony skład to pewność, że pokarm dostarczy ptakom wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, witamin, flawonoidów, składników regulujących trawienie i wzmacniających pierwiastków. Ważne, aby mieszanki nie zawierały cukru, ani innych szkodliwych dla ptaków substancji.

Karma powinna swoich składem przypominać naturalny pokarm papug

Najlepsze karmy dla papug wzbogacane są dodatkowo np. delikatnym, naturalnym zapachem anyżu. Jest to aromat bardzo przyjemny dla ptaków egzotycznych. Pokarm pachnący w ten sposób wydaje się papugom jeszcze bardziej atrakcyjny i… przypomina ten, jaki występuje w naturalnym środowisku występowania poszczególnych gatunków.

Decydując się na pokarm dla papug, warto postawić na rozwiązanie opracowane na podstawie strefy geograficznej, w jakiej żyje konkretny gatunek. To doskonały sposób, aby uzupełnić dietę ptaka w dokładnie te składniki, jakimi żywiłby się na wolności, oraz aromaty, jakie są dla papug najbardziej przyjemne.

Materiał partnera