Wielu właścicieli zwierząt domowych, takich jak psy czy koty, usiłuje utrzymać dom w należytej czystości, co jednak nie jest łatwym zadaniem. Gubiona sierść, jej nieprzyjemny zapach czy brud to tylko niektóre z problemów, z którymi należy się zmierzyć. Do trudniejszych wyzwań z pewnością można zaliczyć znaczenie terenu oraz naukę czystości zwierzaka. Jak sobie poradzić z tymi problemami?
Nauka czystości i ochrona przed znaczeniem terenu
Podstawą czystego domu jest nauczenie swojego pupila wypróżniania się jedynie w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Kot, który rzadko opuszcza dom musi mieć kuwetę wypełnioną specjalnym żwirkiem. Dostępne na rynku produkty skutecznie pochłaniają wilgoć i neutralizują przykry zapach odchodów. Dodatkowo, często są one biodegradowalne, więc można je wyrzucać do toalety. Psy z kolei muszą nauczyć się załatwiać na zewnątrz. Nauka czystości najszybciej przebiega w przypadku szczeniąt, gdyż wystarczy je odpowiednio często zabierać na choćby krótki spacer (szczególnie po odpoczynku czy po przebudzeniu). Pupil często chwalony za załatwianie się w odpowiednim miejscu, szybko nauczy się zachowywać czystość w domu.
Trudnym wyzwaniem dla właściciela jest zwykle aspekt znaczenia przez zwierzę terenu. Posikiwanie w różnych miejscach domu nie jest łatwe do oduczenia. Na początek warto spróbować zniechęcić pupila do tego rodzaju zachowania. Po pierwsze, przydadzą się takie produkty, jak neutralizatory zapachów psa. Nie tylko pozwolą one skutecznie zlikwidować nieestetyczne plamy oraz nieprzyjemny zapach, ale również spowodują, że zwierzę nie będzie zachęcane własnym zapachem do kontynuowania niepożądanego zachowania. Przydać się również mogą preparaty, które odstraszają zwierzę zapachem od przebywania w konkretnym miejscu, co pozwoli zminimalizować ryzyko znaczenia terenu w miejscach szczególnie upodobanych przez pupila. Jeśli te sposoby okażą się nieskuteczne, konieczną może okazać konsultacja behawioralna lub nawet sterylizacja czy kastracja.
Regularne szczotkowanie i kąpiele
Systematyczne czesanie pupila jest niezmierne istotnym elementem higieny sierści i bardzo pomaga w zachowaniu czystości w domu. Szczotkowanie ułatwia wentylację skóry, co pozwala wyraźnie zminimalizować nieprzyjemny zapach sierści. Poza tym, zabieg ten nabłyszcza i zmiękcza sierść, pobudza krążenie oraz zapobiega oparzeniom i stanom zapalnym, które nierzadko tworzą się pod skołtunioną sierścią. Dodatkowo, podczas czesania zwierzaka usuwamy martwy włos, stymulując jednocześnie wzrost nowej i zdrowej sierści. Regularnie szczotkowanie (w przypadku kotów i psów krótkowłosych – raz lub dwa razy w tygodniu, zaś jeśli chodzi o długowłosych pupili – przynajmniej kilka razy tygodniowo, a nawet codziennie) owocuje nie tylko miękką i błyszczącą sierścią pozbawioną przykrego zapachu, ale również pozwala skutecznie zminimalizować ilość sierści pozostawianej przez zwierzę na kanapie czy podłodze.
Innym, skutecznym sposobem na utrzymanie pięknej, błyszczącej i pachnącej sierści jest kąpiel. Jednak wielu weterynarzy nie zaleca kąpać psów i kotów zbyt często. Najlepiej robić to wtedy, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba – np. zwierzę wróci ubłocone ze spaceru. Mokra i brudna sierść nie tylko nabiera nieprzyjemnego zapachu, ale również staje się siedliskiem bakterii.
Zobacz więcej na Zoopers.pl!
Materiał partnera zewnętrznego