Kaszaki u psa: jak je rozpoznać i czy trzeba je wycinać?

0
607
kaszak u psa
Usunięcie kaszaka samo w sobie przeważnie nie jest skomplikowanym zabiegiem, więc ceny najczęściej oscylują w granicach 300-400 złotych | fot.: materiał partnera

Kaszaki to jedna z najpowszechniejszych zmian skóry i tkanek podskórnych, jakie diagnozuje się u psów. Choć same w sobie nie są groźne, to mogą przynosić powikłania i zwiększają ryzyko wykształcenia nowotworów, a często usuwa się je ze względu na dyskomfort, jaki powodują. Czy jednak usuwanie kaszaków jest konieczne?

Jak rozpoznaje się kaszaki?

Kaszaki to zmiany, które swój początek mają w gruczołach łojowych, więc w pewnej fazie wzrostu są łatwe do wykrycia i niezbyt trudne w diagnostyce, choć oczywiście własne podejrzenia koniecznie trzeba potwierdzić w gabinecie weterynaryjnym. Drobne, mające maksymalnie kilka milimetrów kaszaki, mogą mieć barwę białą, żółtawą aż po brązową, choć przeważnie są dość jasne. W dotyku są dość twarde, ponieważ tworzą je zbite grudki komórek i substancji międzykomórkowej. Kaszak u psa najczęściej pojawia się na dolnej połowie ciała lub tam, gdzie skóra jest dość wrażliwa, choć i te na łopatkach nie należą do rzadkości.

Czy trzeba wycinać kaszaki?

Co do zasady nie trzeba kaszaków usuwać chirurgicznie, natomiast są trzy przypadki, kiedy podejmuje się taką decyzję.

  • Jeśli kaszak jest zainfekowany – to struktura blisko sąsiadująca z naczyniami krwionośnymi, więc istnieje ryzyko przedostania się patogenów do innych tkanek, co może być trudne w leczeniu.
  • Kiedy kaszaki w jakiś sposób negatywnie wpływają na komfort życia psa, a więc stają się bolesne i nabrzmiałe, wywołują świąd lub uciskają jakieś istotne nerwy bądź na przykład urosną do znacznych rozmiarów i będą podrażniane w czasie chodzenia.
  • Kaszaki wycina się też u niektórych psów ze względów estetycznych. Raczej nie powinno to być działaniem rutynowym, natomiast duże, szczególnie intensywnie wybarwione i dobrze widoczne kaszaki faktycznie zaleca się usuwać.

Oczywiście usunięcie kaszaka, jakkolwiek jest drobnym zabiegiem, wiąże się z pewnym ryzykiem, więc zawsze należy skonsultować się z weterynarzem, który potwierdzi brak istotnych przeciwwskazań. Dziś też niektóre kaszaki można usuwać laserowo, metodą elektrokoagulacji czy w drodze krioterapii.

Ile kosztuje usuwania kaszaka u psa?

Usunięcie kaszaka samo w sobie przeważnie nie jest skomplikowanym zabiegiem, więc ceny najczęściej oscylują w granicach 300-400 złotych. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego albo poddanie próbek analizie histopatologicznej, co będzie wpływało na ostateczną wycenę zabiegu. Cena będzie  w szerokim zakresie zmienna, więc szczególnie w przypadku większych kaszaków i leczenia w dobrych klinikach weterynaryjnych, trzeba będzie przygotować się na spory wydatek.

Materiał partnera zewnętrznego