Kastracja i sterylizacja kotki – kiedy ją przeprowadzić? Jak dbać o kotkę po zabiegu?

0
735
młoda kotka
Zarówno kastracja, jak i sterylizacja to zabiegi chirurgicznej antykoncepcji zwierząt | fot.: materiał partnera

Zalety kastracji i sterylizacji kotek i kocurów są nieocenione. Chirurgiczna antykoncepcja zapobiega rozmnażaniu się zwierząt i rosnącej wśród nich bezdomności. Ma też pozytywny wpływ na zdrowie Twojego podopiecznego. Kiedy sterylizować kotkę? Jak zaopiekować się nią po zabiegu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Kastracja a sterylizacja kotki – na czym polega różnica?

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja to zabiegi chirurgicznej antykoncepcji zwierząt. Obydwa trwale wykluczają zwierzę z możliwości rozmnażania się. Kastracja polega na usunięciu gruczołów płciowych – jajników z macicą lub samych jajników. Sterylizacja kotki natomiast to przecięcie lub podwiązanie jajowodów. 

Warto wiedzieć, że ani sterylizacja kotki, ani kastracja nie wpływają na zmianę zachowania zwierzęcia. Zmienia się tylko poziom hormonów płciowych, spada stężenie estrogenów. Poza tym czas kastracji często zbiega się z wejściem w dorosłość, a wtedy zachowanie zwierzęcia naturalnie ulega zmianie. Kotka po sterylizacji staje się zwykle spokojniejsza.

Kastracja i sterylizacja kotki – kiedy jest najlepszy moment?

Najlepiej przeprowadzić kastrację lub sterylizację kotki między 6. a 12. miesiącem jej życia. Na zabieg warto się wybrać minimum dwa tygodnie po pierwszej rui. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają nawet wcześniejszą kastrację lub sterylizację kotki, jeszcze przed pierwszą rują, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnej nowotworowej choroby gruczołu mlekowego. Wykonanie zabiegu przed pełną dojrzałością zmniejsza też ryzyko wystąpienia krwotoków podczas operacji, ponieważ narządy płciowe u niedojrzałego zwierzęcia są mniejsze i słabiej ukrwione. Kastrację lub sterylizację przed 6. miesiącem życia praktykuje się najczęściej w przypadku żyjących na wolności i dzikich kotek, u których obserwacja objawów rui jest utrudniona.

Zalety kastracji kotki:

  • zapobiega niechcianym miotom, ogranicza problem bezdomności zwierząt;
  • zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę przenoszoną drogą płciową;
  • eliminuje uciążliwe zachowanie związane z występowaniem rui;
  • zapobiega chorobom macicy i jajników;
  • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka sutka (zwłaszcza wczesna kastracja);
  • likwiduje popęd płciowy, który może być przyczyną frustracji, gdy jest niezaspokojony.

Jak zaopiekować się kotką po sterylizacji i kastracji?

Mimo niepodważalnych zalet, kastracja i sterylizacja kotki jest poważnym zabiegiem chirurgicznym i dlatego po operacji zwierzęciem trzeba się odpowiednio zaopiekować, żeby jak najszybciej wróciło do pełni sił. Poniżej kilka podpowiedzi, o czym powinieneś pamiętać.

  • Z lecznicy weterynaryjnej odbierz kotkę już wybudzoną z narkozy, reagującą na bodźce zewnętrzne.
  • Po powrocie do domu zapewnij jej ciche i ciepłe miejsce, w którym będzie się czuła bezpiecznie. Może to być ulubione legowisko z ciepłym (ale nie gorącym!) termoforem.
  • Pod tylną część ciała kotki podłóż podkład higieniczny. Skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego może być mimowolnie oddawanie moczu i kału przez kilka godzin po zabiegu.
  • Jedzenie i picie po zabiegu oraz podczas pierwszych dni po kastracji lub sterylizacji podawaj kotce według zaleceń lekarza. Wodę zazwyczaj proponuje się po całkowitym wybudzeniu kota (około 6 godzin po zabiegu), a pełny posiłek nawet dopiero kolejnego dnia po operacji.
  • Kup specjalne ubranko pooperacyjne. Kotka po sterylizacji lub kastracji powinna je nosić, ponieważ może intensywnie wylizywać ranę, co nie pomaga w gojeniu i może doprowadzić do zakażenia i uszkodzenia szwów. 
  • Często sprawdzaj stan rany. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, np. silne zaczerwienienie, utrzymujący się obrzęk, nieprzyjemny zapach, natychmiast wybierz się na konsultację do lekarza weterynarii.

Materiał partnera