Jeż pigmejski – co powinieneś wiedzieć o jego hodowli

0
1403
jeż pigmejski
eże pigmejskie to małe ssaki z rodziny jeżowatych, które w warunkach domowych żyją około 6 lat | fot.: stock.adobe.com

Małe zwierzęta takie jak króliki, chomiki czy świnki morskie świetnie sprawdzają się w roli mało wymagających domowych zwierzątek. Do ich grona można dołączyć także jeża pigmejskiego, inaczej jeża domowego, który ostatnio cieszy się coraz większą popularnością. Jednak opieka nad tym niewielkim stworzeniem odbiega od tej, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni w przypadku innych zwierząt domowych takich jak pies czy kot. Dlatego jest kilka zasad, które przyszły właściciel jeża pigmejskiego musi wiedzieć.

Jeż pigmejski – podstawowe informacje

Jeże pigmejskie to małe ssaki z rodziny jeżowatych, które w warunkach domowych żyją około 6 lat. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego za dnia śpią. Ważne jest to, aby nie budzić za dnia jeża na siłę, można za to delikatnie zachęcić go do pobudki podając jego ulubiony smakołyk. Jeże pigmejskie różnią się od tych dziko żyjących w naszym kraju. Pochodzą one z Afryki, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie stałej temperatury ich terrarium, która wynosi od 22 do 28 stopni Celsjusza. Na zapewnienie ciepła pupilowi jest wiele sposobów- można użyć kabli grzewczych, żarówek lub emiterów ciepła. Wymiary terrarium dla jeża domowego to minimum 120 x 40 x 35 cm. Zwierzątka te są samotnikami, dlatego w jednym terrarium może mieszkać tylko jeden jeż, ponieważ większa ilość powoduje konflikty.

Co je jeż pigmejski?

Jeże domowe uwielbiają zróżnicowaną dietę, chętnie zjedzą różnego rodzaju owoce, warzywa, mięso czy też suszone owady. Można im także podawać ugotowane jajka. Jednak podstawą diety jeża pigmejskiego powinna być wysokiej jakości karma dla kotów, ponieważ zawiera ona dobrze zbilansowane makroskładniki. Właściciel powinien także mieć na uwadze to, czego mały zwierzak nie może zjeść, a są to między innymi: produkty mleczne, słodycze, cytrusy, awokado, cebula i czosnek.

Terrarium jeża pigmejskiego- wyposażenie i rozrywka

Jeże są bardzo aktywnymi pupilami, dlatego właściciel musi zapewnić im rozrywkę. Te małe zwierzątka, podobnie jak chomiki, bardzo chętnie korzystają z kołowrotka. Niektóre z nich będą także zachwycone z małych piłek lub tuneli. Świetną zabawą są także kąpiele w piasku, które można urządzać co tydzień. Gdy jednak przychodzi czas na odpoczynek, jeż pigmejski idzie spać do domku, który powinien być wyposażony w miękki kocyk. Jako podłoże w terrarium mogą służyć trociny odpylone, albo zestaw podkładów higienicznych i kawałków materiału takich jak kocyk. Ważne jest to, że jeże nie potrafią pić wody z poidełka, dlatego w terrarium powinny być dwie miseczki- na wodę i na karmę. Małego pupila można nawet nauczyć korzystać z kuwety, dlatego w terrarium można zainstalować kuwetę ze żwirkiem kukurydzianym lub drewnianym.

Jeż pigmejski może idealnie spełnić swoją rolę zwierzątka domowego. Jest niesamowicie uroczy i może nawiązać więź z właścicielem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to gatunek egzotyczny i ma specyficzne wymagania. Jeżeli właściciele są w stanie zapewnić temu małemu ssakowi odpowiednie warunki, jeż na pewno okaże się cudownym kompanem.