Jakie gatunki zwierząt hodowlanych pasują do Twojego stylu życia?

0
1403
mężczyzna z papugą na ramieniu
Wszelkiego rodzaju ptactwo ozdobne jak np. papugi, to wybór przede wszystkim dla ludzi ceniących estetykę oraz tych nieposiadających zbyt wiele zobowiązań | fot.: stock.adobe.com

Zwierzęta towarzyszą ludziom od zarania dziejów, pełnią przeróżne zadania w ich życiu. Nasi przodkowie poświecili tysiące lat na udomowienie poszczególnych gatunków, spośród których jedne do dziś służą hodowli, a drugie stały się naszymi towarzyszami. Dynamiczny rozwój naszej cywilizacji diametralnie zmienił nasze postrzeganie tych stworzeń, dając nam możliwość uczynienia z niektórych domowych pupili, ale zanim się na któreś zdecydujemy, warto zastanowić się nad tym, które z nich będą pasować do naszego stylu życia?

Klasycznie, czyli kot i pies

Najczęściej spotykanymi zwierzętami w ludzkich domach są oczywiście koty i psy. Stało się tak z dwóch powodów, które od wieków podzieliły zwolenników poszczególnego gatunku na dwie grupy. Dawniej psy pełniły funkcję pomocników podczas polowań, miały pilnować gospodarstwa i odstraszać niechcianych gości, również tych ze świata fauny. Z biegiem czasu psy przestały być do tego potrzebne, chociaż na wsiach wciąż wiele osób wykorzystuje je w podobnym celu. Zwierzęta te wymagają sporo przestrzeni oraz ruchu, dlatego naturalne jest, że najlepiej pasować będą do ludzi lubiących ruch na świeżym powietrzu oraz tych dysponującym domem z ogrodem. Pies w mieszkaniu na blokowisku będzie się męczył, a problematyczne sprawy natury higienicznej przysporzą jedynie kłopotu. Zwierzęta te nie potrafią przecież same się załatwić, dlatego decydując się na psa, musimy być pewni, że i my będziemy równie często i chętnie wychodzić z domów. Psy to idealny wybór dla ludzi aktywnych.

Koty są o wiele prostsze w „wychowaniu”, głównie dlatego, że zdają się całkowicie samowystarczalne. Nie trzeba ich wypuszczać na spacery, bo tak naprawdę kot będzie się czuł równie dobrze w odpowiednio przygotowanym mieszkaniu. Kuweta ustawiona w ustronnym miejscu pozbawi nas problemu ze spacerami, a niewielka aktywność naszych podopiecznych (koty większość czasu spędzają na drzemkach) sprawia, że zwierzęta te idealnie nadają się dla osób ceniących spokój. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koty nie są jeszcze w pełni udomowione, dlatego wiele ich cech może kosztować nas sporo nerwów. Łatwo można temu zaradzić, stosując kilka prostych sztuczek, jak np. ustawienie drapaka, co zapobiegnie niszczeniu mebli. Koty świetnie nadają się dla osób ceniących niezależność oraz typowych domatorów.

Płazy i gady

Jeszcze kilkanaście lat temu zwierzęta te kojarzyły się z prawdziwą egzotyką i nie jest to wcale mylne stwierdzenie. Wiele z nich pochodzi z dalekich krajów, ale wcale nie skreśla to ich z listy potencjalnych domowych pupili. W ich przypadku jednak trzeba pamiętać, że tak naprawdę nigdy nie da się ich w pełni oswoić. Zmiennocieplne wymagają minimum uwagi, większość z nich spędza czas na wylegiwaniu się pod lampami cieplnymi, spożywając posiłki raz na kilka dni. Dzięki tym cechom idealnie pasują do ludzi zapracowanych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, dużo pracują, ale chcieliby mieć w swoich domach żywe stworzenia. Przykładowo żaba rogata, większość swojego życia spędza w bezruchu, dlatego wystarczy jej małe terrarium o wymiarach 40 x 40 cm. Niektóre z nich mają wyjątkowo interesujące zwyczaje, dlatego nadają się dla osób ciekawskich i lubiących wyzwania. Jedynym problemem może być wysoka cena, którą generują również koszty przygotowania odpowiedniego terrarium.

Ryby akwariowe

Ryby akwariowe prezentują się naprawdę ciekawie w domowym otoczeniu, ale wbrew pozorom są to jedne z najbardziej wymagających zwierząt. Przygotowanie odpowiedniego zbiornika wymaga czasu, a do tego dochodzą prace porządkowe, które trzeba przeprowadzać przynajmniej raz na tydzień. Zapewnienie odpowiednich warunków samej wody również nie należy do najprostszych, nie wspominając o akwariach morskich, których utrzymanie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ryby zatem idealnie pasują do prawdziwych pasjonatów, którzy dysponują dużą ilością czasu, cierpliwości i niestety – pieniędzy.

Ptaki ozdobne

Wszelkiego rodzaju ptactwo ozdobne jak np. papugi, to wybór przede wszystkim dla ludzi ceniących estetykę oraz tych nieposiadających zbyt wiele zobowiązań. Krzywdzący pogląd, że ptaki można trzymać cały czas w klatkach, wciąż jest niestety żywy, ale nie jest prawdziwy. Klatki służą ptakom głównie jako noclegownie lub podczas nieobecności opiekunów. Niektóre z nich, jak dla Ary, są naprawdę sporych rozmiarów, dlatego trzeba o tym pomyśleć zawczasu. Odpowiednie zabezpieczenie okien to podstawa, a obecność ptaków praktycznie eliminuje możliwość posiadania np. psa lub kota. Zwierzęta te doskonale sprawdzą się dla osób, które większość czasu spędzają w domu, spokojnych z natury oraz ceniących wolność.

Niezależnie od tego, na jakie zwierzęta się zdecydujemy, musimy pamiętać, że nasz styl życia będzie miał na nie ogromny wpływ. Warto zatem sprawdzić, które z nich najlepiej odda nasz charakter, abyśmy uniknęli niemiłych niespodzianek.

PMA