Jak szkolić psa samodzielnie?

0
890
dziewczyna tresująca psa
Podczas treningu należy uważnie obserwować zachowanie czworonoga i dopasować ćwiczenia do jego możliwości i potrzeb | fot.: stock.adobe.com

Szkolenie psa wymaga czasu i konsekwencji, ale efekty warte są początkowego poświęcenia. Warto również rzetelnie przygotować się do tego procesu, zgłębiając książki w tematyce psiego behawioryzmu lub korzystając z profesjonalnych szkoleń. Jeśli z jakichś powodów prowadzona nauka nie przynosi rezultatów, co może być spowodowane niewystarczającą wiedzą, specyfiką danej rasy albo innymi problemami, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wcześniej jednak kilka rad na temat samodzielnego szkolenia psów.

Lokalizacja i powtarzalność

W celach szkoleniowych należy wybrać ustronne, bezpieczne miejsce, które nie rozprasza czworonoga. Dobrze jeśli w pomieszczeniu nie ma innych osób lub zwierząt, a Ty jesteś całkowicie skupiony na swoim zadaniu. Wraz z postępem w wykonywaniu komend przez psa, można powoli zmieniać otoczenie. Ćwiczenia powinny być krótkie i zwięzłe. Lepiej ćwiczyć częściej, ale krócej (np. kilka razy w ciągu dnia po 2-3 minuty niż jednorazowo przez 15  minut). Jeśli pojawia się regres lub pies nie powtarza komendy, mimo kolejnych powtórzeń, prawdopodobnie popełniłeś błąd. Pies może nie rozumieć, czego od niego oczekujesz albo zbyt szybko przeszedłeś do kolejnego etapu.

Systematyczność i sukces

W czasie jednej sesji należy skupić się na jednym zachowaniu i nie dążyć do perfekcji. Na początku pies powinien opanować komendę (np. siad), a dopiero w kolejnych można poprawiać błędy. Czas opanowywania zasad zależy nie tylko od psa, ale przede wszystkim od umiejętności trenerskich. Dlatego tak ważne jest docenianie starań pupila i odpowiednie wynagradzanie. Każdą sesję należy zakończyć nagrodą, która pozostawia pozytywne wzmocnienie i daje motywację do podjęcia następnych ćwiczeń. Warto również wprowadzić rytuał, który będzie oznaczał zakończenie sesji. Takim elementem może być komenda „koniec” i odłożenie wszystkich akcesoriów do treningu na podłogę. Obdarz również pupila pieszczotami, co wyraźnie będzie oznaczało koniec pracy.

Obserwacja psa

Podczas treningu należy uważnie obserwować zachowanie czworonoga i dopasować ćwiczenia do jego możliwości i potrzeb. Niektóre psy lepiej trenują, gdy otrzymują smakołyki w trakcie zajęć, inne preferują rozpoczęcie ich bez posiłku. Najlepiej jest przekonać się, jaki sposób wybiera Twój pies. Ważna jest również pora dnia. Niektóre psy są bardziej skupione rano, pozostałe prezentują większą aktywność popołudniami. Tylko obserwacja pozwoli wychwycić te niuanse i dobrać odpowiedni czas treningu. Dzięki dopasowaniu odpowiedniej pory dnia można budować pozytywne skojarzenia z treningiem.

Jak widać, szkolenie psa nie musi być wcale trudne, ważna jest jednak regularność i konsekwencja. Przestrzegając tych prostych zasad można wiele zyskać i osiągnąć dobre efekty. Szkolenie to nie tylko sposób na modelowanie zachowania psa, ale również pomysł na ciekawą aktywność i wspólne spędzanie czasu. Drobne niepowodzenia są całkowicie normalne, ale nie wolno im się poddawać. Potrzeba trochę czasu i zrozumienia, a wszystko przebiegnie pomyślnie.

IIM