Jak dużo nakładać kotu do miseczki? Porady dla kocich opiekunów

0
616
szary kot przy misce z karmą
Karmienie kota dorosłego powinno odbywać się 4-6 razy dziennie o stałych porach | fot.: materiał partnera

Prawidłowe żywienie kota jest niezwykle ważne dla jego zdrowia. Wpływa na nie zarówno wybrany przez nas pokarm, jak i porcjowanie go oraz unikanie szkodliwych dla kota substancji. Czym karmić kota? Co powinna zawierać odpowiednia karma oraz jakie posiłki powinno dostawać zwierzę ze względu na wiek?

Karmienie kota – jakie czynniki wpływają na zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia?

Na zapotrzebowanie energetyczne kota wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim:

  • wiek zwierzęcia, 
  • masa ciała,
  • stan zdrowia,
  • poziom aktywności fizycznej. 

Stany chorobowe, niedożywienie i osłabienie mogą mieć znaczący wpływ na potrzeby żywieniowe zwierzęcia – w takim przypadku nie należy samodzielnie wybierać pokarmu. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Prawidłowe żywienie kota różni się też w zależności od jego stanu hormonalnego: kotki ciężarne oraz karmiące powinny otrzymywać indywidualnie skomponowaną, bardziej kaloryczną dietę. Szczególną dbałość o jadłospis zaleca się także w przypadku osobników po kastracji i sterylizacji. Koty, które przeszły te zabiegi, mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, jednak często występuje u nich wzmożony apetyt. Dostarczanie do organizmu nadmiernej liczby kalorii stanowi prostą drogę do nadwagi, należy więc zwracać uwagę na to, jakie ilości karmy dla kota podajemy naszemu zwierzęciu.

Co jeszcze wpływa na prawidłowy sposób żywienia czworonoga? Z całą pewnością jego styl życia. Im większa aktywność fizyczna, tym większe zapotrzebowanie na energię pokarmową – dlatego też dieta kotów wychodzących i niewychodzących powinna być różna. 

Ile podawać karmy dla kota?

Liczba posiłków, które mruczek otrzymuje w ciągu doby, różni się w zależności od jego wieku. W 3. lub 4. tygodniu życia rozpoczyna się proces odsadzania kociąt od matki. W tym czasie stopniowo wprowadzamy do ich diety pokarmy stałe. Przez jakiś czas młode na zmianę piją mleko i jedzą pokarm typu “junior” (na początku w formie papki). Suma wszystkich posiłków w ciągu dnia powinna wynosić:

– 4-5 między 3. a 4. tygodniem życia;

– 5-6 między 4. a 5. tygodniem życia;

– 6-7 między 5. a 8. tygodniem życia;

– 4-5 między 8. a 12. tygodniem życia.

Karmienie kota dorosłego powinno odbywać się 4-6 razy dziennie o stałych porach. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej, złożonej z jedzenia mokrego i suchego w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów. Mięsiste kawałki w galaretce lub sosie nie powinny pozostawać zbyt długo na wolnym powietrzu – miseczkę z resztkami należy zabrać i umyć po ok. 20-30 minutach od podania. Z tego powodu w wielu przypadkach najwygodniejszym rozwiązaniem jest serwowanie pupilowi pożywienia mokrego na śniadanie i kolację, czyli w czasie, kiedy jesteśmy w domu. Suche granulki warto natomiast pozostawiać kotu na czas naszej nieobecności oraz nocnego wypoczynku.

Ile powinien jeść kot każdego dnia? Wspomnieliśmy już o czynnikach, które mają wpływ na zapotrzebowanie energetyczne kotów. Przyjmuje się jednak, że zdrowy, aktywny i dorosły kot potrzebuje około 60-80 kcal na każdy kilogram masy ciała. Koty, które są  mało aktywne, powinny otrzymywać 40-60 kcal na kilogram masy ciała. Są to przybliżone wartości, ponieważ czynników wpływających na zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia jest wiele. 

Karmienie kota w ciąży opiera się na podawaniu mu zwiększonej liczby kalorii. Przykładowo, kotka ważąca 4 kg od 1. do 2. tygodnia potrzebuje 360 kcal, od 3. do 6. tygodnia potrzebuje 400 kcal, od 6. do 8. tygodnia 440 kcal oraz w ostatnim tygodniu 400 kcal. Karmienie kota w okresie laktacji jest nieco bardziej skomplikowane, zależy w dużej mierze od liczebności miotu. 

Wiedza na temat dziennego zapotrzebowania energetycznego pozwala nam odpowiednio porcjować jedzenie dla kota. Wystarczy odmierzyć karmę, którą kot powinien dostać w ciągu całego dnia oraz podzielić ją na liczbę posiłków, jaką mu podajemy. Prawidłowe porcjowanie można ustalić na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na opakowaniach gotowych pokarmów dla zwierząt.

Najlepsza karma dla kota, czyli jaka?

Czym karmić kota? Jaki pokarm wybrać? Najlepsza karma dla kota jest pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana. Jest również strawna, bezpieczna i stała pod względem składu. Zawiera min. 25% białek i min. 9% tłuszczów w suchej masie. Nie brakuje w niej także tauryny, istotnych witamin i minerałów. Należy pamiętać, że żywienie kota to nie tylko dostarczanie pożądanych składników odżywczych, ale także unikanie surowców szkodliwych – m.in. surowego mięsa (które stanowi zagrożenie mikrobiologiczne) oraz produktów przeznaczonych dla ludzi (które nie są zbilansowane odpowiednio do potrzeb mruczka). Prawidłowe karmienie kota powinno opierać się wyłącznie na gotowej karmie pełnoporcjowej, dodatek mogą stanowić jedynie specjalne smakołyki. Dieta mieszana, złożona głównie z pożywienia mokrego, w większości przypadków jest najlepszym sposobem żywienia zdrowego, dorosłego mruczka. Jedzenie mokre wspiera gospodarkę wodną organizmu i pomaga dbać o zdrowie układu moczowego. Jest również niskokaloryczne, dzięki czemu umożliwia utrzymywanie smukłej sylwetki zwierzęcia. Z kolei suche granulki wspomagają zdrowie jamy ustnej i mogą przyczyniać się do usuwania kul włosowych z układu pokarmowego czworonoga.

Materiał partnera