Infekcje skórne u koni – jak je rozpoznawać? Jak im przeciwdziałać?

0
1146
weterynarz konie
Zaniedbania właścicieli i początkujących adeptów jazdy konnej często przyczyniają się do powstawania infekcji o różnym podłożu | fot.: materiał partnera

Regularna opieka nad koniem sprowadza się często do jego wyczesywania i troski o czystość i zdrowie kopyt. Bardzo ważne jest, by przyglądać się sierści i skórze konia. Zaniedbania właścicieli i początkujących adeptów jazdy konnej często przyczyniają się do powstawania infekcji o różnym podłożu. Jakie choroby skórne są najczęstsze? Jak uniknąć ich powstawania?

Grzybica

To jedna z dosyć częstych przypadłości, jeśli chodzi o zmiany na końskiej skórze. Objawia się plamami łuszczącego się naskórka oraz drobnymi grudkami pod sierścią. Może objąć tylko pewne obszary, ale często zdarza się, że rozprzestrzenia się na całej skórze. Łuszczący się naskórek trzeba zdejmować, a w leczeniu wykorzystuje się maści grzybobójcze. Zdaniem specjalistów najczęściej dotyka ona zwierząt o osłabionym systemie immunologicznym, choć jej występowanie może mieć również związek ze stresem. Warto pamiętać o tym, że grzybica jest chorobą zakaźną. Utrzymanie odpowiedniej higieny boksów ma więc kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa innych koni.

Egzema

Latem na skórze konia mogą pojawić się charakterystyczne zmiany. Dochodzi do łuszczenia się skóry, pojawia się wysypka, która może objąć kłąb, grzywę czy rzep ogona. To objawy egzemy – choroby, która pojawia się jako reakcja alergiczna na ukąszenia drobnych owadów (np. meszki). Swędzenie sprawia, że koń miejscami wydrapuje swoje owłosienie. Sprzyja to rozwojowi innych infekcji. W leczeniu stosuje się odpowiednio dobrane maści. Aby uniknąć tego rodzaju chorób, warto pamiętać o zakupie derek, które uchronią zwierzę przed ukąszeniami owadów.

Wszy

Wszawica u koni często pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. Spadek odporności i długa i gęsta sierść będą stwarzać dogodne warunki dla pasożytów. W przypadku koni rozróżnia się dwa rodzaje insektów. Wszy ssące żywią się krwią i limfą, a ich ogniska można znaleźć na całym ciele konia. Ich ugryzienia będą uciążliwe dla zwierzęcia, powodując świąd. Drugi rodzaj, czyli wszy gryzące, zlokalizowane są głównie na grzywie i grzywce oraz ogonie. Ich pojawienie się może powodować niepokój u konia. Najlepszym sposobem zapobiegania wszawicy jest oczywiście regularne czesanie zwierzęcia czystymi i zadbanymi akcesoriami (chorobę można łatwo przenieść z innych koni). Aby pozbyć się problemu, konieczne jest przeprowadzenie kąpieli konia z użyciem szamponu insektobójczego.

Narośle i guzy

Na skórze konia mogą pojawić się również rozmaite zgrubienia czy narośle. W przypadku młodych zwierząt mogą one informować o brodawczakowości, która powinna minąć samoistnie. Inne zmiany warto za każdym razem skonsultować ze specjalistą – fachowa ocena pozwoli wykluczyć choroby ogólnoustrojowe, w tym nowotwory.

Jak widać, problemy ze skórą u koni mogą mieć bardzo różne podłoże. Aby się przed nimi ustrzec, warto zadbać o warunki w stajni i regularnie dbać o higienę konia. Wiele zmian może być wywołanych przez ugryzienia owadów. Sklep jeździecki w Warszawie pozwoli Ci zaopatrzyć się w specjalne derki i preparaty, które odstraszą insekty, co ma szczególne znaczenie przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym. Znajdziesz tam też specjalistyczne preparaty i maści, które pomogą w walce z infekcją.

Materiał partnera zewnętrznego