W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne są zwierzęta, o których wcześniej nikt by nawet nie pomyślał jako o zwierzątkach domowych. Jednymi z takich zwierząt są ptaszniki. Duża grupa ludzi uważa pająki za obrzydliwe, przerażające albo jedno i drugie. Ale są też tacy, którzy do tych pająków mają zupełnie inny stosunek i traktują je jak zwierzątka domowe. Co warto wiedzieć o ptasznikach, zanim jeden z nich wyląduje w naszym domu?
Ptasznik – co warto o nich wiedzieć?
Ptaszniki zostały odkryte stosunkowo niedawno. O ile pierwsze pająki pojawiły się na świecie około 350 milionów lat temu, o tyle o ptasznikach usłyszano dopiero w roku 1705, kiedy to pojawiła się ilustracja autorstwa Marii Merian, która przedstawiała włochatego pająka żywiącego się kolibrem. Stąd też nazwa ptasznik, który w domyśle oznacza zjadający ptaki. Od tamtej pory narosło wiele legend o tych pająkach, które przyniosły im złą sławę. Mało która z nich jednak jest prawdziwa. Ptaszniki niekiedy błędnie nazywa się tarantulami. Są to prymitywne pająki, do których zalicza się około 900 gatunków. Jest duża rozpiętość pomiędzy najmniejszymi liczącymi 3 cm, a tymi większymi, które mogą dochodzić nawet do 40 cm rozpiętości odnóży. Większość tych pająków ma jednak maksymalnie 6 cm długości oraz 20 cm rozpiętości odnóży. Pomimo zdjęcia z 1705 roku ptaszniki rzadko żywią się ptakami. Do popularnych form pożywienia należą bezkręgowce, głównie owady. Niekiedy w naturalnym środowisku zdarza im się zjeść niewielkich rozmiarów gryzonie, płazy, czy gady. Włoski pokrywające ciało ptasznika są narządem zmysłu, dzięki któremu pająk może wykryć najmniejsze drgania podłoża, dzięki czemu wyczuwa pojawiające się w pobliżu owady. Wbrew obiegowej opinii włoski te nie są toksyczne, choć znajdują się na nich ostre końcówki mogące powodować alergie skóry oraz stan zapalny.
Hodowla ptaszników
Coraz częściej ptaszniki pojawiają się w naszych domach. Dzięki temu nieprawdziwe informacje na temat tego rodzaju pająków odchodzą w niepamięć, a zastępują je interesujące fakty. Ptaszniki charakteryzują się ciekawym wyglądem. Nie wymagają także dużo uwagi. Pająki te będą idealnym zwierzątkiem dla kogoś, kto dopiero zaczyna interesować się terrarystyką. Przed zakupem pająka jednak warto zwrócić uwagę na odmianę, którą sprowadzimy do domu. Każda z odmian różni się między sobą, dlatego warto dokładnie się zorientować przed zakupem, jakiego pająka kupujemy i czy mamy wszystkie potrzebne akcesoria. Pierwsze w co musimy się zaopatrzyć przy zakupie pająka to terrarium. Temperatura powinna być w granicach 20 stopni Celsjusza nocą i około 29 stopni w dzień. Do utrzymania odpowiedniej temperatury korzysta się z mat grzewczych albo specjalnych żarówek. Wilgotność powinna być w granicach 75%. Podłoże powinno być nawilżanie co kilka dni. Przy zakupie pająka najlepiej od razu zaopatrzyć się w terrarium odpowiednie do gatunku i wielkości pająka oraz torf kokosowy, który imituje oryginalne podłoże, na którym żyją te pająki. Przed zakupem pająka należy także zaopatrzyć się w spryskiwacz, przez który można nawilżyć podłoże w terrarium. Do tego potrzebny jest pokarm w formie owadów np. świerszczy, które można kupić w sklepie zoologicznym. Przydatna będzie także pęseta do podawania pokarmu,. Do tego warto zrobić pająkowi kryjówkę w terrarium. Można też dorzucić kilka innych elementów do terrarium, ale najważniejsze to kryjówka, torf i regularne nawilżanie podłoża.
Pająki dla początkujących
Nie każdy ptasznik nada się dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z pająkami. Jakie więc gatunki będą dobre na początek? Ptaszniki dla początkujących powinny być niegroźne i odporne na błędy hodowlane. Najlepsze na początek będą gatunki naziemne, głównie takie które pochodzą z Ameryki Południowej. Dla przykładu mogą to być: ptasznik białokolanowy, czy ptasznik olbrzymi. Interesującym wyborem może być także chromatopelma cyaneopubescens, która charakteryzuje się niebieskim kolorem, a także tworzy robiące wrażenie pajęczyny.
Weterynarz dla pająka
Przed zakupem konkretnego pająka warto pamiętać, że jest to żywe stworzenie i jak każde zwierzątko potrzebuje dobrej opieki. Przed zakupem ptasznika należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria konieczne do wyposażenia terrarium. Dobrze też zrobić rozeznanie, czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się lekarz weterynarii, który specjalizuje się w gatunkach egzotycznych i w razie potrzeby będzie potrafił zaopiekować się pająkiem.
KKU