Zajęcia Step – doskonały trening z wykorzystaniem steppera

0
624
zajęcia step
Wbrew pozorom step można wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów. Szacuje się, że z jego użyciem można przeprowadzić nawet ponad 200 różnych ćwiczeń! | fot.: materiał partnera

Step, zwany również platformą do ćwiczeń, to jedno z najprostszych urządzeń, jakie można wykorzystać w treningu. Doskonale sprawdza się w modelowaniu sylwetki, odchudzaniu i ćwiczeniach kondycyjnych. Trening przynosi niesamowite efekty, dlatego mimo braku skomplikowania cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak wygląda trening na stepie i dlaczego warto zapisać się na zajęcia?

Jak wyglądają zajęcia step?

Sam step wydaje się być bardzo niepozornym narzędziem. Zwykła platforma ćwiczeniowa, z antypoślizgową nawierzchnią i możliwością regulacji wysokości nie pobudza naszej wyobraźni w kwestii różnych ćwiczeń.

Wbrew pozorom step można wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów. Szacuje się, że z jego użyciem można przeprowadzić nawet ponad 200 różnych ćwiczeń! Jedynym ograniczeniem zdaje się być wyłącznie kreatywność instruktora. Właśnie dlatego już od początku lat 90. Zajęcia step cieszą się ogromną  popularnością.

Zajęcia step aerobik prowadzone są w grupach kilku lub kilkunastoosobowych. Każdy uczestnik ma przed sobą stepper, a na środku stoi instruktor, który pokazuje kroki i narzuca konkretne tempo wykonywania ćwiczeń. Jednocześnie zadaniem trenera jest dopilnowanie prawidłowej techniki wykonywania konkretnych ćwiczeń.

Poziom zaawansowania choreografii zależy od poziomu grupy. Podstawowe ruchy na stepie zwykle nie stanowią żadnej bariery dla początkujących, jednak wraz z rozwojem uczestników mogą pojawić się trudniejsze elementy taneczne, jak obroty czy mambo step, w połączeniu z ruchami rąk.

Zwykle zajęciom step towarzyszy dynamiczna muzyka, dzięki której łatwiej jest wejść w rytm ćwiczeń co pozwala zwiększyć efektywność treningu. Choć trening może wydawać się banalnie prosty, w rzeczywistości wymaga refleksu i dobrej koordynacji ruchowej. Jest także mocno angażujący – podczas jednych zajęć można spalić nawet 600 kcal!

Czy zajęcia step aerobik pomagają schudnąć?

Zajęcia step należą do ćwiczeń aerobowych, typu kardio. Ze względu na dużą intensywność oraz ilość spalanych kalorii, poleca się je przede wszystkim osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jednak to nie jedyna zaleta treningu na stepie. Ćwiczenia polegające na wchodzeniu i schodzeniu ze stopnia, a także obroty, wykroki oraz wykopy, silnie angażują wszystkie mięśnie nóg oraz pośladków. W efekcie czego oprócz spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej możemy uzyskać efekt uboczny w formie wymodelowania sylwetki. Mięśnie dolnych partii ciała stają się dzięki temu bardziej sprężyste i jędrne.

W wyniku ćwiczeń na stepie zwiększa się także nasza wydolność krążeniowo-oddechowa, a także poprawia się koordynacja ruchowa i gibkość całego ciała. Stajemy się bardziej elastyczni i poprawiają się nasze reakcje. Dzięki ćwiczeniom step wydzielamy więcej hormonów szczęścia, a co za tym idzie – po treningu jesteśmy bardziej zrelaksowani i szczęśliwi. Pozwala to zredukować codzienny stres, zwłaszcza jeśli zajęcia pozwalają na integrację z innymi uczestnikami. Dodatkowo, widząc efekty treningów czujemy się bardziej zmotywowani i pewni siebie, co przekłada się na nasze ogólne samopoczucie.

Czy zajęcia step są dla wszystkich?

Zajęcia z wykorzystaniem stepperu to świetny sposób na utratę wagi i modelowanie sylwetki, jednak pamiętajmy że najważniejsze jest nasze zdrowie. Czy tego typu trening może być dla kogoś niebezpieczny? Zajęcia step co prawda nie przeciążają stawów w sposób krytyczny, jednakże osoby które do tej pory miały problemy z kostkami, kolanami lub biodrami powinny skonsultować się z lekarzem, i zapytać czy podczas tych zajęć istnieje szansa na odnowienie kontuzji. Do step aerobiku również sceptycznie powinny podejść osoby które borykają się ze schorzeniami kręgosłupa lub posiadają skoliozę.

Materiał partnera