Mundial 2022 już zimą!

0
625
Mistrzostwa Świata Katar
Tym razem data rozpoczęcia Mistrzostw Świata będzie nam bardziej przypominać inaugurację skoków narciarskich, niż piłkarskiego święta | fot.: stock.adobe.com

Nie latem, jak wielu z nas zdążyło się przyzwyczaić, tylko zimą, rozpoczną się piłkarskie Mistrzostwa Świata w Katarze. Kiedy początek pierwszego gwizdka i jakie drużyny zagrają na mundialu? Więcej w poniższym artykule!

Zimą przed telewizory

Zimne piwo na działce, wspólne oglądanie meczów ze znajomymi w plenerze czy też w specjalnie wyznaczonych strefach kibica – to najczęstsze skojarzenia z najważniejszymi rozgrywkami piłkarskimi na świecie. Mundialowi towarzyszyła przede wszystkim gorąca pogoda, lato, jakie panowało w naszym i w większości krajów. Tym razem data rozpoczęcia Mistrzostw Świata będzie nam bardziej przypominać inaugurację skoków narciarskich, niż piłkarskiego święta. Pierwszy gwizdek w Katarze zabrzmi 21 listopada 2022 roku, a finał imprezy planowany jest tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 18 grudnia 2022 roku w Lusajl. Przez wiele osób decyzja o przyznaniu tego typu imprezy Katarowi jest uznawana za bardzo kontrowersyjną i niewłaściwą. Przede wszystkim Katar jest państwem, który nie jest kolebką futbolu, nie jest związany w sposób szczególny z piłką nożną zarówno od strony piłkarskiej jak i kibicowskiej. Samej budowie stadionów towarzyszyły liczne ludzkie tragedie, a sam organizacja imprezy przez Katar została podobno wykupiona.

Kto faworytem? Czy Polska wyjdzie z grupy?

Pomimo całej negatywnej otoczki, powinniśmy liczyć na wielkie piłkarskie emocje. Tytuł będzie bronić ekipa Francji, innymi faworytami do zdobycia tytułu najlepszego na świecie, wydają się być: Belgia, Brazylia, Anglia, Argentyna, Niemcy czy Hiszpania. Na turnieju zobaczymy w akcji również naszą reprezentację. Podopieczni Czesława Michniewicza trafili do Grupy C. Naszymi rywalami będą: Argentyna, Arabia Saudyjska i Meksyk. Szanse na wyjście z grupy mamy całkiem spore, tylko Argentyna wydaje się być daleko poza naszym zasięgiem. Najważniejsze mecze dla naszej reprezentacji będą: spotkanie z Arabią Saudyjską, gdzie nie możemy pozwolić sobie na jakąkolwiek stratę punktów i przede wszystkim nasz pierwszy mecz na mundialu – z ekipą Meksyku, 22 listopada 2022 roku. Najciekawsze wydają się dwie grupy. Grupa E, gdzie już w fazie grupowej dojdzie do prestiżowego starcia między Hiszpanią, a Niemcami. Drugą niezwykle ciekawą grupą wydaję się być grupa H, gdzie zagrają: Portugalia, Ghana, Urugwaj i Korea Południowa. W tym zestawieniu właściwie każdy ma takie same szanse na wyjście i awans do 1/8 finału. Gospodarze turnieju, Katar, zmierzy się z Holandią, Senegalem i Ekwadorem. Ich szanse na awans do kolejnej fazy są bardzo nikłe, iluzoryczne. Pierwszym meczem, otwierającym imprezę, będzie starcie Senegalu z Holadnią, 21 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 czasu polskiego. 

Wszystkie grupy mundialu:

Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia

Grupa B: Anglia, Iran, Stany Zjednoczone, Walia

Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Polska, Meksyk 

Grupa D: Francja, Australia, Dania, Tunezja

Grupa E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia

Grupa F: Belgia, Maroko, Kanada, Chorwacja

Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun

Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

Z każdej grupy do kolejnej fazy turnieju, 1/8 finału, awansują dwa najlepsze zespoły.

ŁSO