Co to jest DIN w nartach?

0
741
system DIN
Siła wypięcia nart zależy od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim chodzi o wiek, wagę i wzrost narciarza | fot.: materiał partnera zewnętrznego

System DIN ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach. Podpowiadamy, czym, się charakteryzuje i jak uchronić się przed kontuzją.

Skala DIN – bezpieczna jazda w zasięgu ręki

Standard skali DIN dotyczy siły wymaganej do wypięcia buta narciarskiego i przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli siła będzie ustawiona zbyt nisko, but może łatwo się wypiąć, co przyczyni się do upadku. Natomiast zbyt wysoki DIN sprawi, że buty pozostaną na miejscu podczas upadku, co znacznie zwiększa ryzyko urazu. 

Odpowiednio dobrane wiązania oraz właściwie ustawiony DIN w nartach ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej i komfortowej jazdy. Wówczas mechanizm otworzy się we właściwym momencie. Dlatego standardu nigdy nie można ignorować. Nie zapominaj również o odpowiednim wyposażeniu, gdyż o wyborze nart, kasku czy obuwia nie powinien decydować przypadek.

Co wpływa na siłę wypięcia nart?

Siła wypięcia nart zależy od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim chodzi o wiek, wagę i wzrost narciarza. Ponadto należy zwrócić uwagę na rozmiar obuwia, a także doświadczenie na stoku. Na tej podstawie z powodzeniem określisz DIN w nartach. Ten czynnik ma bardzo istotne znaczenie zarówno przy wyborze nowych elementów wyposażenia, jak i dopasowania aktualnie stosowanych wiązań. 

Pamiętaj, że niższa siła wypięcia nart jest zalecana dla amatorów oraz wszystkich narciarzy, którzy preferują rekreacyjną jazdę. Jak najniżej należy ustawić DIN w przypadku dzieci. Z kolei wysoka wartość to rozwiązanie dla osób, które bardzo dobrze poruszają się na nartach i mają duże doświadczenie. Jednocześnie należy mierzyć siły na zamiary, błąd w ustawieniach może skutkować bardzo dużym niebezpieczeństwem. 

System DIN w nartach – jak ustawić siłę wypięcia?

Wiesz już, jak ważna jest siła wypięcia nart. Dlatego każdy odpowiedzialny sprzedawca zapyta Cię o doświadczenie, rozmiar obuwia, a także wzrost i wagę. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o samodzielne ustawienia siły wypięcia. Na podstawie tych informacji eksperci przygotują wiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Ponadto w sieci możesz znaleźć tabele producentów, a także kalkulatory DIN. Standardy zakładają, że 1 DIN określa 10 kilogramów masy ciała. Natomiast warto wziąć pod uwagę szczegółowe informacje. Jak prawidłowo ustalić siłę wypięcia nart? 

Pamiętaj, że skala DIN zaczyna się od 0,5. To najniższy wskaźnik, najczęściej przeznaczony dla dzieci. Natomiast osobom początkującym eksperci zalecają wiązania w skali od 3 do 12. Zwróć uwagę, że tabele producenta obejmują kody narciarza. Te zależne są od wagi i wzrostu, do których przypisana jest konkretna wartość DIN.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie na stoku. Osoby średniozaawansowane powinny zmienić kod narciarza na wyższy o jeden stopień. Natomiast zaawansowani mogą śmiało zwiększyć kod o dwa wskaźniki. 

Jeżeli po raz pierwszy kupujesz narty, nie musisz się martwić. Eksperci udzielą Ci niezbędnych wskazówek i pomogą wybrać idealne rozwiązanie. Wystarczy, że zaufasz fachowcom ze skiracecenter.pl.

Materiał partnera zewnętrznego