5 powodów, dla których powinieneś nosić kask podczas jazdy na rowerze

0
506
dziewczyna w kasku rowerowym
Rodzaje kasków rowerowych pozwalają dobrać produkt do potrzeb cyklisty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ każdy typ ma inne przeznaczenie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kask na rower jest konieczny, by ochronić głowę przed urazem, którego można doznać w każdej chwili. Rodzice powinni więc pamiętać, żeby swoją pociechę wyposażyć w kask dziecięcy.

Dlaczego kask na rower jest konieczny?

Kaski na rowery nie są obowiązkowe, ale zapewniają komfort podczas jazdy i bezpieczeństwo. Dlatego warto się zaopatrzyć w ten tak ważny element wyposażania cyklisty. Nigdy przecież nie wiadomo, co wydarzy się podczas jazdy, bo nawet niegroźna stłuczka przy małej prędkości może spowodować poważny uraz głowy. Na ścieżce kask do roweru jest konieczny, podobnie jak przy jeździe po ulicy czy w terenie górskim.

Dobry kask dla rowerzysty jest w zasadzie jedynym zabezpieczeniem przed pęknięciem czaszki lub innymi urazami głowy. Dlatego, żaden kolarz nie trenuje bez odpowiedniej ochrony. Do jazdy po chodnikach wystarczy wybrać kask miejski. Spełnia nie tylko rolę ochronną, ale też estetyczną. Jest wyposażony w wentylację i wygodny w noszeniu, ponieważ ma małą masę oraz uniwersalne wymiary, a także duży zakres regulacji. Kask na rowerze jest przeznaczony dla każdego, nawet amatora dwukołowego pojazdu.

kolarze ubrani w kaski na rower
Kaski rozkładają w taki sposób moc uderzenia, że potrafią zachować kolarza przy zdrowiu i życiu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie są kaski rowerowe?

Kaski rozkładają w taki sposób moc uderzenia, że potrafią zachować kolarza przy zdrowiu i życiu. Każdy ma swój styl jazdy i ulubione miejsca, dlatego, by realizować swoje pasje, kaski na rower powinny być odpowiednio dobierane do jazdy amatorskiej i wyczynowej, ale zawsze taki trzeba mieć. Dzięki temu, że są różne rodzaje kasków rowerowych, można dobrać odpowiedni model:

  • kaski szosowe – są obowiązkową ochroną dla rowerzystów jeżdżących po asfalcie, nawet gdy jezdnia wydaje się idealna do poruszania się jednośladem, potrafi być bardzo niebezpieczna. Po założeniu kasku nie odczuwa się dyskomfortu, bo jest wygodny w noszeniu.
  • kaski MTB – wybierane są do jazdy w terenie. Szlaki są nierówne i kryją wiele niespodzianek, dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Każdy kask na rower MTB jest dość duży, by osłonił głowę, część potyliczną i szczękową oraz wokół uszu. Jest duża oferta tego typu modeli, więc można wybrać w dowolnej kolorystyce.
  • kaski full face na rower – podobnie jak kaski MTB ochraniają żuchwę i twarz. Sprawdzają się w kolarstwie górskim, czyli bardziej zaawansowanym. Kask full face daje większy poziom ochrony czaszki. Rowerzyści poruszający się w ekstremalnych warunkach powinni się zaopatrzyć w ten typ osłony.
  • kaski typu „orzeszek”– to najlepsze kaski do jazdy na rowerach BMX, ale też rolkach czy deskorolkach. Kształtem przypominają skorupę orzecha. Chronią przed silnymi uderzeniami o asfalt i beton, ponieważ są twarde. Ze względu na swoją wagę, nie jest polecany tego typu kask na rower dla dziecka.

Rodzaje kasków rowerowych pozwalają dobrać produkt do potrzeb cyklisty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ każdy typ ma inne przeznaczenie.

Jaki jest kask rowerowy męski i kask rowerowy damski?

Kask na rower damski czy męski to element stroju, więc należy odłożyć opór i zakładać wybierając się na przejażdżkę. Można powiedzieć, że jest to polisa na życie, bo chroni przed urazem, który może okazać się bardzo poważny, a nawet śmiertelny. Nie zawsze potrzebny jest kask rowerowy full face, czasami wystarczy zwykły. Ważne, tylko żeby nosić, wyruszając w trasę. Modele dopasowane są do potrzeb, więc kobiety i mężczyźni mogą wybrać produkt, dopasowany do rozmiaru głowy, rodzaju jednośladu i do stroju. Przykładowo kaski MTB czy szosowe nie tylko chronią od uderzeń, ale też od utraty kontroli na rowerze oraz gwałtownej pogody.

Materiał partnera zewnętrznego