Wakacje w Apulii – najpiękniejszy zakątek Włoch dostępny na wyciągnięcie ręki

0
1372
wakacje w apulli
Apulia jest najdalej wysuniętym na południe regionem Włoch | fot.: materiał partnera

Apulia to jedna z najbardziej malowniczych prowincji we Włoszech. Położona w południowo-wschodniej części kraju, zajmuje obszar słynnego obcasu Włoch. To długie pasmo lądu liczące 400 kilometrów, od zawsze miało duże znaczenie strategiczne. Wystarczy przytoczyć słynne oblężenie Bari przez Normanów. Dziś pomimo dużej popularności jaką cieszy się pośród turystów, można w niej odnaleźć mniej uczęszczane szlaki.

W Apulii wznoszą się najdziwniejsze budynki na świecie – trulle w Alberobello oraz grób Królowej Bony, która spoczywa wewnątrz Bazyliki San Nicola w Bari. W związku z tym, iż Apulia jest najbardziej wysuniętym na południe regionem kraju, doskonale widać tu wpływy wielu kultur. Oddziaływania saraceńskie znajdziemy w Bari, zaś w doskonale zachowanej Lecce i Martina Franca hiszpańskie. Co więcej z Apulii pochodzi jedna dziesiąta win dostępnych na rynku europejskim, a także znakomite oliwy i oliwki.

W jaki sposób podróżować po Apulii?

Apulia jest najdalej wysuniętym na południe regionem Włoch. Odległość dzieląca ją od Polski przekracza 2000 kilometrów, przez co do niedawna jawiła się naszym rodakom jedynie jako niewielki punkt na mapie Włoch. Na szczęście w ostatnich latach operatorzy tanich linii lotniczych uruchomili do Apulii bezpośrednie połączenia z Warszawy i Krakowa, dzięki czemu coraz więcej Polaków obiera to miejsce, za cel swoich kilkudniowych wypraw na południe kontynentu.

Mając do dyspozycji 3-4 dni turyści najchętniej zwiedzają miasta położone najbliżej Bari. Nie mając żadnych informacji na temat regionu często decydują się na wynajem samochodów osobowych. Jest to błąd, gdyż Apulia jest doskonale skomunikowana. Oprócz doskonale rozwiniętej linii autobusowej, posiada drogi, które można przemierzać na rowerze, a także nowoczesne pociągi przyjeżdżające na miejsce bez opóźnień.

Wakacje w Bari – słonecznej stolicy regionu

Bari oprócz tego, że jest stolicą Apulii, jest jednocześnie największym miastem położonym nad Adriatykiem. Aby poznać jego prawdziwe oblicze, należy przespacerować się plątaniną wąskich średniowiecznych uliczek, które były niemymi świadkami walk toczonych na tym obszarze. Centrum miasta stanowi piękny Piazza Mercantile, wokół którego rozlokowane są pałace dawnych władz miasta.

Lecce – miasto będące ,,perłą baroku’’

Lecce jest jednym z najpiękniejszych miasteczek w regionie. Nazywane ,,perłą baroku’’ pełne jest zabytkowych dekoracji wykonanych z miejscowego piaskowca. Największe wrażenie na przybyłych wywierają kunszowne rzeźbienia na budynkach, które powstały na przełomie XVI/XVII wieku. Będąc w Lecce warto zobaczyć Chiesa del Rosario, Bazylikę Santa Croce oraz pochodzący z I w. n.e. rzymski amfiteatr. W poszukiwaniu odpoczynku warto odwiedzić jedną z dziesiątek niewielkich restauracji mieszczących się w miasteczku. Oprócz tego, że najemy się w nich do syta, możemy poznać zwyczaje tutejszej ludności. Mieszkańcy Lecce w przeciwieństwie do Włochów mieszkających w Rzymie, chętnie wdają się w rozmowy z przybyłymi.

Alberobello i bajkowe trulle

Albarobello znane jest we Woszech za sprawą trulli, czyli zaskakujących i niespotykanych nigdzie indziej okrągłych domów ze stożkowym dachem. Do dzisiaj w Alberobello zachowało się aż 1400 tego typu obiektów, którch wiek szacuje się na wiek XVIII. Dziś większość spośród nich została przekształcona na drogie hotele i restauracje serwujace miejscowe specjały. Ich niepowtarzalny wygląd z bielonymi ścianami i unikatowymi symbolami na dachach sprawił, iż w 1996 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Trulle z Alberobello widnieją nie tylko na widokówkach, ale stanowią tło w wielu sesjach zdjęciowych, które można podziwiać w międzynarodowych kampaniach reklamowych.

Trani i nieznane oblicze Apulii

Trani to pięćdziesieciotysięczne miasteczko, oddalone zaledwie 50 kilometrów od Bari. Położone nad samym Adriatykiem, jest prawdziwą oazą spokoju. Dobrze prosperujące dzięki pobliskiemu portowi, ma wiele do zaoferowania. Port odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców. Choć powstał w średniowieczu, do dzisiaj pozostaje centrum życia miasta. Wąskie uliczki zachęcają do odwiedzin w jednej z urokliwych knajpek, w których można skosztować znanych na kontynencie win.

Trani to miasto o regularnym układzie uliczek z przepiękną strzelistą katedrą. Wykonana z białego marmuru konrastuje z błękitem morza. W weekendy w pobliskim parku odbywają się nastrojowe koncerty muzyki klasycznej i wystawy prac miejscowych artystów.

Polignano a Mare

Polignano a Mare to miasto wzniesione na prawdziwych morskich jaskiniach. Oprócz imponujących klifów i piaszczystej plaży, znajdziemy tutaj most Ponte Lama Monachile, z którego rozciąga się widok na ukrytą między skałami plażę. Latem odbywają się tutaj zawody w skokach do wody, w których udział biorą najodważniejsi mieszkańcy miasta.

Castel del Monte

Castel del Monte nazywany jest ,,koroną Apulii’’. To wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku przez Fryderyka II Hohenstaufa zamek, który uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza. Jego nazwa pochodzi od nazwy mieszczącego się w poblliżu klasztoru benedyktyńskiego Santa Maria del Monte. Położony na wysokości blisko 500 metrów n.p.m. jest doskonale widoczny nawet z dużych odległości. Fryderyk II oprócz niego wzniósł około 200 imponujacych fortec i pałaców, które do dziś urozmaicają widok Apulii.

Castellana Grotte

Castellana Grotte to miejce niedoceniane przez turystów. Zwiedzając Apullię większość z nich skupia się na odkrywaniu miast, zapominająć o tym, że Włochy są pełne jedynych w swoim rodzaju zabytków przyrody. Jedym z największych w Apulii jest właśnie Castellana Grotte położona blisko stacji kolejowej na linii Z Bari do Puntigano. Jaskinia ma 3348 metrów długości i średnio 70 metrów głebokości. Panuje w niej stała lecz niska temperatura, dlatego warto pamiętać o cieplejszej bluzie. Wstęp w zależności od wybranej trasy wynosi od 12 do 16 euro. Punktem kulminacyjnym podczas wizyty w grocie jest gigantyczna komora z ogromnym oculusem w stropie. Grave mierzy około 100 metrów długosci i 50 metrów szerokości. Jej głębokość szacuje się na 60 metrów.

Najpiękniejsze plaże w regionie Apulia

Apulia to nie tylko piękne historyczne miasta. Otoczona przez dwa morza: Adriatyk i Morze Jońskie posiada jedne z najpiękniejszych plaż w kraju. Najwięcej z nich znajduje się na półwyspie Gargano, pomiędzy Rodi Garganico a Mattinata oraz Fasano a Brindisi i na południe od Lecce. Na półwyspie Gargano warto odpocząć na Dune di Campomarino, Spaggia di San Pietro in Bevagana i Torre Lapillo.

Jednak prawdziwą perłą pośród miejscowych plaż porównywaną do Malediwów jest położona na końcu półwyspu Saletyńskiego plaża w Marina di Pescoluse. Apulia hucznie obchodzi kolorowy karnawał i święta religijne. Dla mieszkańców każda okazja jest dobra, by wspólnie ucztować i cieszyć się tańcem. W Wielką Sobotę w Canosa di Puglia około 300 dziewcząt i kobiet ubranych na czarno, współnie przemierza ulice miasta śpiewając Stabat Mater. W lipcu w Scorrano odbywa się światowy festiwal światła, a w sierpniu imieniny obchodzi patron Montesano Salentino.

Smaki Apulii

Immanentnym elementem kazdej podrózy jest smak. To właśnie jego zapamiętujemy na lata. Spędzając wakacje w Apulii warto odbyć podróż po niewielkich, acz klimatycznych restauracjach. Apulia smakuje morzem, serami, świeżymi owocami i winem. Nie znając włoskiego powinniśmy sobie poradzić wybierając z menu chociażby ser burrata, caciocavallo czy canestrato pugliese.

Słynny makaron orecchiette najlepiej smakuje z rzepą, a bób z cykorią. Każdy turysta przybywający do Apulii powinien skosztować panzerotti, czyli dużych pierogów smażonych na głębokim tłuszczu. Podawane na gorąco smakują rewelacyjnie. Ich nadzienie stanowią świeże pomidory i mozarella, choć w restauracjach dostępne są również inne warianty smakowe.

Po smakowitym obiedzie warto skusić się na lampkę wina. Numerem jeden w regionie jest Primitivo di Manduria. Gatunkiem, w którym wyczuwalny jest delikatny smak śliwek jest Negroamaro. Ten rodzaj jest często wybierany przez żeńską część turystów.

Materiał partnera