Wakacje na chorwackiej wyspie Korčula – najlepsze atrakcje, plaże i zabytki

0
722
Korcula
Położona w południowej Dalmacji, tuż przy półwyspie Pelješac górzysta wyspa, która prawie w 60% pokryta jest lasami sosnowymi | fot.: materiał partnera

Najtrudniejszym punktem planowania wakacji jest sam wybór, gdzie dokładnie się wybierzemy. Chorwacja ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc – od małych malowniczych miasteczek, przez wyspy, po duże turystyczne miejscowości. Bez znaczenia, które miejsce wybierzemy, mamy pewność, że lazurowe wybrzeża, krystaliczna woda i nieporównywalny chorwacki klimat zachwyci nas i sprawi, że nasze wakacje będą wyjątkowe.

W dzisiejszym artykule skupimy się nad wakacjami na wyspie Korčula. Sprawdzimy, jakie są najpiękniejsze plaże, zabytki i miejsca, które warto tam zobaczyć. Zapraszamy!

O wyspie Korčula

Położona w południowej Dalmacji, tuż przy półwyspie Pelješac górzysta wyspa, która prawie w 60% pokryta jest lasami sosnowymi. Jest to szósta, co do wielkości największa wyspa Chorwacji. Charakteryzuje ją nienaruszona przez człowieka roślinność, wyjątkowy klimat, wiele zabytków i tradycji, które dalej kultywowane są wśród wyspiarskiego społeczeństwa. Największą atrakcją na wyspie Korčula jest bez wątpienia starówka miasta, która jest też stolicą samej wyspy. Miasto zwane jest małym Dubrownikiem, ponieważ architektura obu miast jest do siebie łudząco podobna. Miasto otoczone jest murami obronnymi, a budowle wykonane są w stylu renesansowymi i gotyckim.

Oprócz zachwycającego starego miasta, na wyspie znajdziemy też uwielbianą przez turystów piaszczystą plażę Vela Prżina. Warto dodać, że z uwagi na fakt, że jest to wyspa i nie ma z nią bezpośredniego połączenia z lądem, nawet w wysokim sezonie letnim nie znajdziemy tutaj tłumów turystów. Jest to więc idealne miejsce na spokojne spędzenie urlopu.

Zwiedzanie

Większość zabytków znajdziemy właśnie na starówce, dlatego warto rozpocząć zwiedzanie właśnie od niej. Na pierwszy rzut oka, przy wejściu do miasta naszym oczom ukazuje się główna brama miejska w Wieży Veliki Revelin. Następnie warto wybrać się do Katedry św. Marka, która jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Utrzymana w renesansowo-gotyckim stylu katedra posiada dzwonnicę, z której możemy podziwiać widok na całe miasto. Spacerując po mieście, warto zobaczyć też Pałac Opatów i zabytkowy kościół św. Petra.

Atrakcje i czas wolny

Będąc na wyspie, koniecznie warto wybrać się do lokalnej winnicy na degustację wina Grk. To białe wino produkowane jest z lokalnych szczepów winogron, które rosną tylko na wyspie, co czyni je wyjątkowym i mało dostępnym towarem. Największą atrakcją na wyspie jest też muzeum podróżnika, które mieści się w domu, w którym, jak się przypuszcza, przyszedł na świat i mieszkał słynny średniowieczny podróżnik Marco Polo. W wolnej chwili warto odwiedzić też jaskinię Vela Špilja, która częściowo otwarta jest dla zwiedzających. Przeprowadzone na jej terenie badania dowiodły, że ślady działalności człowieka są na tych ziemiach już od ponad 20 tysięcy lat.

Noclegi i dojazd

Wyspa ma bardzo dobrą bazę noclegową, dlatego nie musimy obawiać się o zakwaterowanie. W końcu każdego roku przybywają tu setki tysięcy turystów. Oprócz hoteli i apartamentów na wynajem znajdziemy tu też spore pole kempingowe, które idealnie nada się dla fanów kempowania. 

Na wyspę możemy dostać się jedynie promem. Mamy do wyboru prom wypływający ze Splitu, który dopływa do portu Trpanj na półwyspie Pelješac, skąd możemy dostać się już do Orebić, miasta, które ma bezpośrednie połączenie promowe z Korćulą, lub bezpośrednią podróż samochodem do Orebić. Dobra wiadomość jest taka, że 26 lipca 2022 roku został otwarty Pelješki most, który znacznie ułatwia podróż na półwysep (dotychczas, aby dostać się do Orebić, trzeba było przejechać przez wąskie terytorium Bośni i Hercegowiny, które przecinało Chorwację nadbrzeżnym pasem lądu).

Materiał partnera