Via ferrata – co warto wiedzieć?

0
967
via-ferrata d'Ornans
Via-ferrata d'Ornans we Francji | fot.: stock.adobe.com

Via ferrata to pojęcie, które dla zdecydowanej większości osób brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak pewien rodzaj szlaku turystycznego. Ma on charakter wspinaczkowy. Dobrze byłoby mieć świadomość tego, czym dokładnie jest via ferrata. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą z niego korzystać. Warto także wiedzieć, jakiego rodzaju sprzęt jest niezbędny na tego rodzaju szlakach. 

Via ferrata – najważniejsze informacje

Via ferrata to pojęcie pochodzące z języka włoskiego. Oznacza ono żelazną drogę. To nic innego jak specjalny szlak turystyczny, który posiada charakter wspinaczkowy. Jeżeli chodzi o język polski, często można spotkać się z pojęciem żelaznej perci. Gdzie znajdziemy najwięcej tego rodzaju szlaków? Jak nietrudno się domyślić, żelazne drogi występują najczęściej w takich państwach jak Włochy, Niemcy, Austria czy Francja. Co ciekawe, pierwsze via ferraty znajdowały się w Dolomitach i powstały jeszcze w okresie I wojny światowej. W Polsce znajduje się jedna via ferrata. Powstała ona w województwie dolnośląskim, a konkretnie w Kruczych Składach w Szklarskiej Porębie. Warto zaznaczyć, że korzystanie z niej jest płatne. Via ferraty są zazwyczaj opisywane przy pomocy literek od A do G. Nietrudno zgadnąć, że najprostsze są te oznaczane symbolem litery A. Literą G oznaczane są natomiast najtrudniejsze szlaki wspinaczkowe o charakterze ferraty. 

Via ferrata, Chamonix Francja
Via ferrata, Chamonix Francja | fot.: stock.adobe.com

Jaki sprzęt będzie niezbędny?

Aby móc korzystać ze szlaków wspinaczkowych o charakterze via ferraty, koniecznie należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Wszystko po to, aby rozrywka była dla nas bezpieczna. Najważniejsze jest zakupienie solidnej uprzęży wspinaczkowej. Przydatna może okazać się także tak zwana lonża. Musi być ona wyposażona w absorber energii. Bardzo ważne jest to, aby osoby korzystające ze szlaków wspinaczkowych o charakterze via ferraty korzystały z zabezpieczenia w postaci kasku. Ma on za zadanie ochronę głowy przed ewentualnymi urazami. Na szczęście, profesjonalne zestawy do via ferraty znaleźć można w naprawdę wielu sklepach z akcesoriami wspinaczkowymi. Kupno zestawu jest co do zasady bardziej opłacalne niż kupno pojedynczych akcesoriów. Ponadto, dzięki kupnie zestawu możemy mieć pewność co do tego, że nie zapomnimy o niczym istotnym. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze wspinaczkami na szlakach o charakterze via ferrat, warto udać się na te o niewielkim stopniu trudności. Z czasem nabierzemy doświadczenia, które pozwoli nam na uczestnictwo w trudniejszych wspinaczkach. Trzeba być jednak dla siebie wyrozumiałym i dać sobie czas niezbędny do opanowania podstawowych umiejętności wspinaczkowych. 

Szlaki wspinaczkowe o charakterze via ferraty wzbudzają sporo emocji. W Polsce znajduje się niestety tylko jedna tak zwana żelazna droga. Zdecydowanie więcej via ferrat można znaleźć we Włoszech czy w Austrii. W wielu przypadkach korzystanie z nich jest płatne. Istotne jest także to, iż tego rodzaju szlaki posiadają zazwyczaj różne stopnie trudności. Niektóre z nich są idealne dla osób początkujących, a inne dla doświadczonych. 

AUN