Położony na południu Polski Rzeszów często postrzegany jest jako umowny koniec świata. Zupełnie niesłusznie, bo to miasto o bogatej historii, wielu atrakcjach i bardzo prężnie rozwijające się. Jedno z niewielu w regionie, które nie notuje masowego odpływu ludzi młodych. Sprawdziliśmy, jakie są największe atrakcje turystyczne w Rzeszowie i co koniecznie trzeba tam zobaczyć.
Muzeum Dobranocek
Zacznijmy od czegoś dla dużych i małych, czyli Muzeum Dobranocek. Konia z rzędem temu, kto nigdy nie chciał spotkać na żywo Misia Uszatka i jego przyjaciół. I właśnie w Rzeszowie jest ku temu okazja, bo to tu trafiły oryginalne lalki wykorzystywane przy produkcji popularnych dobranocek.
Muzeum oferuje wystawy stałe i czasowe, warto więc zaglądać do nich co jakiś czas. Starsi spotkają Jacka i Agatkę, młodsi Smerfy – wszyscy będą się dobrze bawić.
Na wystawie zobaczymy nie tylko samych bohaterów, ale też gadżety z ich portretami. Na zwiedzających czekają także niespodzianki. Jakie – nie zdradzimy.
Podziemna trasa turystyczna
Tego rodzaju atrakcje pojawiają się ostatnio w wielu miastach, co nie znaczy, że moda wyprzedza atrakcyjność. Jest dokładnie odwrotnie, przynajmniej w Rzeszowie. Czterystumetrowa trasa wiedzie przez trzy kondygnacje – najniższa znajduje się na poziomie dziesięciu metrów pod ziemią. Zwiedzanie z przewodnikiem to okazja do poznania Rzeszowa takim, jakiego dziś próżno szukać. Część piwnic i tuneli, przez które wiedzie trasa, pochodzi z XIV wieku. Zwiedzanie nie polega na przemieszczaniu się przez puste korytarze, trafimy na starą broń, naczynia, a nawet na… szkielet. Ponoć sztuczny, ale kto to wie…
Rynek w Rzeszowie
Znajduje się nad podziemną trasą turystyczną, więc nie da się go przegapić. I słusznie, bo jest naprawdę ładny. To zabytkowe serce miasta ze starym Ratuszem, który przeszedł kilkukrotną przebudowę – niestety był niszczony w czasie wojen. Obecny kształt uzyskał w XIX wieku. Na środku rynku stoi zabytkowa średniowieczna studnia. Warto wrzucić grosik na szczęście.
Zamek Lubomirskich
Ta majestatyczna budowla powstała na początku ubiegłego wieku, niestety wojenna zawierucha sprawiła, że jej historia jest raczej ponura. W czasie wojny utworzono tu więzienie, które funkcjonowało aż do 1981 roku. Obecnie w zamku Lubomirskich mieści się siedziba Sądu Okręgowego i zwiedzanie może być utrudnione. Mimo to warto na chwilę zatrzymać się przed samym zamkiem, widok naprawdę robi wrażenie. A wisienką na torcie jest pobliska aleja Pod Kasztanami, przy której stoją secesyjne wille.
Stary Cmentarz w Rzeszowie
Jest naprawdę stary, bo założony na początku XVIII wieku. Ostatnie pochówki miały miejsce w czasie II wojny światowej, ale były raczej okazjonalne, oficjalnie cmentarz przestał funkcjonować w 1910 roku. Jest pod każdym względem niezwykły, dziś już nie uświadczymy tak oryginalnych i nietuzinkowych nagrobków. Sam cmentarz ma raczej formę parku, można po nim spacerować całkiem swobodnie, choć wypada zachować należną temu miejscu powagę.
Restauracja Rzeszów – czyli gdzie zjeść po całodniowej wycieczce
Rzeszów to nie tylko miasto tradycji turystycznych i historycznych, ale też kulinarnych. Na Podkarpaciu dobrze wiedzą, jak karmić gości, by byli zadowoleni. Tradycyjne dania regionalne przeplatane są lekkimi przystawkami i wyśmienitymi potrawami z dziczyzny. Nie brak też menu dla dzieci, które jak wiadomo, mają bardzo wymagające podniebienia.
Warto zajrzeć do https://hoteleprezydenckie.pl. Tamtejsza restauracja Orchidea uchodzi za najlepszą w mieście.
Materiał partnera