Rejs na katamaranie – wygoda i pełen relaks

0
1208
Katamaran
Katamaran w porównaniu z jednokadłubowcami jest zdecydowanie bardziej stabilny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Słońce, woda, plaża i Twoja zgrana ekipa znajomych. A dodatkowo – biały żagiel i wiatr czyli relaks z odpowiednią dawką adrenaliny. Czy nie brzmi to jak urlop idealny? Dlaczego żeglowanie na katamaranie po ciepłych morzach, jest najlepszym pomysłem na wykorzystanie wolnego czasu i zacieśnienie więzi z bliskimi nam osobami?

Aktywny wypoczynek na morzu

Mamy coraz większą świadomość tego, jakie zagrożenia niesie ze sobą brak ruchu. Dużo czasu spędzamy przy biurku, na kanapie, w samochodzie. Dlatego tak ważne jest to, aby nauczyć się wypoczywać aktywnie. Żagle są doskonałym połączeniem relaksu z ruchem. Kojący zmysły szum morza, świeże powietrze, piękne widoki, a jednocześnie aktywność fizyczna podnosząca endorfiny. Żeglowanie wywołuje ten rodzaj zmęczenia, który daje przysłowiowego „kopa”, pobudza do dalszego działania.

Z kim popłynąć w rejs?

Kto choć raz żeglował ten wie, że wspólna wyprawa wymaga zaangażowania wszystkich członków załogi. Zgrany zespół to podstawa. Na morzu jesteśmy odcięci od zdobyczy techniki i nie dysponujemy dużą przestrzenią. Dlatego tak ważną rolę odgrywa kontakt z naturą i współtowarzyszami.
Istotnym jest, aby dobrać sprawdzony skład, nie licząc na to, że zgra się on w trakcie rejsu. Inaczej może się okazać, że zamiast cieszyć się swoim towarzystwem, będziemy na nie skazani. Od początku też, musi być jasne, kto tu jest kapitanem i jaki jest podział obowiązków.
Zabierając na morze przyjaciół, zwiększamy swoje poczucie bezpieczeństwa i prawdopodobieństwo świetnej zabawy. Wspólne tematy, podobne poczucie humoru, wzajemne zrozumienie oraz wsparcie są istotnymi elementami udanych, niezapomnianych wakacji oraz aktywnie spędzonego czasu.

Zalety pływania na katamaranie

– Katamaran w porównaniu z jednokadłubowcami jest zdecydowanie bardziej stabilny. Nie buja nim podczas żeglugi, ani podczas postoju na kotwicy. Chętnie wybiorą go więc osoby rozpoczynające swoją przygodę z żeglarstwem, które obawiają się choroby morskiej, lub te które nie lubią przechyłów.

– Ilość miejsca zarówno na pokładzie, jak i pod nim jest naprawdę spora. Nawet 12 osobowa załoga zmieści się przy wspólnym stole w kokpicie. Fakt, że mesa i kokpit są na jednym poziomie, ułatwia przemieszczanie się między nimi, noszenie posiłków i napoi.

– Dwa silniki, umieszczone w każdym z kadłubów sprawiają, że katamaranem można manewrować dosłownie w miejscu. Umiejętność ta przydaje się szczególnie podczas cumowania w zatłoczonych portach.

– Siatka rozpostarta na dziobie, to świetne miejsce do odpoczynku, zabawy i opalania się. To dodatkowa przestrzeń do integracji załogi.

– Małe zanurzenie katamaranu pozwala na podpłynięcie bliżej brzegu czy rafy koralowej.

Gdzie pływać?

Planując dłuższy rejs, dobrze jest wybrać któreś z ciepłych mórz, aby móc w pełni korzystać z uroków wyprawy, bez obaw, że większość czasu spędzimy w sztormiaku. Katamarany chętnie wynajmowane są na Karaibach, Seszelach i w Tajlandii. W Europie godnym polecenia rejonem jest Chorwacja. Zróżnicowana linia brzegowa, ciepłe morze, niesamowite widoki oraz bogactwo atrakcji turystycznych, sprawiają, że nie sposób się tam nudzić.

Urlop z przyjaciółmi na katamaranie, to ciekawa opcja dla osób głodnych przygód, ceniących sobie przy tym przestrzeń, komfort i bezpieczeństwo.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje czarter katamaranu? Interesuje Cię ile osób możesz zabrać na pokład? Wszystkiego dowiesz się na www.punt.pl/czarter-katamaranow/


Materiał partnera zewnętrznego