Pomysł na nietypowy urlop: survival

0
1229
Mężczyzna z nożem
Z różnych kłopotów i sytuacji wychodzi się za pomocą własnego umysłu i rąk. | fot.: AdobeStock_66127549B

Wylegiwanie się nad morzem czy basenem nie jest dla Ciebie? Lubisz spędzać czas aktywnie i nie boisz się wyzwań? A może chcesz przeżyć coś wyjątkowego i sprawdzić się w zupełnie nowych sytuacjach? Na najbliższy urlop zaplanuj survival – wyprawę, która nauczy Cię, jak przetrwać w każdych warunkach.

Survival to w najprostszej definicji sztuka przetrwania. Trzeba radzić sobie niezależnie od warunków, przebywając w otoczeniu przyrody. Wyprawy survivalowe odbywają się bez wyrządzania szkód środowisku. Taka forma wypoczynku pozwala też na poznanie własnych słabości, zdobycie nowych umiejętności i nabranie pewności siebie. To świetny sposób, aby się sprawdzić, nauczyć zupełnie nowych rzeczy, oraz odpocząć psychicznie od otaczającej codzienności. Dla wielu osób survival okazał się przygodą życia, do której często powracają. Jako cel wyprawy wybiera się miejsca odosobnione, im dalej od cywilizacji, tym lepiej. Całość polega na nauce radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dlatego pamiętaj, że jest to nie tylko forma sportu i przygody, ale również duża odpowiedzialność.

Z różnych kłopotów i sytuacji wychodzi się za pomocą własnego umysłu i rąk. Często trzeba rozpalić ogień bez pomocy zapałek, zdobyć pożywienie, uzdatnić wodę, czy dobrze zaplanować trasę.

Na samym początku warto spróbować sił w tzw. survivalu zielonym, który jest po prostu wyprawą na łono natury. Możemy wybrać w tym celu wycieczkę zorganizowaną, w otoczeniu grupy ludzi, albo zaplanować ją samodzielnie, z kilkoma znajomymi. Niezbędny będzie odpowiedni ekwipunek. Miejscem, w którym znajdziesz wiele przydatnych rzeczy i akcesoriów, jest sklep survivalowy.

Na pierwszym miejscu Twojej listy powinna znaleźć się odpowiednia odzież. Musi być dobrze wykonana i odporna na działanie wilgoci. Szczególnie przydatne będą: przepuszczające powietrze skarpety, przeciwdeszczowa kurtka, wygodne, zabudowane buty, oraz ubrania w kolorze moro.

Co jeszcze warto ze sobą zabrać?

Kolejnymi rzeczami, w które warto wyposażyć się przed wyprawą, są: manierki i menażki, sztućce, dobra mapa (lub GPS), kompas, środki na owady, nieprzemakalny namiot, karimata i śpiwór, termos, uniwersalny nóż (np. myśliwski), palnik na gaz, środki do mycia, jedzenie, zapałki lub zapalniczka, zapasowe baterie, a także podstawowa apteczka z bandażami, plastrami i lekami przeciwbólowymi oraz przeciwgorączkowymi. Tego typu przedmioty będą przydatne zwłaszcza w trakcie dłuższych wycieczek.

Bardzo ważnym akcesorium każdego survivalowca jest odpowiedni plecak. Powinien być wykonany z trwałych materiałów i pomieścić wiele różnych przedmiotów. Zwróć uwagę na jego jakość, pojemność i sposób wykonania. Dobrze, aby był wyposażony w wiele schowków i dodatkowych kieszonek, a także posiadał specjalne strefy wentylujące na plecach. W końcu wielogodzinne dźwiganie plecaka, zwłaszcza w gorący dzień, może dać się we znaki. Przed samą wyprawą zapoznaj się z internetowymi poradnikami i forami dla pasjonatów survivalu. Będą bardzo pomocne w dokładnym przeanalizowaniu, czego potrzebujesz i jak dokładnie przygotować się do sztuki przetrwania w konkretnych miejscach.


Materiał partnera zewnętrznego