Polska na weekend – najciekawsze miejsca na wyjazd z dużego miasta

0
547
schronisko w Karkonoszach
Najwyższe pasmo górskie w Sudetach to idealne miejsce na kilkudniowy wyjazd, nawet dla turystów bez górskiego doświadczenia | fot.: stock.adobe.com

W naszym kraju żeby wyjechać na weekend nie potrzeba góry pieniędzy, a ucieczka na weekend przed miejskim zgiełkiem to świetny pomysł. Biorąc pod uwagę ilość zabytków i atrakcji przyrodniczych można stwierdzić, że praktycznie w każdym regionie kraju jest miejsce, w którym można ciekawie spędzić kilka dni.

Jura Krakowska-Częstochowska – województwo Śląskie i Małopolskie

Obszar rozciągający się między Krakowem a Częstochową jest bogaty w obecność średniowiecznych zamków i ciekawych formacji skalnych. Można zwiedzać okolicę samochodem lub skupić się na części jurajskiej i pieszej wędrówce. Olsztyńskie zamki w okolicach Częstochowy, Siewierza i Smolenia pozostają do dziś w ruinie. Na zwiedzających zrobią wrażenie monumentalne ruiny zamku Ogrodzieniec. Historia nie tak brutalnie potraktowała renesansowy dwór w Pieskowej Skale (z zachowanymi ogrodami i uroczym krużgankiem). W 2011 roku zakończono odbudowę zamku w Bobolicach, który obecnie pełni funkcję obiektu hotelowo-turystycznego. W planach jest także odbudowa ruin zamku w miejscowości Mirów.

Okiennik wielki Jura Krakowsko-Czestochowska
Okiennik wielki Jura Krakowsko-Czestochowska | fot.: stock.adobe.com



Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym, ale z pewnością jednym z najciekawszych parków narodowych w Polsce. Zachowało się tu wiele ciekawych formacji skalnych, w tym słynna Buława Herkulesa i Brama Krakowska. Zwiedzać można tutaj liczne na tym obszarze jaskinie, jak np. Jaskinia Łokietka i Nietoperzowa. Warta odwiedzenia jest także Pustynia Błędowska która powstała w wyniku eksploatacji tego terenu w okresie średniowiecza. Od kilku lat podejmowane są działania zapobiegające zarastaniu pustyni. 

Karkonosze – województwo Dolnośląskie

Najwyższe pasmo górskie w Sudetach to idealne miejsce na kilkudniowy wyjazd, nawet dla turystów bez górskiego doświadczenia. W tamtejszych miejscowościach zachowały się ciekawe zabytki, które zadowolą miłośników architektury. Jeśli ktoś planuje wyjazd, gdzie chce się skupić na wędrówkach w góry, warto sprawdzić wcześniej prognozę pogody i nie zapomnieć o wygodnych butach i odpowiednim ubiorze.

Karpacz: położony u podnóża Śnieżki jest prawdziwym górskim kurortem i szczyci się światowej klasy zabytkami. Warto zobaczyć dawną karczmę i kościół parafialny, lecz najbardziej znaną atrakcją jest Świątynia Królów (Świątynia Wang), średniowieczny norweski kościół przeniesiony tutaj przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Zbudowany w XII wieku, jest najstarszym wykonanym z drewna kościołem w Polsce. Z Karpacza można podjechać wyciągiem (lub na własną rękę) na Kopę i stamtąd wspiąć się na Śnieżkę.

Szklarska Poręba – wieś ta zachowała kilka ciekawych przykładów 100-letniej architektury willowej. Ciekawym miejscem jest dom oraz pracownia słynnego malarza Wlastimila Hofmana. Warty uwagi jest również wodospad Kamieńczyk.

Jelenia Góra – Szklarska Poręba posiada dobre połączenia kolejowe z rzeczoną Jelenią Górą. Tutaj podziwiać można zabytkową zabudowę Starego Rynku z Wieżą Zamkową i Grodzką. Do obejrzenia pozostaje jeszcze tzw. kościół łaski z niezwykłym wyposażeniem. W okolicach Jeleniej Góry oraz Szklarskiej Poręby warto również wybrać się w pobliże ruin zamku Chojnik.

Łeba i okolice – województwo Pomorskie

Jedno z najpopularniejszych polskich kurortów nad polski morzem, lecz Łeba i okolice to nie tylko plaża i morze. To także miejsce i okazja do poznania ciekawej kultury regionu i autentycznych okazów przyrody.

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy | fot.: stock.adobe.com



Ruchome wydmy, będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego, co roku przyciągają tysiące turystów. Ruchome masy piasku doprowadziły do zniszczenia średniowiecznej wioski Stara Łeba, w tym gotyckiego kościoła, którego pozostałości można oglądać do dziś. Do wydm dotrzeć można wąskim cyplem oddzielającym Morze Bałtyckie od jeziora Łebsko. W okolicy warto wybrać wybrać się również do małego miasteczka – Lębork, gdzie zachowana jest starówka i kilka innych zabytków. Spacerując deptakiem tuż przy rzece Łeba, podziwiać można średniowieczny kościół św. Jakuba oraz tzw. kamienne kręgi.

Podsumowanie

To jedynie trzy z wielu miejsc, które są idealne do odwiedzenia na weekend w Polsce. Chcąc zrelaksować się i odpocząć warto wybrać się do Łeby. Karkonosze oraz Jura Krakowska-Częstochowska to propozycje dla bardziej aktywnych osób, które lubują się w długich wędrówkach po górach i wzgórzach w przypadku tej pierwszej propozycji oraz po wyżynach i skałkach w przypadku malowniczego pasma rozciągającego się w województwie Śląskim i Małopolskim.

WSZ