Podróże kinematograficzne – gdzie znajdziesz prawdziwe lokacje ze swoich ulubionych filmów?

0
1207
Görlitz Innenstadt Hotel z filmu Grand Budapest Hote
Hotel z filmu "Grand Budapest Hotel" Rolę wielkiego hotelu pełnił dom handlowy Kaufhaus Görlitz w Niemczech | fot.: stock.adobe.com

Kinematografia ma niesamowitą moc, ponieważ dobry film może nie tylko zabawić, ale także odkryć dla nas coś zupełnie nowego, zmienić nasz światopogląd, sprawić, że będziemy płakać lub śmiać się. A także pokazać nam najcudowniejsze miejsca na całym świecie i zmotywować do podróży. I być może zwiedzenie jednego z takich miejsc pomoże komuś spełnić marzenie i poczuć się jak prawdziwy bohater ulubionego filmu. I właśnie po to ta lista:

1. Hotel z filmu „Grand Budapest Hotel”

Rolę wielkiego hotelu pełnił dom handlowy Kaufhaus Görlitz w Niemczech. Ten zabytkowy budynek znajduje się około 1,5 godziny jazdy od popularnego w śród turystów Drezna i niedaleko Pragi. Ponieważ w filmie akcja rozgrywa się najpierw w latach 60., a następnie w latach 30., dwukrotnie zmieniało się wnętrze całego domu handlowego i wszystkie dekoracje.

2. Wioska Hobbitów z trylogii filmowej „Władca Pierścieni”

Mała wioska znajduje się w pobliżu Matamata, na północnej wyspie Nowej Zelandii. Została zbudowana specjalnie do kręcenia trylogii. Aby stworzyć tę cudowną, klimatyczną wioskę, twórcy musieli odtworzyć wszystkie niezbędne warunki: lasy, rzeki, góry, równiny. Ostatecznie niegdyś nieznana wieś stała się lokalną atrakcją, którą co roku odwiedza ogromna liczba turystów.

Wioska Hobbitów z trylogii filmowej Władca Pierścieni Matamata, Nowa Zelandia
Wioska Hobbitów z trylogii filmowej „Władca Pierścieni”
Mała wioska znajduje się w pobliżu Matamata, na północnej wyspie Nowej Zelandii | fot.: stock.adobe.com

3. Pałac w Lady Catherine’s z filmu „Duma i uprzedzenie”

Kręcenie tego filmu odbywało się w różnych miejscach w całej Anglii, a nawet w bardzo prestiżowych zamkach, w których kiedyś mieszkali brytyjskie królowie. Na przykład, wielka rezydencja Burghley House przetrwała do dnia dzisiejszego od czasów Elżbiety Pierwszej i znajduje się w pobliżu angielskiego miasta Peterborough.

Burghley House
Pałac Lady Catherine’s z filmu „Duma i uprzedzenie” to w istocie Burghley House| fot.: stock.adobe.com

4. Instytut Xaviera z filmu „X-Men”

Zamek Hatley – to prawdziwe miejsce filmowania słynnej tajnej szkoły dla młodych mutantów, kierowanej przez profesora X. Dwór został uznany za narodowy zabytek historyczny i znajduje się w Colwood, Kolumbia Brytyjska.

Hatley Castle
Zamek Hatley – to prawdziwe miejsce filmowania słynnej tajnej szkoły dla młodych mutantów, kierowanej przez profesora X | fot.: stock.adobe.com

5. Zamek szkolny w Hogwarcie z filmu „Harry Potter”

Jeśli jesteś fanem Harrego Pottera i planujesz wyjazd do Anglii, nie przegap okazji odwiedzenia katedry w Gloucester. Ten majestatyczny budynek z XI wieku znajduje się zaledwie 45 minut na południe od Bristolu. To w nim nakręcono sceny z szkoły magii w Hogwarcie, dzięki czemu można łatwo rozpoznać niesamowite witraże i łuki tego starożytnego kościoła.

6. Zagubione miasto z filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”

Finał jednego z filmów o podróżniczce i poszukiwaczce skarbów Indianie Jonesie został nakręcony w jednym niesamowicie pięknym miejscu. To bajeczne miasto nie jest tak naprawdę sztuczną dekoracją, ale bardzo realnym miejscem, jednym z Siedmiu Cudów Świata i bardzo popularnym miejscem turystycznym. Miasto Petra znajduje się na terytorium współczesnej Jordanii, 3 godziny jazdy od Ammanu (stolica).

petra w jordanii
Miasto Petra znajduje się na terytorium współczesnej Jordanii | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnej technologii, profesjonaliści są w stanie stworzyć nie tylko najbardziej fantastyczne krajobrazy, ale nawet aktorskie postacie, i tak realistyczne, że wcześniej niewyobrażalne sceny dziś wyglądają absolutnie wiarygodnie.
Na szczęście niektóre odcinki najsłynniejszych filmów kręcono w prawdziwych miejscach i nie były one „malowane” w studiach. Góry i wybrzeża, wioski i tajne zabytki w miastach – wszystko to jest dziś dostępne dla zwykłych turystów, którzy mogą odwiedzić miejsca, gdzie było kręcono arcydzieła.

TDI