Odkrycia archeologiczne w ostatnich latach

0
508
archeologia odkrycia
Każde odkrycie wzbogaca naszą wiedzę o przeszłości, jednocześnie wzmacniając apetyt na więcej informacji | fot.: stock.adobe.com

Odkrycia archeologiczne są niezwykle interesujące, ponieważ ujawniają więcej informacji o życiu starożytnych ludzi. Każde odkrycie wzbogaca naszą wiedzę o przeszłości, jednocześnie wzmacniając apetyt na więcej informacji. 

Cywilizacje te dały światu najwcześniejsze formy pisma, techniki rolnicze, pierwsze kodeksy praw i idee religijne, które nadal wpływają na ludzi dzisiaj. Chociaż odkrycia trwają cały czas, poniżej przedstawiono kilka najciekawszych znalezisk z bieżącego roku.

Gra planszowa sprzed 4000 lat w Omanie

W styczniu 2022 r. zespół omańskich i polskich naukowców odkrył artefakty w pobliżu wioski Ayn Bani Saidah, na obszarze, który, jak udowodniono wcześniej, znajdowały się osady z epoki brązu i żelaza.

Wśród odkryć najbardziej godna uwagi była tablica z zaznaczonymi polami i otworami na kubki, które prawdopodobnie były używane do grania w gry. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Bieliński powiedział, że wraz z innymi znaleziskami w okolicy, artefakt dowodzi, że stanowisko to było „ważnym miejscem w pradziejach, a być może także w historii całego Omanu”.

Zatopione miasto w Iraku

Po spędzeniu ponad dwóch dekad na dnie zbiornika Mosul wzdłuż rzeki Tygrys w północnym Iraku zespół archeologów kurdyjskich i niemieckich odkrył 3400-letnie miasto z epoki brązu, datowane na okres Imperium Mittani.

Mittani kontrolowali duże części północnej Mezopotamii i Syrii w latach 1550–1350 p.n.e., po czym dominację nad regionem rozpoczęło imperium środkowoasyryjskie.

Irak jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatycznych, a wysychanie Tygrysu z powodu rosnących temperatur pomogło odsłonić pozostałości miasta.
Naukowcy twierdzą, że miejsce, które odkryto w maju 2022 r., zawierało rozległe miasto z pałacem i wieloma dużymi budynkami, i zasugerowali, że mogło to być zaginione starożytne miasto Zakhiku.

Ściany kompleksu były w dobrym stanie, mimo że zostały wykonane z suszonych cegieł mułowych i przez ponad 40 lat znajdowały się pod wodą. 

Starożytna świątynia poświęcona Zeusowi w Egipcie

Chociaż kult boga Zeusa powstał w Grecji, w rzeczywistości przeszedł poza archipelag i rozprzestrzenił się na inne części świata, dosięgnął nawet Egiptu. Ujawnia to niedawno odkryta świątynia w Tel Al-Farma na północno-zachodnim półwyspie Synaj. Świątynia została poświęcona Zeusowi i Kasiosowi – bogu pogody związanemu z górą Kasios. W czasach starożytnych region ten był znany jako miasto Pelusium i był ważnym miejscem w czasach grecko-rzymskich i bizantyjskich.

Obszar odkrycia obejmuje również ogromną fortecę zbudowaną z czerwonych cegieł, szereg rzymskich łaźni, a także jeden z największych rzymskich teatrów w Egipcie. W okolicy znajduje się również starożytna arena wyścigów konnych, most i ruiny czterech kościołów.

Pomimo setek lat badań archeolodzy wciąż dokonują nowych odkryć, a rok 2022 jest szczególnie pracowity dla odkrywców starożytnej historii Bliskiego Wschodu. Kto wie ile jeszcze obiektów czeka na odnalezienie?

KSI