Myślisz o zakupie namiotu na wyprawy trekkingowe? Sprawdź, jakie są obecnie dostępne rozwiązania!

0
1232
nogi osoby śpiącej w namiocie trekkingowym
Najczęściej wybiera się jedną spośród trzech konstrukcji: namiot iglo, tunelowy lub geodezyjny | fot.: stock.adobe.com

Wiele osób uwielbia wycieczki trekkingowe. Z pewnością są świetną formą spędzania wolnego czasu, dodatkowo zmuszają nas do aktywności fizycznej, która poprawia nasze samopoczucie, zwiększa kondycję fizyczną, a także dobrze oddziałuje na nasz organizm. Jednak podczas długich wędrówek trekingowych istotny okaże się odpowiedni namiot. Jego wybór nie należy do najłatwiejszych, gdyż na rynku znajdziemy ich stosunkowo dużo. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu namiotu? Czym powinien charakteryzować się dobry namiot? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego namiotu?

Przede wszystkim istotne są wymiary namiotu. Musimy wziąć pod uwagę ile osób będzie w nim przebywać, a dodatkowo, jak duże bagaże będziemy ze sobą nosić. Warto wziąć pod uwagę także to czy podróżują z nami jakieś zwierzęta, a także to, czy lubimy dużą ilość przestrzeni. Być może wystarczy nam tylko trochę miejsca do spania, wówczas nie musimy wybierać większych rozmiarów. Kolejnym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jego kształt i konstrukcja. Ma to wpływ zarówno na przestrzeń w środku, jak i na stabilność podczas wiatru.

Najczęściej wybiera się jedną spośród trzech konstrukcji: namiot iglo, tunelowy lub geodezyjny. Każdy z nich delikatnie się od siebie różni. Namiot iglo jest zdecydowanie najpopularniejszy. Jego pałąki krzyżują się na środku i tworzą kształt kopuły. Aby zwiększyć stabilność należy wbić szpilki namiotowe. Taka konstrukcja jest najczęściej wybierana, jednakże może nie do końca odpowiadać osobom, które potrzebują znacznie więcej przestrzeni. Jeśli chodzi o namiot tunelowy, ma znacznie więcej przestrzeni w środku, jednakże cena również jest stosunkowo wyższa. Kształt tunelu sprawia, że namiot jest tak samo wysoki na całej długości. W tym przypadku znacznie bardziej skomplikowane staje się rozłożenie i zamocowanie odciągów, od których zależy odporność na wodę i wiatr. Namiot geodezyjny jest jeszcze bardziej skomplikowany w budowie od tych dwóch poprzednich. Większa ilość pałąków oznacza więcej punktów przecięcia, a co za tym idzie, namiot jest wyjątkowo wytrzymały. Niestety masa w tym przypadku znacznie się zwiększa, a rozłożenie tego namiotu zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Należy także pamiętać o tym, aby każde schronienie tego typu było wodoodporne. Nie chcielibyśmy w końcu, aby środek stał się mokry.

Przegląd najciekawszych dostępnych namiotów trekkingowych

Aktualnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest namiot trekkingowy Quickhiker Ultralight. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest odporny na duże prędkości wiatru- nawet 70 km/h, a dodatkowo jest wysoko wodoodporny. Waży jedynie 2 kilogramy, dlatego jest łatwy w transporcie. Dodatkowo wybierając go, dbamy o środowisko, gdyż poliester z którego jest wykonany namiot to efekt recyklingu. Równie popularny jest namiot trekkingowy Trek 900 Ultralight. Ten natomiast jest łatwy i szybki do rozłożenia, a także możliwa jest w nim redukcja ciepła, gdyż tropik można zrolować i przewietrzyć namiot w każdej chwili


MJA