Największe kurorty wakacyjne na Cyprze

0
4098
Największe kurorty wakacyjne na Cyprze
Oto zestawienie największych kurortów, odzwierciedlających wyjątkowość Wyspy Afrodyty | fot.: Fotolia

Trudno o kogoś, kto planowałby wakacyjny pobyt w ciepłych krajach i choćby nie zahaczył myślą o to miejsce. Cypr, który już od czasów starożytnych zachwycał pięknem krajobrazów i cudownym klimatem, dziś przyciąga uwagę turystów także za sprawą rozwiniętej gastronomii, zabytków sięgających antyku oraz legend pamiętających początki chrześcijaństwa. Oto zestawienie największych kurortów, odzwierciedlających wyjątkowość Wyspy Afrodyty.

Limassol – w malowniczych, gościnnych stronach

Jeśli szukamy wakacyjnego „złotego środka”, Limassol powinno sprostać wszystkim naszym oczekiwaniom. To nadmorskie, drugie największe miasto Cypru, położone w zachodniej części południowego wybrzeża, jest rajem dla spragnionych błogiego lenistwa i zarazem zaproszeniem do odkrycia pamiątek po dawnych epokach. Z jednej strony nowoczesne hotele, gwarne restauracje i nocne kluby, rozciągnięte wzdłuż słonecznej, piaszczystej plaży, z drugiej zaś – malownicze góry Troodos, naznaczone lasami sosnowymi, kurortami górskimi oraz wiejskim obszarem Pitsylii, znanej z produkcji niepowtarzalnego, regionalnego wina. A ponadto, różnorodne odkrycia archeologiczne czy majestatyczne zamki z czasów średniowiecza. Wszystko to znajdziemy w Limassol, którego gościnni mieszkańcy spontanicznie włączają turystów do wspólnej zabawy podczas takich wydarzeń, jak coroczny karnawał lub festiwal wina.

Agia Napa – 14 różnych plaż i wenecki akcent

To jeden z najbardziej rozwiniętych regionów Cypru, znajdujący się na południowo-wschodnim wybrzeżu. Trudno uwierzyć, że jeszcze kiedyś Agia Napa była znana jako niewielka wioska rybacka, bowiem dziś miejsce to wabi swoimi urokami turystów z całego świata. A ma się czym pochwalić. Jak można przeczytać na stronie internetowej Biura Podróży ITAKA, na miłośników kąpieli słonecznych czeka tam aż 14 różnych plaż – a każda z nich została opatrzona znakiem Błękitnej Flagi, co jeszcze bardziej podkreśla ich atrakcyjność. Warto również zobaczyć „przyrodniczy skarb” wyspy, czyli zachwycające, przybrzeżne groty Cavo Greco. Jeśli jednak chcielibyśmy podążyć tropem dawnych cywilizacji, możemy udać się do starej dzielnicy, przypominającej o wspaniałości dawnego imperium bizantyńskiego. Plan wycieczki nie może też pominąć odwiedzin w XVIII-wiecznym kościele ufundowanym przez Wenecjan, który dziś pełni rolę miejsca spotkań ekumenicznych. Agia Napa to także miejsce, gdzie kwitnie życie towarzyskie – liczne dyskoteki oraz powracający co roku karnawał nie pozwolą nam narzekać na brak rozrywek.

Cypr to wakacje na najwyższym światowym poziomie
Cypr to wakacje na najwyższym światowym poziomie | fot.: Fotolia

Protaras – kwintesencja relaksu i zabawy

Mówiąc o największych kurortach na Cyprze, trzeba wspomnieć o takim miejscu, jak Protaras. Ten niezwykle popularny i nowoczesny ośrodek turystyczny znajduje się na wschodnim wybrzeżu. Dla jednych szczególną atrakcją będzie prawdziwe centrum rozrywki, bogate w liczne hotele, restauracje i dyskoteki. Innych znów zachwyci wspaniała sceneria, skłaniająca do pieszych wędrówek lub spędzania wolno mijających godzin na słonecznym brzegu wyspy, w otoczeniu krystalicznie czystej wody. Tym bardziej, że najsłynniejsza z tamtejszych, piaszczystych plaż – Fig Tree Beach – w rankingu TripAdvisora z 2016 roku zajęła 9. miejsce w Europie. Jednym słowem, Protaras to istota wypoczynku, miejsce, które naprawdę pozwala oderwać się od codziennych spraw. Gdybyśmy jednak mieli ochotę na nieco większą dawkę wrażeń, z otwartymi rękami czeka na nas tętniący życiem, oddalony tylko o 10 kilometrów, kurort w Agia Napa.

Larnaka – jachty i starożytny Kition pod skrzydłami flamingów

Sielską atmosferę tego miejsca – mieszankę ciepłego, nadmorskiego klimatu oraz uroczego gwaru pobliskich tawern i kafejek – doceniają nie tylko turyści, ale również sami Cypryjczycy. Leżąca na południowo-wschodnim wybrzeżu Larnaka, bo o niej mowa, cieszy oko widokiem wspaniałych jachtów w tutejszym porcie, a także porusza wyobraźnię za sprawą bogatego dziedzictwa historycznego. Jeśli więc zdecydujemy się na zwiedzanie, powinniśmy skierować nasze kroki w stronę XVII-wiecznego fortu, znajdującego się na zachodnim końcu promenady, i odwiedzić mieszczące się w nim Muzeum Średniowiecza. Kolejną, obowiązkową atrakcją są pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition, noszące ślady dawnego królestwa Fenicjan oraz ingerencji greckich Mykeńczyków. Stąd także pochodził słynny filozof, Zenon (nazywany powszechnie Zenonem z Kition), który dał początek Szkole Stoików. Ponadto, warto też zajrzeć nad położone niedaleko Larnaki słone jezioro, miejsce stworzone dla przyrodniczych pasjonatów. Cały ten obszar stanowi dom dla około 90 gatunków zwierząt, w tym ogromnych populacji okazałych, kolorowych flamingów. Dodatkową ciekawostką jest położony na brzegu jeziora meczet Hala Sultan, jedno z najważniejszych miejsc kultu islamu w Europie.

Pafos – nieopodal miejsca narodzin Afrodyty

Pod względem zabytków i atrakcji turystycznych, zachodnie wybrzeże wyspy zdecydowanie należy do Pafos, starożytnej stolicy Cypru. Rozległe, niesamowite odkrycia archeologiczne sprawiły, że całe miasto znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto tu chociaż wymienić kunsztowne mozaiki podłogowe z czasów rzymskich – słynne na cały wschodni obszar basenu Morza Śródziemnego – czy też podziemne, wykute w skale Grobowce Królewskie, ozdobione kolumnami z porządku doryckiego. Interesującym zabytkiem jest również Kolumna św. Pawła: związana z nią legenda mówi, że właśnie w tym miejscu apostoł został wychłostany, nim nawrócił prokonsula rzymskiego Sergiusza Pawła i tym samym uczynił z Cypru pierwszy na świecie kraj rządzony przez chrześcijanina. Fascynujących historii, krążących wokół Pafos, jest zresztą więcej. Inna legenda głosi, że około 25 kilometrów na wschód od tego miasta, na brzeg wyszła Afrodyta, zrodzona z morskiej piany grecka bogini miłości. Wrażenia z odwiedzonych miejsc będą nam towarzyszyć w trakcie wędrówki do Petra Tou Romiou, czyli słynnej Greckiej Skały, podczas wizyt w okolicznych restauracjach, tawernach i barach oraz jeszcze przez wiele, wiele kolejnych dni.


RED