Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce na jesień

0
1233
Jakie trasy rowerowe cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowaniem w okresie jesiennym? | fot.: stock.adobe.com

Turystyka rowerowa w naszym kraju prężnie się rozwija, zwłaszcza w czasie pandemicznych ograniczeń wyjazdów za granicę. Z roku na rok można coraz więcej obserwować ludzi, którzy wsiadają na rowery, aby poznać nasz kraj z zupełnie innej perspektywy. Podróże rowerowe to jedna z najlepszych aktywności dla osób, które kochają wypoczynek w ruchu. Jakie trasy rowerowe cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowaniem w okresie jesiennym?

Małopolska i Podkarpacie

Obecnie w Małopolsce powstało wiele fantastycznych tras rowerowych. Jedna z nich nazywa się Velo Dunajec. Już dzisiaj nosi miano jednej z najpiękniejszych tras, której start ma miejsce w Tatrach, w okolicach Zakopanego. Cała trasa wiedzie przez Nowy Targ i Gorce, Jezioro Czorsztyńskie, Pieniński Przełom Dunajca i odcinki dróg rowerowych wzdłuż dolnego biegu rzeki. Meta tej trasy rowerowej znajduje się nad Wisłą pod Tarnowem.

Trasa rowerowa nad Dunajcem
Trasa rowerowa nad Dunajcem | fot.: stock.adobe.com

Aczkolwiek to nie znaczy, że nie można jechać dalej, bowiem za Wisłą czeka na rowerzystów jeszcze Nowy Sącz. Inną, małopolską trasą, która może dostarczyć wspaniałych doznań jest Szlak Wokół Tatr. Jak sama nazwa wskazuje, po drodze będzie można podziwiać wspaniałe widoki po drodze na górskie szczyty. Tak naprawdę jest to trasa, która wiedzie nie tylko po polskiej stronie, ale również w pewnej części po słowackiej stronie gór. Jeżeli chodzi o Podkarpacie, to do wyboru mamy Forteczną Trasę Rowerową. Tematyczna trasa rowerowa prowadzi wzdłuż zrewitalizowanych fortów Twierdzy Przemyśl. Wszystkie osoby, które kochają obiekty militarne będą mogły zobaczyć je wzdłuż trasy. Nie ma lepszego pomysłu na to, żeby spędzić piękny, jesienny weekend na rowerze lub nawet dłuższy czas.

Fort XIII San Rideau, Przemyśl
Tematyczna trasa rowerowa prowadzi wzdłuż zrewitalizowanych fortów Twierdzy Przemyśl | fot.: stock.adobe.com

Pomorze Zachodnie

Z rejonu górskiego przenosimy się prosto nad morze, gdzie również znaleźć można wiele ciekawych tras rowerowych. Wśród nich znajduje się Velo Baltica. Jest to fragment szlaku rowerowego EuroVelo 10. Znaleźć go można na Pomorzu Zachodnim, bardzo blisko Morza Bałtyckiego. Aby móc przejechać się tą trasa należy dokładnie udać się do województwa zachodniopomorskiego. Blue Velo to kolejna trasa rowerowa czekająca na Pomorzu Zachodnim, która określana jest także mianem Odrzańskiej Trasy Rowerowej. Wzdłuż Odry od południowej granicy Polski aż nad Morze Bałtyckiego – na rowerzystów czeka nie lada kawałek trasy do przebycia, dlatego do takiej wyprawy należy przygotować się w odpowiedni sposób. Będzie można przejechać się między innymi z Gryfina do Trzcińska-Zdroju. Niektóre elementy trasy rowerowej położone są w miejscu, gdzie w danych czasach przebiegała linia kolejowa. Na uwagę w tym regionie zasługuje także Trasa Pojezierzy Zachodnich, która zaczyna się pod nieczynnym mostem kolejowym w Siekierkach. Jest to oryginalna budowla, która przyciąga uwagę wielu osób.

W Polsce znaleźć można jeszcze wiele innych tras rowerowych, które nie tylko jesienią, ale również w wielu innych miejscach przyciągają uwagę. Jeżeli ktoś kocha rower, to na pewno będzie się doskonale czuł wybierając jedną z tras rowerowych. Na przestrzeni następnych lat mają powstać kolejne, długie trasy rowerowe.

MSA