Najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić na Bałkanach

0
755
split
Split - miasto w Chorwacji, stolica żupanii splicko-dalmatyńskiej | fot.: stock.adobe.com

 Od wielu lat Polacy chętnie wybierają Bałkany jako cel zagranicznych podróży. Region ten w powszechnym rozumieniu stanowią kraje byłej Jugosławii, jednak ze względu na geograficzne położenie często zalicza się do niego również Albanię, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Wśród krajów bałkańskich zbliżonych podobnym językiem i historią szczególną popularnością cieszy się Chorwacja, na której plażach można usłyszeć język polski prawie tak często jak nad Bałtykiem. Wraz z rozwojem lokalnej infrastruktury coraz więcej turystów przyciągają również Czarnogóra i Albania, które kuszą znacznie niższymi cenami. 

Słoneczna Chorwacja

Chorwacja oferuje znacznie więcej niż tylko piękne, kamieniste plaże i pyszne lokalne wino. Znajdziemy tam urokliwe, historyczne miasta oraz niesamowite rezerwaty przyrody. 

Jednym z najbardziej popularnych chorwackich miast jest położony na południu kraju Dubrownik, zachwycający wspaniałą architekturą i położeniem. Spacer po murach obronnych oraz wędrówki po wąskich, urokliwych uliczkach to obowiązkowe punkty każdego turysty. W mieście nakręcono wiele filmów, w tym Grę o Tron oraz Gwiezdne Wojny. Niemniej atrakcyjne są Split i Trogir. W Splicie odnajdziemy wspaniały Pałac Dioklecjana oraz promenadę, natomiast Trogir zachwyci swoim klimatem i zabytkami oraz starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wielu turystów przyciąga Zadar ze swoimi słynnymi Morskimi Organami, które grają relaksujące melodie napędzane falującym morzem.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich | fot.: stock.adobe.com

Również miłośnicy przyrody znajdą w Chorwacji coś dla siebie. Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedna z wizytówek kraju- rozliczne, krystalicznie czyste jeziora położone wśród wspaniałej roślinności zapierają dech w piersiach. Położony w Dalmacji Park Narodowy Krk słynie z przepięknych wodospadów. Oba parki pozwolą znaleźć odrobinę ochłody w upalne, letnie dni.

Bośnia, Czarnogóra, a może Słowenia?

Mniej popularne kraje mają do zaoferowania równie interesujące atrakcje. Bośnia i Hercegowina to kraj mocno naznaczony wojną domową, której skutki są do dziś widoczne na ulicach miast i wsi. Samo to stanowi interesujące przeżycie i otwiera przestrzeń do refleksji. Odwiedzając Bośnię, warto zatrzymać się w Sarajewie– stolicy kraju, mieście z niepowtarzalnym, wielokulturowym klimatem, w którym czuć powiew Bliskiego Wschodu. Miejscowe bazary, meczety oraz kawiarenki gdzie można zapalić fajkę wodną nadają miastu wyjątkowy charakter. Kolejne popularne atrakcje Bośni znajdują się na południu kraju- są to Wodospady Kravica, gdzie można spędzić przyjemne kilka godzin, relaksując się na ręczniku, miasto Mostar ze słynnym mostem, z którego ku uciesze turystów odbywają się popisowe skoki do wody oraz słynące z cudów Medjugorje.

Wodospady Kravica
Wodospady Kravica | fot.: stock.adobe.com

Do Czarnogóry przyciąga turystów malowniczo położona Zatoka Kotorska, która oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki (szczególnie urokliwe po zmroku), ale również rozliczne plaże, wyjątkową starówkę miasta Kotor i wspaniałe trasy trekkingowe pozwalające na kontakt z lokalną fauną i florą. 

Zatoka Kotorska
o Czarnogóry przyciąga turystów malowniczo położona Zatoka Kotorska | fot.: stock.adobe.com

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu z pewnością znajdą dla siebie wiele atrakcji w położonej najbardziej na zachód Słowenii. To tutaj znajdują się malownicze jaskinie, jeziora i wąwozy. Najpopularniejszą wśród turystów jaskinią jest Postojna ale na słoweński Kras składa się ich znacznie więcej, a niektóre są dostępne tylko dla profesjonalnych grotołazów. Nie tylko przyroda kusi w Słowenii- również stolica kraju Lublana stanowi dużą atrakcję turystyczną, ze swoim górującym nad miastem zamkiem i urokliwymi, kolorowymi kamieniczkami.

Postojna jaskinia słowenia
Jaskinia Postojna. Trasa turystyczna o długości 5,5 km zajmuje tylko 1,5 godziny | fot.: stock.adobe.com

Bałkany- bogactwo przyrody i architektury

Wybierając Bałkany jako cel podróży mamy pewność, że unikniemy nudy. Region ten oferuje mnogość atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie- zarówno miłośnicy leniwego wypoczynku na plaży, jak i fani wypraw trekkingowych. Do tego można liczyć na wspaniałą kuchnię, rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, gościnnych i otwartych mieszkańców, a podobieństwo lokalnych języków do polskiego znacznie ułatwia komunikację. Ten wspaniały region znajduje się zaledwie kilka godzin jazdy od naszej granicy.

PSA