Mazury – gdzie jechać, co zjeść, co zobaczyć?

0
1715
Żeglowanie Mazury - widok z drona
Kraina Wielkich Jezior to cel idealny dla fanatyków sportów wodnych, którzy będą mogli spędzić tu czas na wiele rozmaitych sposobów | fot.: stock.adobe.com

Pojezierze Mazurskie to wakacyjny kierunek dla osób chcących odpocząć od zgiełku miasta w towarzystwie jezior. Ponad 2,5 tysiąca małych i dużych akwenów wodnych zapewni każdemu urlopowiczowi spokój, słońce oraz wypoczynek. Leniwe opalanie się i kąpiele w wodzie, czy też rowerowe wycieczki i pływanie łódkami. Kraina Wielkich Jezior to cel idealny dla fanatyków sportów wodnych, którzy będą mogli spędzić tu czas na wiele rozmaitych sposobów. Godziny spędzone przy wodzie będą udanym wakacyjnym wyjazdem zarówno dla rodzin, jak i grup znajomych.

Mazurskie miasta, czyli dokąd pojechać?

Pojezierze Mazurskie jest pełne miast, które będą dobrymi kierunkami podróży. Mrągowo jest jednym z najbardziej słynnych tam miast i znajduje się w centrum Mazur. Znane jest głównie z występów kabaretowych oraz Mrongoville, czyli miasteczka, które oferuje odwiedzającym możliwość przeniesienia się w świat westernu. Również popularny jest tam organizowany od lat 80. XX wieku piknik w stylu country.

mikołajki noc
Mikołajki to kierunek dla miłośników żeglarstwa oraz spływów kajakowych | fot.: stock.adobe.com

Z kolei Mikołajki to kierunek dla miłośników żeglarstwa oraz spływów kajakowych. W miejskich lokalach organizowane są wieczory szantowe, które wprowadzają w panujący tam klimat. Dla rodzin, które wybiorą się do Mikołajek miasto ma do zaoferowania Park Wodny Tropikana. Natomiast miastem, które również sprawdzi się dla fanów żeglarstwa oraz wakeboardu będzie Giżycko, leżące między jeziorami Kisajnem i Niegocinem.

Giżycko,jezioro Kisajno
Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Na zdjęciu jezioro Kisajno | fot.: stock.adobe.com

Tutaj warty uwagi jest Festiwal Szantów oraz wioska indiańska. Żeglarstwa oraz innych sportów wodnych można zasięgnąć także w Węgorzewie. Dla rodzin chcących spokojnie wypocząć idealnym wyborem będzie Iława oraz Ełk, a dla bardziej aktywnych Olsztyn oraz Ostróda.

Gastronomia na Mazurach

Mazury to miejsce gdzie spotyka się kuchnia polska, litewska oraz niemiecka. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jednak jest kilka obowiązkowych do spróbowania potraw oraz przysmaków. Kartacze są wizytówką regionu, czyli prostym daniem składającym się z kulki ziemniaczanej wypełnionej farszem, która przypadnie do gustu nawet wybrednemu smakoszowi.

Kartacze
Mazury to miejsce gdzie spotyka się kuchnia polska, litewska oraz niemiecka. Na zdjęciu kartacze | fot.: stock.adobe.com

Jednak, jak przystało na Krainę Jezior, specjałami są tutaj wszelakie ryby. Najbardziej popularne są sielawy, węgorze, szczupaki i sieje, a także ucha, czyli zupa rybna. Poza rybami, rejon ten szczyci się także znakomitymi wędlinami, a przede wszystkim szynką dojrzewającą. Jest wytwarzana w okolicach Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich na podstawie przepisu pochodzącego z kresów. Z kolei odwiedzając Mazury jesienią obowiązkiem jest zatrzymanie się na kulinarnych festiwalach, gdzie główną rolę gra ziemniak podany w wielu formach, a najbardziej znanymi z nich są farszynki, podobne do kartaczy.

Atrakcje Pojezierza

Jak wskazuje nazwa, głównymi atrakcjami Pojezierza Mazurskiego są właśnie jeziora. Znajdują się tutaj największe i najgłębsze akweny wodne w Polsce. Śniardwy, Mamry, Jeziorak to tylko trzy najsłynniejsze z nich. Dla miłośników przyrody polecany jest spacer w Puszczy Boreckiej, na której łąkach i torfowiskach można spotkać między innymi bobry, bociany, czy też żubry. Z kolei konie są największą atrakcją Puszczy Piskiej, w głębi której na Stacji Badawczej w Popielnie można podziwiać koniki polskie oraz żubronie. Na terenie tej Puszczy znajduję się też Park Dzikich Zwierząt, w którym można zobaczyć rysie, daniele, tarpany i wilki, kuraki leśne i żubry. Jednak na Mazura interesujące miejsca znajdą się także dla miłośników historii. Piramida w Rapie, która znajduje się blisko granicy z obwodem kaliningradzkim, jest jedną z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce. Każdy kto usłyszy jej tajemniczą historię zechce ją zobaczyć.

Piramida w Rapie
Piramida w Rapie – zbudowany w 1811 w mazurskiej wsi Rapa grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid | fot.: stock.adobe.com

Dla miłośników historii wojennej punktem obowiązkowym będzie Wilczy Szaniec, który jest tajną wojskową kwaterą, w której ukrywał się Adolf Hitler. Ponadto w Krainie Wielkich Jezior warto zobaczyć Kanał Mazurski, sanktuarium w Świętej Lipce, Kanał Ostródzko-Elbląski oraz wyspę Upałty na Jeziorze Mamry.

Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera | fot.: stock.adobe.com

Mazury to skupisko jezior nad którymi powstało wiele ośrodków sportowych, umożliwiające każdemu chętnemu aktywny wypoczynek. Można tu wybrać się na piesze, bądź rowerowe wycieczki oraz zwiedzić ciekawe miejsca. Każde mazurskie miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, a małe odległości między miastami pozwolą na swobodne przemieszczanie się między nimi i odwiedzenie jak największej ilości ciekawych miejsc w czasie urlopu. Twierdze, zamki i ruiny to tylko niektóre z nich. Po całym dniu wycieczek na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w ofercie miejscowych punktów gastronomicznych, gdzie królują regionalne potrawy.

Giżycko, kanał Łuczański, Polska
Kanał Łuczański – kanał mazurski przekopany łączący jeziora Niegocin i Kisajno | fot.: stock.adobe.com

APY