Kupujemy bilet lotniczy – krok po kroku

0
1334
zakup biletu lotniczego
Linie lotnicze szukają każdego sposobu na to, by zarobić jak najwięcej. Przy rezerwacji biletów musimy więc uważać na to, by nie zgodzić się przez przypadek na dodatkowe usługi | fot.: StockAdobe.com

Jeszcze do niedawna latanie było rozrywką tylko dla najbogatszych. Kilkanaście lat temu doszło jednak do pewnych przetasowań na rynku lotniczym, które sprawiły, że na poruszanie się samolotem stać już niemalże każdego. Zakup pierwszego biletu lotniczego może być jednak powiązany z dużym stresem, gdyż linie atakują nas różnego rodzaju dodatkowymi usługami. Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Wyszukiwanie tanich lotów

Istnieje wiele wyszukiwarek tanich lotów. Do najbardziej popularnych należą: azair.eu, skyscanner.pl i kayak.pl. W Internecie znajdziemy także sporo stron, które podają nam na tacy najciekawsze lotnicze promocje. Warto jednak zapamiętać, że nie należy korzystać z pośredników przy zakupie biletów. Może to wygenerować dodatkowe koszty i problemy w przypadku np. anulowania lotu.

Zakup biletu lotniczego

Nie jesteśmy niestety w stanie przytoczyć jednego uniwersalnego sposobu na zakup biletu. Każda linia lotnicza ma swój własny system rezerwacyjny i dlatego też możemy opisać jedynie uogólnioną wersję zdarzeń, która na szczęście sprawdza się w większości przypadków.

Na początku wchodzimy na stronę przewoźnika i wyszukujemy interesujący nas lot. Naszym oczom ukazuje się podstrona pozwalająca wybrać możliwe terminy. Decydujemy się na konkretną datę i przechodzimy dalej. W kolejnych krokach musimy podać dane pasażerów, zdecydować się na sposób, w jaki będziemy się odprawiać i rodzaj bagażu. Na tym etapie nie ma jeszcze większych kruczków, ale warto wszystko dokładnie czytać.

W kolejnych etapach przewoźnik będzie oferował nam mnóstwo dodatkowych usług jak np. sms-owe potwierdzenie lotu, zakup miejsc, ubezpieczenie, wynajem samochodu, hotele itp. Wszystko to oczywiście kosztuje. Decydując się na zakup hotelu, warto poszukać go na własną rękę, gdyż te z linku ze strony lotniczej są zazwyczaj droższe.

Przed ostatecznym zatwierdzeniem biletów należy jeszcze raz sprawdzić cenę. Jeśli różni się ona od tej, która powinna być, a nie wykupiliśmy żadnych dodatkowych usług, musimy się cofnąć i wszystko sprawdzić jeszcze raz.

Płatności za bilety dokonujemy przy pomocy karty kredytowej lub debetowej.

Na co koniecznie należy uważać?

Linie lotnicze szukają każdego sposobu na to, by zarobić jak najwięcej. Przy rezerwacji biletów musimy więc uważać na to, by nie zgodzić się przez przypadek na dodatkowe usługi.

Jednym z największych problemów jest termin na wykonanie odprawy online. Jest ona darmowa i w standardowych liniach lotniczych możemy wykonać ja o dowolnym czasie, ale już w przypadku tanich linii jak np. Wizzair czy Ryanair jesteśmy ograniczeni do kilku dni przed wylotem (na szczęście linie te akceptują bilety na telefonach komórkowych). Więcej dni na odprawę otrzymamy w momencie, gdy wykupimy miejsca siedzące, a nie poczekamy, aż zostaną nam one przydzielone.

Zakup biletów lotniczych to nic strasznego i nie musimy się obawiać tego procesu. Kluczem do sukcesu jest dokładne czytanie wszystkiego, co wyświetla się na ekranie, gdyż bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę klikając co popadnie. Powodzenia!


JMI