Korčula, Pag, Krk czy Brač? Odwiedź je wszystkie w zaciszu prywatnej łodzi

0
332
czarter w Chorwacji
Żeglowanie i pływanie łodziami motorowymi to bardzo popularny w Chorwacji sposób na spędzanie wolnego czasu i przemieszczanie się | fot.: materiał partnera

Odpoczynek, przygoda, egzotyczne wyspy – a może wszystko razem? Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z kamienistymi plażami, gwarantowaną pogodą i urokliwymi zabytkami, głównie Dubrownika. Tymczasem ten stosunkowo młody na mapie Europy kraj nie został jeszcze do końca odkryty. Chorwackie wyspy kryją niejedną tajemnicę i wciąż czekają na turystów.

Dlaczego warto wybrać się na urlop do Chorwacji?

Jeśli ktoś był raz w Chorwacji i twierdzi, że poznał dogłębnie ten kraj, to mija się z prawdą. Tu północ mocno różni się od południa, a wschód od zachodu.

Osobną kwestią są chorwackie wyspy, których po pierwsze jest bardzo dużo, po drugie – nie są do siebie podobne. Każda z nich ma własny, niepowtarzalny klimat, unikatową atmosferę, ukształtowanie linii brzegowej, a nawet roślinność. Są wyspy zagospodarowane zgodnie z oczekiwaniami masowych turystów i takie, gdzie przeważa nietknięta ludzką ręką natura. Pewne jest jedno – w Chorwacji każdy, nawet największy sceptyk, znajdzie coś dla siebie.

Jak zwiedzać chorwackie wyspy?

Przygoda nie byłaby przygodą, gdyby zwiedzanie wysp miało odbywać się samochodem lub autokarem. Dużo bardziej ekscytujący będzie czarter jachtów Chorwacja. Żeglowanie i pływanie łodziami motorowymi to bardzo popularny w Chorwacji sposób na spędzanie wolnego czasu i przemieszczanie się. Daje wolność, jakiej nie da żadne auto.

Chorwackie wyspy, które warto odwiedzić

Choć ich nazwy mogą przyprawić o kontuzję języka, to one same są przyjazne i przytulne niczym górskie jagnięta. Jeśli nie byłeś na tych wyspach, nie możesz twierdzić, że znasz Chorwację!

Brač

Brač to właśnie jedna z tych wysp, która ma prawo czuć się nieco niedoceniona. Położona między Splitem a wyspą Havr zwykle jest pomijana jako ta mniej interesująca. A przecież Brač to cudowna, górzysta wyspa z piaszczystymi plażami, o które w Chorwacji wcale nie tak łatwo. Ma stosunkowo niewielu mieszkańców, gęstość zaludnienia to zaledwie 35 osób na kilometr kwadratowy. Można więc z powodzeniem oddać się niespiesznemu wypoczynkowi lub zwiedzaniu.

Co zobaczyć na wyspie Brač? Na pewno warta uwagi jest Vidova Gora – najwyższy szczyt, plaża Lovrečina i Zlatni Rat, a także Pustelnica Blaca i… fabryka sardynek. Na wyspie znajduje się też szkoła rzeźby w kamieniu.

Krk

Wyspa, której nazwę Polakowi trudno wymówić jest największą spośród wszystkich chorwackich wysp. Ale nie jest to jedynym powodem, dla którego warto ją odwiedzić. Dużo ważniejszy jest ogrom atrakcji i przede wszystkim wybór. Za najpiękniejsze uznaje się miasto Krk, które może się poszczycić bajeczną starówką i Zamkiem Frankopanów. Na wyspie jest wiele tawern, karczm i restauracji serwujących rodzime specjały. Jeśli chodzi o plaże, to są zarówno piaszczyste, jak i żwirowe. Te drugie oferują więcej prywatności.

czarter jachtu
Osobną kwestią są chorwackie wyspy, których po pierwsze jest bardzo dużo, po drugie – nie są do siebie podobne | fot.: unsplash

źródło: Unsplash.com

Co zobaczyć na Krk? Poza wspomnianym zamkiem na pewno warto skierować się ku wodospadowi Skrawinski Buk, zatokę Vela Luka, jaskinię Biserujka špilja, i Fulfinum Mirine – jedno z ciekawszych odkryć archeologicznych na wyspie z pozostałościami po Cesarstwie Rzymskim.

Pag

Wyspa – ciekawostka. Chociaż nie jest największą w Chorwacji, ma najdłuższą linię brzegową. To „zasługa” zatoki Paški zaljev, która sięga głęboko w głąb lądu.

Wyspa co prawda nie jest bezludna, ale słynie między innymi z pustynnych „krajobrazów księżycowych”. O Pag mówi się też, że to najbardziej słoneczna wyspa na Adriatyku, średnia liczba słonecznych godzin w ciągu dnia to blisko 7. Trzeba jednak pamiętać, że latem jest ich znacznie więcej, w lipcu nawet 11, ale w grudniu i styczniu tylko (albo aż) 3.

Co zobaczyć na Pag? Gaj oliwny w Lun, taras widokowy Gradac, miejsce, przez które przebiega 15. południk (jest specjalnie oznaczone) i niesamowite plażę. Warto też zauważyć, że na Pag są trasy wspinaczkowe, także dla zaawansowanych, którzy wspinają się wyłącznie z użyciem lin.

turysta w Chorwacji
Chorwackie wyspy kryją niejedną tajemnicę i wciąż czekają na turystów | fot.: unsplash

źródło: Unsplash.com

Korčula

Korčula znana jest z bogatych tradycji muzycznych. To wyspa idealna na wakacje dla artystów i wszelkiej maści muzyków oraz osób, które lubią słuchać muzyki, także na żywo.

Liczne gaje oliwne i cytrusowe, winnice oraz plantacje fig mocno nawiązują do klimatu śródziemnomorskiego. Korčula wygląda jak reklama wiecznych wakacji. Wrażenie to podkreślają przepiękne plaże oraz bardzo malownicze góry.

Co zobaczyć na Korčuli? Koniecznie dom Marco Polo, który właśnie na tej wyspie przyszedł na świat.

Podoba ci się pobliska wyspa? Po prostu dobij do niej i skorzystaj z mariny lub kotwicowiska, to proste!

Materiał partnera zewnętrznego