Jak wybrać odpowiednie obuwie na trekking?

0
425
buty trekkingowe
Odpowiednie obuwie trekkingowe to obuwia dopasowane do konkretnego właściciela i aktywności fizycznej | fot.: stock.adobe.com

Buty trekkingowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego miłośnika górskich przechadzek – tych mniejszych i większych. Zakup takich butów najczęściej wiąże się jednak z wyższym wydatkiem, dlatego też, warto wiedzieć na jakie buty postawić. Dlaczego? Ponieważ nie mając doświadczenia i wiedzy dokonujemy złego wyboru i buty nie spełniają swojej roli. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie butów trekkingowych.

Jakie buty trekkingowe wybrać – fundamentalne pytania

Pamiętajmy o jednej, głównie zasadzie – buty trekkingowe na każdy rodzaj wyjazdu nie istnieją. Można jednak wybrać takie obuwie, które sprawdzi się w danych okolicznościach.

Odpowiednie obuwie trekkingowe to obuwia dopasowane do konkretnego właściciela i aktywności fizycznej. Dlatego, na samym początku wart odpowiedzieć na parę pytań:

  • Jaka będzie częstotliwość noszenia obuwia? Będzie to obuwie na cotygodniowe wypady w góry czy raczej na okazjonalne niewymagające wycieczki?
  • Podczas jakiej pory roku będą się odbywały podróże? Będą to raczej letnie wędrówki, czy zimowe?
  • Jaki typ gór preferujesz? Czy będą to góry wymagające solidnego usztywnienia kostki?

Niemniej jednak, nie oznacza to, że w szafie należy mieć kilka modeli, w zależności od wycieczki. Buty trekkingowe na letnie Tatry będą również odpowiednie dla niższych i mniej wymagających gór.

Jaką zewnętrzną powłokę powinny mieć buty trekkingowe?

Wybór głównie zależy oczywiście od osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, że skórzane obuwie jest zazwyczaj cięższe, aniżeli obuwie pokryte materiałem syntetycznym. Faktem jednak jest, że skóra jest wysoce wytrzymała, oddycha i jest wodoodporna – dlatego też wybierana jest do najbardziej wymagających wypraw. Jeśli, natomiast szukamy obuwia do uprawiania turystyki górskiej i pieszej – syntetyk może okazać się wygodniejszy.

Obuwie z membraną czy bez?

Membrany zastosowane w butach trekkingowych noszą różne nazwy – jest to bowiem zależne od producenta. Niemniej jednak, membrana ma jeden zasadniczy cel –  ma gwarantować komfortową ochronę stóp, dzięki porowatej strukturze w materiale, której faktura dużo mniejsza od cząsteczki wody, ale aż ok 700 razy większa, aniżeli cząsteczki pary wodnej. Oznacza to, że obuwie trekkingowe mające membranę nie sprawdzi się w upalne i gorące dni – wtedy zmniejsza się bowiem efektywność odprowadzania pary wodnej przez membranę. Bez membrany buty będą zatem bardziej oddychać, przez co stopy będą odczuwać większy komfort.

Obuwie niskie czy wysokie?

Do wyboru mamy dwa rodzaje – obuwie niskie i wysokie. Czym się różnią?

Wysokie obuwie trekkingowe solidnie stabilizują kostkę, dlatego też są dobry wyborem na wysokie partie gór. Niemniej jednak, w mniej wymagających wyprawach również się sprawdzą. Faktem jest, że nie mając dużego doświadczenia w górskich wyprawach, warto wybrać obuwie wysokie – zapewnią bowiem dodatkowe bezpieczeństwo kostki i ścięgien. Staw skokowy jest zatem mniej podatny na kontuzje i inne urazy. Ten rodzaj obuwia również się sprawdzi podczas zimowych warunków pogodowych.

Z kolei, niskie obuwie gwarantuje większą swobodę podczas poruszania się, dlatego też dedykowane są dla wędrówek po równinach. Co do zasady obuwie trekkingowe z niską cholewką pozwala na utrzymanie szybszego tempa i zapewnienia większego procentu oddychania.

Czy zatem kierować się przy wyborze butów trekkingowych?

Buty trekkingowe przede wszystkim należy wybrać według swoich potrzeb i wędrówek, podczas których obuwie będzie użytkowane. Dobrym pomysłem będzie również przymierzenie kilki modeli i sprawdzenie, w których stopa ma większy komfort.

KFA