Jak przygotować się do spływu kajakowego?

0
853
para na kajakach
Spędzanie wolnego czasu na spływie kajakowym to źródło niezapomnianych wrażeń | fot.: stock.adobe.com

Spływy kajakowe to jedna z najbardziej popularnych form aktywności która jest uprawiana latem. Daje możliwość zadbania o formę fizyczną, odpręża oraz jest świetnym sposobem na poznanie dzikiej przyrody. Tą formę aktywności warto uprawiać ze znajomymi i rodziną. Przed pierwszym spływem kajakowym warto zapoznać się z podstawowymi informacjami które pomogą przygotować się odpowiednio przed wypłynięciem.

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Dobór odpowiedniej odzieży jest niezmiernie ważny jeśli spływ kajakiem ma trwać kilka godzin. Ubiór należy dopasować do aktualnej pogody, warunków atmosferycznych oraz pory roku. Spływy kajakowe odbywają się najczęściej latem, dlatego też warto ubrać strój kąpielowy a na wierzch przewiewne i szybkoschnące ubranie – spodenki i koszulkę. Panie mogą zdecydować się na zwiewną tunikę z długim rękawem. Odzież ma przede wszystkim być wygodna, praktyczna i nie krępować ruchów. Długie rękawy pozwolą ochronić się przed promieniowaniem słonecznym, z kolei przewiewne stroje dadzą skórze oddychać i nie doprowadzą do jej przegrzania się czy odparzeń.

W słoneczne dni należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy – czapce z daszkiem lub kapeluszu a także okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV. Ważne jest także dobranie odpowiedniego obuwia. Zarówno pływając w kajaku jak i wychodząc z niego do wody nie można robić tego boso. Dno jezior lub rzek może kryć w sobie kawałki szkła i innych niebezpiecznych elementów mogących zranić stopy. Doskonałym rozwiązaniem będą sportowe sandały lub buty dedykowane sportom wodnym. Wykluczone zostają wszelkiego rodzaju japonki oraz klapki które nie zabezpieczą stopy przed urazami a dodatkowo w każdej chwili mogą zsunąć się ze stopy.

para na kajakach
Dobór odpowiedniej odzieży jest niezmiernie ważny jeśli spływ kajakiem ma trwać kilka godzin | fot.: stock.adobe.com

Co zabrać ze sobą na spływ kajakowy?

Na spływ kajakowy poza odpowiednim doborem stroju są przedmioty które koniecznie należy ze sobą zabrać. Warto zabezpieczyć je na czas spływu w specjalny wodoszczelny worek. Można go nabyć w każdym sportowym sklepie. Worek powinien być odpowiednio duży, tak aby bez problemu zmieściły się w nim wszystkie niezbędne rzeczy. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: telefon komórkowy, woda mineralna (w ilości przynajmniej 1,5 – 2 l na jedną osobę), kremy z filtrem UV (przynajmniej z SPF 30 a najlepiej SPF 50), mała apteczka lub podstawowe materiały opatrunkowe, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz antyalergiczne. Warto mieć też przy sobie środki na oparzenia słoneczne oraz dezynfekujące rany a także małe nożyczki oraz rękawiczki jednorazowe. Jeśli spływ jest zaplanowany na kilka godzin dobrze jest zabrać ze sobą odpowiednią ilość pożywienia dodającą energii. Na spływ w którym będą uczestniczyć małe dzieci powinno zabrać się suchą odzież do ewentualnego przebrania.

Spływ kajakowy razem z dziećmi – co warto wiedzieć

Wycieczka kajakami dla dzieci stanowi nie lada przygodę i jest źródłem wspaniałych wspomnień. Dorośli, którzy decydują się na spływ kajakowy z udziałem dzieci powinni mieć na uwadze kilka podstawowych zasad zapewniających bezpieczeństwo.

Ubranie podopiecznego w dobrze dobraną i dopasowaną kamizelkę jest koniecznością. Każde z dzieci podczas spływu powinno siedzieć z przodu i płynąć razem z opiekunem. Na jedno dziecko powinien przypadać jeden opiekun (jedna dorosła osoba). W przypadku udziału w spływie dzieci poniżej piątego roku życia, powinny zostać umieszczone na specjalnym siedzeniu (oparciu) pomiędzy dwiema dorosłymi osobami. Co oznacza że może wyłącznie płynąć w kajaku jako trzecia osoba.

Spędzanie wolnego czasu na spływie kajakowym to źródło niezapomnianych wrażeń. Przed wypłynięciem warto pozyskać jak największą ilość informacji o szlaku którym będzie się płynąć, po to, aby uniknąć niespodzianek podczas spływu. Warto zachowywać szczególną ostrożność – nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie wstawać bez potrzeby a także zapoznać się z regulaminami obowiązującymi na określonym terenie po którym odbędzie się spływ.

MRY