Jak odpowiednio działać i zachowywać się w trakcie burzy? Fakty i mity

0
656
bezpieczeństwo burza
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów dotyczące zachowania się w trakcie burzy. Warto wyjaśnić te wątpliwości, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla ludzkiego życia | fot.: stock.adobe.com

Lato to pora roku, która ma pozytywne i negatywne aspekty. Słoneczna i upalna pogoda sprzyja odpoczynkowi na łonie natury, w pobliżu jezior, mórz lub oceanów. Jednocześnie skrajnie wysokie temperatury sprzyjają powstawania gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Burze i grzmoty potrafią być nie tylko nieprzyjemne, ale także groźne dla zdrowia i życia człowieka. Wychodząc z domu w upalny letni dzień warto zachować ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad. 

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów dotyczące zachowania się w trakcie burzy. Warto wyjaśnić te wątpliwości, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla ludzkiego życia. 

Zasady zachowania w czasie burzy – fakty 

  1. Wysokie drzewa bardzo łatwo przewodzą prąd dlatego podczas burzy pod żadnym pozorem nie można chronić się pod ich konarami i wielopiętrowymi budynkami. 
  2. Wykonane z metalu części garderoby i akcesoria stanowią duże niebezpieczeństwo. Mogą one doprowadzić do wyładowania wstęgowego, które dla większości osób bardziej znane jest pod nazwą pioruna bądź grzmotu. Uważać muszą szczególnie wędkarze, osoby używające parasola z metalowymi elementami oraz rolnicy wykonujący prace polowe. 
  3. W przypadku gdy burza spotka kogoś na otwartej przestrzeni należy schronić się do pomieszczenia wyposażonego w piorunochron, bądź samochodu. Pojazdy mechaniczne są bezpieczne z powodu metalowego nadwozia, które tworzy klatkę Faradaya.  Wyładowania idą w kierunku podłoża dając człowiekowi takie same warunki bezpieczeństwa, jak w przypadku piorunochronów. 

Zasady zachowania w czasie burzy – mity

  1. Nie jest prawdą to, że na wolnej przestrzeni należy ułożyć się na ziemi w pozycji płaskiej. Burzy bardzo często towarzyszą obfite opady deszczu. Według tej zasady człowiek musiałby położyć się na mokrej ziemi. W przypadku uderzenia pioruna leżąca osoba mogłaby ulec porażeniu. Najlepszą pozycją będzie zatem kucnięcie ze złączonymi stopami. Dobrym schronieniem będzie wąwóz albo dolina. 
  2. Nieprawdziwa jest również informacja, że mokre ubranie w trakcie burzy jest niebezpieczne dla tej osoby, która je nosi. Zmoczone deszczem rzeczy stanowią dobry przewodnik. Gdyby piorun uderzył w kogoś w całkowicie suchym ubraniu jego ciało z pewnością uległoby większemu uszkodzeniu. 

Zasady zachowania podczas burzy – prawda/fałsz

  1. W trakcie burzy wiele osób ostrzega przed używaniem telefonu. Jest w tym sporo słuszności. Niebezpieczny jest zwłaszcza ten podłączony do ładowarki. Podobnie sytuacja ma się z aparatem stacjonarnym, który poprzez kabel posiada bezpośrednie połączenie z prądem. 
  2. Wiele osób uważa, że na największe ryzyko w czasie burzy człowiek jest narażony na otwartej przestrzeni. Jest w tym dużo prawdy, ale nie należy lekceważyć wyładowań atmosferycznych także w domu. W zamkniętej przestrzeni należy unikać przedmiotów, które mogą stanowić naturalny przewodnik prądu takich jak: grzejnik, szczoteczka elektryczna, suszarka, zlew, telefon, telewizor, laptop, komputer, czy sprzęty kuchenne. 

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne budzą sporo lęku. Kolportowane w prasie czy telewizji kolejne przykłady utraty zdrowia lub życia w skutek wyładowania atmosferycznego wzbudzają lęk o bezpieczeństwo swoje i najbliższych osób. Nie ma się jednak czego obawiać pod warunkiem, że zostaną zachowane podstawowe zasady.

JDA