Istria – pomysł na idealne wakacje

0
1018
Rovinj,Istria, Chorwacja
Ciepła woda i słońce to nie jedyne co Istria ma do zaoferowania. Kuszą tutaj przede wszystkim bajecznie położone miejscowości z licznymi zabytkami | fot.: stock.adobe.com

Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków jest niewątpliwie Chorwacja. Ten pełen uroku kraj leżący nad Morzem Adriatyckim przyciąga w sezonie rzesze turystów spragnionych słońca i kąpieli w ciepłym morzu. Już od wielu lat wśród najczęściej odwiedzanych regionów prym wiedzie Istria – miejsce pod wieloma względami zachwycające. 

Kilka faktów na temat Istrii

Ten największy półwysep Adriatyku, w większości należący do Chorwacji, wybierany jest głównie ze względu na swoje położenie. Istria leży w zachodniej części Chorwacji więc turyści wjeżdżający od północy dość szybko mogą tu dotrzeć. Ogromnie w tym pomocna jest sieć autostrad i tras szybkiego ruchu, dzięki którym podróżuje się wygodnie i ekspresowo. Mimo że spora część Istrii jest górzysta, to aż ponad 35% powierzchni zajmują lasy. Swoistą ciekawostką jest fakt, iż ze względu na kolor ziemi dzieli się Istrię na Białą, Szarą i Czerwoną. Jednak tym, co najbardziej przyciąga urlopowiczów jest oczywiście bogato rozwinięta linia brzegowa, czyli liczne kąpieliska z ciepłą i czystą wodą, tętniące wakacyjnym życiem nadmorskie miejscowości, przepiękne laguny i urokliwe zatoczki. 

Rovinj , Istria z lotu ptaka
Ten największy półwysep Adriatyku, w większości należący do Chorwacji, wybierany jest głównie ze względu na swoje położenie | fot.: stock.adobe.com

Gwarancja wypoczynku    

Słońce, plaża i ciepłe morze – czy to nie brzmi jak idealny plan na wakacje? Istria to prawdziwa kopalnia wspaniałych kąpielisk. Większość z nich to typowe dla wybrzeża chorwackiego plaże żwirowe i kamieniste z czystą, idealnie niebieską wodą. Znajdziemy je zarówno po wschodniej jak i zachodniej części półwyspu. Bliskość lasów oraz tradycyjnej dla regionu śródziemnomorskiego roślinności gwarantuje prawdziwą przyjemność z oddychania pełną piersią. Fani bliskiego z naturą kempingowego wypoczynku też nie będą zawiedzeni, Istria słynie z wielu miejsc kempingowych. Kąpieliska Istrii to wspaniałe miejsce na wakacje z całą rodziną, gdyż na dzieci czeka tu także wiele dodatkowych atrakcji. Kiedy plaża i morze się znudzą, centra sportowe i parki rozrywki ze swoimi basenami i zjeżdżalniami zapewnią niezapomnianą rozrywkę.    

Nie tylko plażowanie

Ciepła woda i słońce to nie jedyne co Istria ma do zaoferowania. Kuszą tutaj przede wszystkim bajecznie położone miejscowości z licznymi zabytkami. Ze względu na bardzo bogatą pod względem historycznym przeszłość tego regionu, w wielu miejscach można podziwiać charakterystyczną architekturę. Miastem obowiązkowym do odwiedzenia wydaje się być Pula ze swoim rzymskim amfiteatrem, Hum znane jako najmniejsze miasto świata czy Rovinj z cudowną starówką otoczoną prawie z każdej strony wodą. Amatorzy zwiedzania jaskiń również znajdą coś dla siebie, Jaskinia Beredine w miejscowości Nova Vas to prawdziwy podziemny raj. A po plażowaniu i zwiedzaniu przychodzi czas na zaspokojenie głodu i pragnienia – idealne do tego będą chorwackie smakołyki i trunki okraszone serdecznością i gościnnością gospodarzy, jakimi niewątpliwie są Chorwaci.       

Istria to miejsce niezwykle bogate w rozmaite sposoby spędzania czasu, z pewnością nikt nie powinien się tu nudzić. Ludzie szukający odpoczynku znajdą tu słońce, plażę i ciepłe morze, osoby spragnione sportów wodnych albo miejskich rozrywek także się nie zawiodą, a ci którzy chcą pozwiedzać będą mieć okazję do poznania niejednego zabytku. Większość osób po pierwszym pobycie na Istrii chętnie wraca tu ponownie. Nic dziwnego, gdyż Istria swoim klimatem przypomina najprawdziwszą bajeczną krainę.

AUO