Gdzie na trekking w Europie?

0
563
Gran Paradiso
Gran Paradiso czeka na wszystkich w Alpach Graickich | fot.: stock.adobe.com

Trasy trekkingowe stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Nie brakuje osób, które tylko oczekują chwili wolnego, aby móc wyruszyć przed siebie, odhaczając kolejne trasy z tych, jakie muszą zobaczyć. Takich propozycji nie brakuje. Zarówno, jeżeli chodzi o Polskę, jak również Europę. Planując jednak taką wyprawę nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Buty trekkingowe, kijki i odpowiednia garderoba to absolutny must have. Czas więc na to, aby wyruszyć na szlak. Gdzie warto się udać?

Park Narodowy Gran Paradiso

Leżący we włoskich Alpach. To pasmo górskie cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników jazdy na nartach, desce. Tutaj również mogą pojawić się miłośnicy wypraw trekkingowych. Gran Paradiso czeka na wszystkich w Alpach Graickich. Osoby, które są odpowiedziane za opiekę nad tym miejscem wiedzą, że każdego roku przybywają tutaj osoby z różnych krajów, aby podziwiać te charakterystyczne krajobrazy dla tego miejsca. Mowa tutaj o pięknych lodowcach, które wydają się być na wyciągnięcie ręki.

Można tutaj odbyć nawet specjalny „Spacer w Chmurach”. Przełęcz Nivelet zostaje wtedy całkowicie zablokowana dla ruchu samochodowego. Całe 19 km zostaje oddane pod władzę turystów pieszych, jak również rowerzystów (trekking rowerowy). Szczęściarze będą mieli okazję do tego, aby po drodze spotkać kozice, które są głównymi mieszkańcami tego rejonu. Co więcej, można spotkać je w herbie tego miejsca. Należy tylko pamiętać o tym, że są to zwierzęta, które pozostają pod ścisłą ochroną.

Szlak Panoramiczny

Dolomiti Panorama Trek
Dolomiti Panorama Trek to jedna z absolutnych konieczności, jeżeli chodzi o osoby, które są zafascynowane trekkingiem | fot.: stock.adobe.com

Dolomiti Panorama Trek to jedna z absolutnych konieczności, jeżeli chodzi o osoby, które są zafascynowane trekkingiem. Kolejna trasa, którą można znaleźć w rejonie włoskim. Całość liczy ponad 200 km długości. Aby jednak nie zrazić się do tego, trasa została podzielona na dwadzieścia krótszych odcinków. Do wyboru są trasy o różnym poziomie trudności. Te osoby, które wolą na początek postawić na coś łatwiejszego, powinny zdecydować się na odcinek Castellazo, który można poznać po figurze Chrystusa Osobliwego. Jeżeli chodzi o piękno, to najbardziej polecany jest odcinek leżący w Val Di Femme. Tym bardziej, że w tym miejscu znaleźć można siedem urokliwych miejscowości. Sama dolina ma całkiem spore rozmiary, więc poznanie jej wzdłuż i wszerz zająć może dobrych kilka dni. Bez obaw, nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem noclegu dla siebie.

Pasmo Czarnohory

Na szczytach Czarnohory. Zakarpacie, Ukraina , Europa
Trasę można znaleźć na granicy obwodów Zakarpackiego i Iwanofrankowskiego, położona jest w Karpackim Parku Narodowym | fot.: stock.adobe.com

Czyli warto odwiedzić Karpaty Ukraińskie. Tym bardziej, że z Polski tą trasę ma się naprawdę na wyciągniecie ręki. Trasę można znaleźć na granicy obwodów Zakarpackiego i Iwanofrankowskiego, położona jest w Karpackim Parku Narodowym. Całość liczy ok. 60 km długości. Będzie to nie lada gratka, pokonanie tej trasy. Tym bardziej, że duża część trasy wiedzie na wysokości 2000 m.n.p.m. Warto poświęcić chwilę, zachwycając się pięknem okolicznych gór. Najwyższy szczyt tej części gór wznosi się na wysokości 2061 m.n.p.m. Warto wejść na Howerlę, która będzie takim najlepszym ukoronowaniem całej trasy trekkingowej w tej części Europy. Co uważniejsze osoby mogą zauważyć, że to właśnie na szczycie (dokładnie kilka metrów poniżej) znajduje się stary słup graniczny. Tak, bowiem wiele lat temu to właśnie w tym miejscu przebiegała granica pomiędzy Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.

Rezerwat Kevo

kevo
Rezerwat Kevo w Finlandii – surowa przyroda, mało turystów i absolutna cisza | fot.: stock.adobe.com

Do Laponii warto udać się nie tylko ze względu na wizytę w wiosce św. Mikołaja. To również okazja do tego, aby poznać jedną z najpiękniejszych tras trekkingowych w Finlandii. Uwaga! Jest to obszar, który znajduje się pod ścisłą ochroną. Trzeba przestrzegać surowych reguł, jakie obowiązują w tym miejscu. Dzięki temu, że każdy turysta solidnie się pilnuje, dzisiaj można podziwiać tutaj surową naturę, jakiej nie spotka się w żadnym innym miejscu. Na każdym kroku można zachwycać się pięknymi zjawiskami, jakie mają miejsce na żywo.Trzeba jednak wiedzieć, że jest to także jedna z najbardziej wymagających tras. Często będzie trzeba przedzierać się przez tereny skalne, jak również przez lodowate wody okolicznych rzek.

ISC