Czy w Polsce opłaca się podróżować kamperem?

0
596
kobieta na wakacjach na dachu kampera
Podróżowanie kamperem to wyjątkowy sposób na spędzanie wakacji | fot.: stock.adobe.com

Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie po naszym kraju (i nie tylko) kamperem. Niektórzy decydują się na zakup własnego samochodu kempingowego, inni wolą go wypożyczać tylko w sezonie urlopowym. Czy taka forma podróżowania jest opłacalna? Czy to tylko sposób spędzania wolnego czasu dla tych, którzy cenią sobie wolność i swobodę w przemieszczaniu się?

Skąd wzięła się popularność karawaningu?

Początków karawaningu, a przynajmniej inspiracji dla dzisiejszego pokonywania świata samochodem kempingowym, szukać można w cygańskich taborach. Pierwsze zaś turystyczne przyczepy samochodowe pojawiły się w latach 20. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu ta forma podróżowania stał się wręcz sposobem życia wielu osób na całym świecie. Powstały liczne kluby i federacje zrzeszające sympatyków kamperów. Do dzisiaj odbywają się ich zjazdy. I choć wydawać by się mogło, że to hobby dla emerytów z dużą ilością wolnego czasu, na wakacje na kółkach decydują się coraz częściej rodziny z dziećmi i ludzie młodzi.

Podróżowanie kamperem to wyjątkowy sposób na spędzanie wakacji. Niegdyś było to hobby tylko wąskiego grona osób. Dziś, w dobie ogólnoświatowej pandemii staje się ciekawym, alternatywnym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie chcą spędzać swojego urlopu w zatłoczonych hotelach czy pod szyldem najróżniejszych obostrzeń sanitarnych. Własny „hotel na kółkach” to wygoda, niezależność, spontaniczność i przede wszystkim prywatność. To niesztampowy sposób spędzania wolnego czasu dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek na łonie natury. Oraz tych, którzy są ciągle ciekawi świata i nowych miejsc, a przy tym chcą zwiedzać je na własnych warunkach i z zupełnie innej perspektywy.

hipster gotujący w kamperze
Własny „hotel na kółkach” to wygoda, niezależność, spontaniczność i przede wszystkim prywatność | fot.: stock.adobe.com

Ile może kosztować podróżowanie kamperem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko zależy od celu podróży, odległości jaką zamierzamy przebyć i miejsc, w których chcemy się zatrzymywać. Możliwe, że chcielibyśmy dotrzeć tylko do jednego pola kempingowego i na nim spędzić kilka tygodni w otoczeniu np. lasów czy też jezior. Inni z nas woleliby być w ciągłym ruchu i nigdzie nie zatrzymywać się na dłużej. 

Karawaning z pewnością jest tańszy, gdy jesteśmy właścicielami własnego samochodu kempingowego. Jest to jednak opcja dla osób, dla których podróże to sens życia i ciągle lubią się przemieszczać. Dla tych, którzy marzą o jednorazowej wyprawie, lub tylko chcą sprawdzić, czy karawaning to opcja dla nich, polecamy wynajem samochodu. Cena takiego wynajmu to kilkaset złotych za dobę i zależna jest od wyposażenia i standardu pojazdu oraz od pory roku. Taniej oczywiście wynająć kamper można poza szczytem sezonu urlopowego. Do tego należy doliczyć koszty paliwa, ewentualnego ubezpieczenia oraz opłat drogowych i noclegów. Bo jednak trzeba gdzieś kamper od czasu do czasu zaparkować, a wbrew powszechnej opinii nie można tego zrobić gdziekolwiek.

Podróżowanie kamperem nie jest więc najtańszą możliwą opcją spędzania wolnego czasu. Jednak dobrze zaplanowana wyprawa w większym gronie może być tańsza od czasu spędzonego w hotelu. A przygoda, jaką przeżyjemy dzięki kamperowi, będzie niezapomniana. Piękne wspomnienia w końcu nie mają żadnej ceny.

KBR