Czarter jachtów w Chorwacji – czy warto się na niego zdecydować?

0
1144
czarter jachtów
Czarter jachtów jest odpowiednikiem wypożyczenia, dedykowanym jednostkom morskim | fot.: materiał partnera

Wynajem jachtów to dość ciekawa opcja na spędzenie urlopu na rejsie wzdłuż wybrzeża lub pobyt na pełnym morzu. Jest to nie tylko gwarancja udanych wakacji, ale również fajny pomysł dla osób lubiących wyzwania i nowe, nieznane do tej pory aktywności. Jeżeli zdecydujemy się na Chorwację, dodatkowo będziemy mieć do dyspozycji piaszczyste plaże, możliwość zasmakowania najświeższych i najsmaczniejszych owoców morza, a także wiele atrakcji dostępnych na lądzie. Na co zwrócić uwagę, jeżeli marzą nam się żeglarskie wakacje? Jakie mamy opcje, jeżeli interesuje nas czarter jachtu w Chorwacji? Czy takie wakacje są dostępne w opcji last minute?

1. Na czym polega czarter jachtu?

2. Czarter jachtów – z załogą czy bez?

3. Czarter jachtów Chorwacja – dlaczego warto obrać ten kierunek?

4. Czartery jachtów w Chorwacji – kiedy jest najlepszy czas?

5. O czym pamiętać decydując się na czarterowane jachty motorowe?

Na czym polega czarter jachtu?

Można powiedzieć, że Chorwacja czarter jachtów jest odpowiednikiem wypożyczenia, dedykowanym jednostkom morskim. W przypadku jachtu, aby móc z niego skorzystać musimy najpierw dokonać rezerwacji, porozumieć się z armatorem w sprawie warunków czarteru i opłacić łódź. Cena czarteru jachtu obejmuje także zaliczkę, którą musimy wpłacić odpowiednio wcześniej. W przypadku wynajmu jachtów zawsze mamy pewność, że zostanie przydzielona nam dokładnie ta jednostka, którą wybraliśmy, w takim wyposażeniu jakie podane zostało w specyfikacji. Ponadto będziemy również potrzebować załogi, która pomoże nam w zadbaniu o jacht żaglowy.

Chorwacja zatoka
Jeżeli jesteśmy zainteresowani czarterem jachtów, powinniśmy wiedzieć że samo wypożyczenie jednostki to nie wszystko | fot.: materiał partnera

Czarter jachtów – z załogą czy bez?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani czarterem jachtów, powinniśmy wiedzieć że samo wypożyczenie jednostki to nie wszystko. W końcu musi ją jeszcze ktoś prowadzić, podczas gdy znajdziemy się na morzu. Potrzebny nam będzie skipper, czyli kapitan – osoba, która ma ostateczne zdanie i podejmuje decyzje podczas rejsu – oraz załoga. Do wyboru mamy trzy różne możliwości, które prezentują się następująco:

  • sami jesteśmy skipperem: jeżeli mamy taką możliwość możemy samodzielnie zająć się jachtem. Wciąż jednak potrzebujemy załogi, którą musimy znaleźć we własnym zakresie. Co więcej, jest to funkcja która uniemożliwi nam zażywanie rozrywek na taką skalę, na jaką mogą robić to pasażerowie;
  • wynajmujemy jacht ze skipperem: niektóre jednostki posiadają skippera przypisanego na stałe, podczas gdy do innych możemy go wybrać samodzielnie. W takiej sytuacji nie jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za przebieg rejsu, stan jachtu czy formalności związane z jego odbiorem oraz zdaniem. Musimy jednak zapewnić pozostałą załogę, a także będziemy zobowiązani do samodzielnego gotowania, zakupów, czy ustalenia i wpływu na przebieg trasy rejsu; 
  • wynajmujemy jacht typu crewed: jest to zdecydowanie najdroższa opcja, jednak też najbardziej luksusowa. Jachty żaglowe oznaczone jako crewed posiadają pełną, najczęściej stałą załogę. Wybierając taką jednostkę nie musimy robić już absolutnie nic – wszystkie obowiązki zostaną wykonane za nas, a sami będziemy mogli do woli relaksować się na pokładzie.

Czarter jachtów Chorwacja – dlaczego warto obrać ten kierunek?

Decydując się na czarter łodzi motorowych jako część naszego urlopu, niewątpliwie zaczniemy się zastanawiać, gdzie wybrać się celem zrealizowania takiego pomysłu. Nie da się ukryć, że Chorwacja jest bardzo kuszącą propozycją – zarówno w sezonie, jak i przed nim lub po nim czeka tu na nas dobra pogoda, słońce i dość wysokie temperatury. Jest to też obszar, który zapewni nam łagodne i przyjemne warunki do pływania. Co więcej, dzięki dużej bazie czarterowej wybór akurat tego kraju jest świetną opcją, ponieważ niezależnie od tego, w jakie okolice zechcemy się udać, zawsze znajdziemy możliwość czarteru jachtu w najbliższej okolicy.

Czartery jachtów w Chorwacji – kiedy jest najlepszy czas?

Na czarter jachtów w Chorwacji w zasadzie niemal zawsze jest dobra pora. Sezon zaczyna się tu od kwietnia, a kończy dopiero w październiku. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd na początku lub pod koniec tego przedziału, możemy liczyć na nieco niższe temperatury oraz mniejszy ruch, co z pewnością ułatwi znalezienie jachtu idealnego. Jeżeli nie posiadamy licencji żeglarskiej, powinniśmy szukać opcji ze skipperem i załogą lub jachtu z pełną obsługą. Doświadczeni żeglarze będą czekać na nas na miejscu, jednak możemy też znaleźć ich we własnym zakresie.

O czym pamiętać decydując się na czarterowane jachty motorowe?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani opcją czarteru jachtu w Chorwacji, powinniśmy zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto zdecydować się na szybką rezerwację jednostki, określić typ jachtu, jak i określenie, czy sami będziemy sobie sterem, żeglarzem i okrętem, czy jednak chcemy skorzystać z usług doświadczonego skippera. Takie działanie pozwoli nam na większą dowolność, ponieważ będziemy mogli wybrać usługi kogoś już na miejscu, lub też zabrać załogę i skippera ze sobą z Polski. Jeżeli z kolei interesuje nas jacht z pełną załogą, szybsza rezerwacja również ułatwi wybór wymarzonej jednostki, ponieważ będziemy mieć bardziej bogatą ofertę, niż gdy zostawimy tę decyzję na początek sezonu.

Materiał partnera