Buty SPD na rower – jak dopasować do pedałów?

0
858
buty spd
Przesiadając się z tradycyjnego roweru na ten z pedałami SPD, zmiana może być znaczna, a sama czynność wpięcia i wypięcia- nie lada wyzwaniem | fot.: stock.adobe.com

SPD (ang. Shimano Pedaling Dynamics) to specjalnie opatentowany i wprowadzony w 1990 przez Shimano system, który obejmuje pedały SPD ze specjalnym mechanizmem zatrzaskowym, jak i bloki znajdujące się w podeszwie buta. Inspiracją do tego pomysłu stała się idea połączenia właśnie tych dwóch elementów: pedałów i podeszwy, dzięki czemu pedałowanie staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Jak wygląda pierwsza jazda z SPD?

Przesiadając się z tradycyjnego roweru na ten z pedałami SPD, zmiana może być znaczna, a sama czynność wpięcia i wypięcia- nie lada wyzwaniem. Można się jednak szybko tego nauczyć, choć na samym początku, warto poszukać oparcia i kierować się metodą małych kroków. Najprostszym rozwiązaniem jest wsiąść na rower i oprzeć się przy najbliższej ścianie lub poręczy. Mając tak wygodne podparcie, można testować, w jaki sposób działa mechanizm. W ten sposób można ćwiczyć, nie obawiając się utraty równowagi i konsekwencji wypadku. W pierwszej kolejności należy znaleźć stopą blok, w którym wpina się pedały. Następnie należy przekręcić buta z godziny 4 na 6 w przypadku prawej nogi oraz z 8 na 6 dla lewej nogi. Jeśli czynność została wykonana poprawnie, pojawi się charakterystyczny dźwięk zablokowania systemu. To oznaka, że wszystko poszło poprawnie. Zarówno pedały szosowe SPD, jak i do rowerów MTB są wyposażone w podobny układ wpięcia. W związku z tym za każdym razem przednia część stopy zostaje przymocowana do pedału zatrzaskowego. Ich odmienną cechą jest powierzchnia bloku, która jest większa w rowerach szosowych.

Aby zwolnić stopę z mechanizmu, nie należy jej unosić gwałtownie do góry. W tym celu należy ją przekręcić w kierunku na zewnątrz lub wykręcić piętę w wybranym kierunku- różnym w zależności od wykorzystywanych bloków- wielokierunkowe lub jednokierunkowe. Taki manewr nie należy do naturalnych, dlatego wielu rowerzystów reaguje zbyt późno, co może być groźne. W związku z tym niezwykle ważne jest zapoznanie się z mechanizmem działania systemu i testowanie go na sucho, aby wytrenować odpowiednie nawyki.

buty spd
Zarówno pedały szosowe SPD, jak i do rowerów MTB są wyposażone w podobny układ wpięcia | fot.: stock.adobe.com

Jak wpiąć i wypiąć buty SDP?

Osoby poczatkujące powinny wyregulować parametr siły wypięcia na najlżejszy. W ten sposób można szybciej uwolnić stopę. Producenci wychodzą na przeciw tego typu oczekiwaniom, dlatego wybór butów z taką opcją jest naprawdę duży. Mocniejszą regulację można wybrać w momencie, gdy czujemy się pewniej na rowerze z tego rodzaju systemem. W taką funkcję wyposażony jest np. Shimano SPD-SL PD-R550. Po pierwszych próbach wpinania i wypinania butów, można udać się na jazdę testową. W ten sposób można przekonać się, jak działa mechanizm. Szybkość jazdy powinna być wprost proporcjonalna do umiejętności, aby uniknąć kontuzji. Oprócz omawianych modeli dostępne są również pedały dwufunkcyjne SPD, które łączą w sobie zarówno szeroką, klasyczną platformę, jak i praktyczny system zatrzaskowy. To świetne rozwiązanie dla osób początkujących, które zdobywają dopiero pierwsze szlify w tej dziedzinie. Z czasem mogą je wymienić na standardowe buty SPD.

IIM