6 interesujących miejsc na Słowacji, które warto odwiedzić

0
3099
Bratysława
Stolica Słowacji może się pochwalić pięknym zamkiem położonym na szczycie wzgórza, usytuowanym w sercu miasta. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Słowacja jest jednym z atrakcyjnych kierunków turystycznych dla Polaków planujących podróż do jednego z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Poniżej wskazujemy 6 ciekawych miejsc, które warto odwiedzić przy okazji podróży na teren naszego południowego sąsiada.

Bratysława

Stolica Słowacji, która pochwalić się może pięknym zamkiem położonym na szczycie wzgórza, usytuowanym w sercu miasta. Zamek powstał w X wieku, natomiast w XV wieku został przebudowany na fortece obronną. Z czasem przechodził liczne modyfikacje, m.in. w stylu renesansowym i barokowym. W XVIII wieku stanowił siedzibę szkoły katolickiej, później przekształcony został na koszary. Zamek został częściowo zniszczony w 1811 roku wskutek pożaru. Został odbudowany w drugiej połowie XX wieku i dzisiaj pełni rolę muzeum. Interesującym miejscem jest także główny plac Bratysławy, Hlavné námestie. Stanowi on jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta – plac ten pełni funkcję rynku, a jego najważniejszym obiektem jest stary ratusz. Historia ratusza sięga XV wieku, jest to jedna z najstarszych budowli na Słowacji oraz najstarszy ratusz w tym kraju. Stolica Słowacji znana jest również z bardzo szerokiej oferty kulturalnej, jednym z wielu muzeów jest Słowackie Muzeum Narodowe, które posiada 9 oddziałów. Warta odwiedzenia jest również założona w 1949 roku Filharmonia Słowacka.

Koszyce

Trzecie co do wielkości miasto na Słowacji. Miasto liczy sobie niespełna 244 km kwadratowe powierzchni, zajmując miejsce zaraz po Wysokich Tatrach i piastującej pierwsze miejsce Bratysławie. Koszyce to miasto, w którym zbiegają się liczne kręgi kulturowe, o czym świadczy, m.in. istnienie teatru węgierskiego i cygańskiego. Najważniejszym zabytkiem Koszyc jest Katedra św. Elżbiety wybudowana w latach 1378-1508, będąca największą katolicką świątynią na Słowacji. Koszyce to także miasto uniwersyteckie. W mieście funkcjonuje wiele uczelni wyższych, m.in. Uniwersytet P.J. Šafárika, Uniwersytet Techniczny czy Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej. Wielu studentów zza granicy próbuje swoich sił na płatnych studiach medycznych. Wymagania jakie stawiane są studentom podejmującym prywatne studia medyczne, nie są zawyżone, a w przygotowaniu do egzaminu na medycynę pomagają prężnie już działające firmy pośredniczące, jak np. International Medicine Studies (http://www.ims-medstudy.pl).

Słowacki Raj

Jest to krasowy płaskowyż stanowiący część Słowackich Rudaw. Jest prawdziwą gratką dla aktywnych turystów, na jego powierzchni znajduje się wiele szlaków turystycznych, pieszych oraz rowerowych. W jego południowej części znajduje się polana Kláštorisko, na której znajduje się ruina klasztoru kartuzów z XIII wieku. Najciekawszym jednak miejscem Słowackiego Raju zdaje się być Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Ten unikalny rezerwat przyrody został w 2000 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bańska Szczawnica

Stanowi jedno z najważniejszych miast górniczych w całej Europie. Przez wiele stuleci Bańska Szczawnica była jednym z najważniejszych górniczych miast Węgier, na którego terenie wydobywano znaczne ilości złota oraz srebra. Na terenie miasta znajduje się prawdziwe bogactwo zabytków. Wśród nich najbardziej znaczące to:

 • Kolumna Mariańska na Placu Ratuszowym,
 • Stary Zamek,
 • Nowy Zamek,
 • gotycki kościół św. Katarzyny z XV w.,
 • kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
 • barokowa kolumna Świętej Trójcy,
 • budynek dawnego sądu górniczego, mieszczący dziś Muzeum Mineralogiczne,
 • skansen techniczny na terenie starej kopalni.

W związku z tak licznymi zabytkami usytuowanymi na terenie miasta, Bańska Szczawnica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku.

Bardejów

Miasto, na którego terenie ludność słowiańska założyła osadę już w XI wieku. U schyłku XII wieku powstał na jego obszarze klasztor cystersów. Tutejsze Muzeum Przyrodnicze może pochwalić się unikatową kolekcją lokalnej fauny. Niewątpliwie interesującym pod względem turystycznym jest bardejowskie Stare Miasto. Na jego terenie znajdują się liczne zabytki, wśród nich między innymi:

 • Mury obronne z XIV-XVI w.,
 • Kościół św. Idziego,
 • Kościół św. Jana Chrzciciela,
 • Kościół ewangelicki św. Cyryla i Metodego,
 • Ratusz z początków XVI wieku,
 • Fontanna na Rynku,
 • Rzeźba św. Floriana i wiele innych.

Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim, wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku.

Zamek Spiski

Jeden z największych w Europie zabytkowych kompleksów zamkowych. Znajduje się on na terenie Żehry, jednego z najstarszych miast Spiszu. Rozpoczęcie budowy średniowiecznego grodu datuje się na początki XII wieku, w pierwszym okresie swojego istnienia zamek pełnił funkcję twierdzy granicznej. W drugiej połowie XV wieku, ówczesny właściciel wybudował w kompleksie zamkowym pałac, salę rycerską oraz kaplicę św. Elżbiety. W 1780 na zamku wybuchł pożar, a z czasem kompleks zamienił się w ruiny. W 1961 uznano Zamek Spiski za Narodowy Pomnik Kultury. W chwili obecnej na terenie zamku umieszczone są eksponaty muzealne, związane z jego historią. Cały kompleks zajmuje powierzchnie ok. 4 hektarów.

Słowacja w pigułce

Słowacja to bardzo ciekawy kraj, o którym cały czas wiemy bardzo mało. Ten fakt może dziwić, biorąc pod uwagę, iż jest to nasz południowy sąsiad, który oferuje turystom wiele fascynujących miejsc, ciekawych zabytków oraz przepięknych krajobrazów. Słowacja zdaje się być coraz częściej doceniana, a świadczyć o tym może fakt, że wielu zagranicznych studentów stających przed wyborem uczelni medycznej za granicą, decyduje się właśnie na studia medyczne na Słowacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia stomatologiczne w Koszycach. Warto rozważyć, czy ośrodek na Słowacji może pełnić rolę naszego wymarzonego uniwersytetu medycznego, biorąc pod uwagę, iż prywatne studia medyczne na uczelniach naszych południowych sąsiadów mogą zapewnić nam dyplom o międzynarodowej renomie.


Materiał partnera zewnętrznego