3 najładniejsze parki krajobrazowe w Polsce

0
1436
Mierzeja Wiślana Vistula Spit Nowy Świat z drona z powietrza
Mierzeja Wiślana jest wielką piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów | fot.: stock.adobe.com

Na terenie Polski odnaleźć można wiele miejsc, które zachwycają pięknem naturalnej przyrody. Wycieczki do lasów, przechadzki po górach, w terenie nadmorskim lub w okolicy jezior dostarczają możliwości podziwiania niezwykłych widoków. W celu zapobiegania niszczeniu wartościowych obszarów, obejmuje się je różnymi formami ochrony. Dlatego też w Polsce istnieje ponad 120 parków krajobrazowych. Uwielbiane przez turystów i podróżników, często cieszą się dużą popularnością. Które z nich z pewnością okażą się godne odwiedzenia?

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana to jedno z miejsc chętniej odwiedzanych przez turystów. Piaszczysty wał oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej oferuje wiele ciekawych widoków i możliwych do zaobserwowania zjawisk. Park krajobrazowy obejmujący jego wschodni fragment to przede wszystkim niezwykłe ciągi piaszczystych wydm porośniętych nadmorskich borem. Na tym terenie podziwiać można również wyjątkowe plaże i wydmowe klify. Powierzchnia parku to 4410 ha. Zwiedzanie tego obszaru to doskonała propozycja dla osób lubiących morskie wyprawy. Oprócz atrakcyjnych przyrodniczo miejsc natrafić tu można na ciekawe latarnie morskie oraz plaże umożliwiające odpoczynek i rekreację.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Rzeka Biała Przemsza, Pustynia Błędowska, Małopolski Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
Rzeka Biała Przemsza, Pustynia Błędowska, Małopolski Park Krajobrazowy Orlich Gniazd | fot.: stock.adobe.com

To wyjątkowy park umożliwiający zwiedzenie średniowiecznych zamków i warowni ustawionych na Szlaku Orlich Gniazd. Odnaleźć go można na obszarze pomiędzy Krakowem a Częstochową. Stanowi więc doskonałą propozycję dla osób planujących wakacje w południowej części kraju. Górzysty teren oferuje wspaniałe możliwości dla pieszych wycieczek. Dla tego parku charakterystyczna jest rzeźba terenu i mnogość możliwych do odnalezienia form krasowych. Zwiedzanie tego terenu to również gratka dla fanów jaskiń. Ze względu na unikalny mikroklimat można tu napotkać wiele rzadkich gatunków roślin storczykowatych. Wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd zachwyci miłośników pieszych wędrówek, zabytków i przyrody.

Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy | fot.: stock.adobe.com

Dwa wyżej wspomniane parki krajobrazowe zaliczane są zwykle do najbardziej popularnych obszarów tego typu. Nieco mniej znany jest park w okolicach Poznania. Mierzący prawie 13 000 ha, położony jest w dolinie Warty. Teren objęty jest ochroną między innymi ze względu na bytowanie tutaj zagrożonych gatunków ptaków. Na obszarze dostrzec można wiele wyjątkowych okazów dębów. Znajduje się tu między innymi jedno z ich największych skupisk na całym kontynencie. Liczne ścieżki turystyczne i szlaki rowerowe zachęcają do podjęcia wyprawy o każdej porze roku. Amatorzy zwiedzania zabytków z pewnością chętnie odwiedzą pałac w Rogalinie.

W Polsce odnaleźć można wiele wyjątkowo ciekawych i wartych odwiedzenia obszarów. Dzięki podejmowanym działaniom stają się one coraz bardziej przystępne dla turystów. W większości miejsc odnaleźć można specjalnie zaplanowane ścieżki dydaktyczne, szlaki rowerowe i atrakcje. Zwiedzanie parków krajobrazowych może okazać się doskonałą propozycją zarówno dla osób lubiących samodzielne wyprawy, jak i całych rodzin lub grup znajomych.

MRY