Wybór basenu ogrodowego. Cechy i zalety basenów stelażowych

0
1059
basen stelażowy
Basen stelażowy to mobilna konstrukcja, która składa się z niecki wykonanej z PVC i metalowego stelaża | fot.: stock.adobe.com

Basen to doskonała opcja do zorganizowania atrakcyjnego, aktywnego i korzystnego wypoczynku. Możesz odświeżyć się w upalne dni, złagodzić napięcie mięśniowe i emocjonalne, wzmocnić mięśnie, serce i organizm w całości.

Do użytku domowego montowane są baseny rozporowe, stelażowe i stacjonarne. Modele rozporowe są bardzo wrażliwe na przebicia i uszkodzenia. Konstrukcje stacjonarne wymagają znacznych inwestycji finansowych i czasu poświęconego na budowę, dlatego baseny stelażowe mogą stać się godną alternatywą.

Cechy basenu stelażowego

Basen stelażowy to mobilna konstrukcja, która składa się z niecki wykonanej z PVC i metalowego stelaża.

Niecka basenu wykonana jest z wielowarstwowego wzmocnionego polichlorku winylu o zwiększonej wytrzymałości. Materiał jest odporny na rozciąganie, ścieranie, promieniowanie UV i ciśnienie atmosferyczne.

Podstawą konstrukcji jest stelaż. Stelaż wykonany ze stali ocynkowanej z powłoką antykorozyjną zapewnia sztywność mechaniczną i niezawodność basenu. Biorąc pod uwagę duży wybór różnych rodzajów basenów, można z łatwością znaleźć basen do kupienia, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Główne zalety basenów stelażowych:

  • Szybki montaż. Do montażu basenu nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia ani części zamienne. Wszystko, czego potrzebujesz, jest zawarte w zestawie. Produkt montuje się szybko i nie wymaga pomocy specjalistów.
  • Brak potrzeby skomplikowanego przygotowania działki. Należy wybrać płaską powierzchnię, usunąć gałęzie i kamienie, wykonać nasyp.
  • Szeroki asortyment modeli pozwala na wybranie opcji w dogodnej cenie i uwzględniającej wszystkie potrzeby.
  • Różnorodność kształtów i wymiarów. Możesz wybrać mały basen dla dzieci lub głęboki model dla dorosłych o długości 9 metrów.
  • Łatwość transportu. Konstrukcja jest lekka i nie powoduje niedogodności podczas transportu.
  • Łatwość przechowywania. Po złożeniu basen zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga skomplikowanej konserwacji.

Jak wybrać basen stelażowy?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy najpierw ustalić, w jakim miejscu zostanie zamontowany basen i jaką powinien mieć pojemność. Wymiary uzależnione są również od ilości osób, które będą korzystały z basenu. Na przykład dla dużej rodziny można wybrać model o szerokości większej niż 3 m i głębokości co najmniej 1,2 m. I odwrotnie, jeśli z basenu korzysta niewielka liczba osób, nie jest to racjonalne przepłacać za basen o dużych wymiarach.

Ze względu na pojemność niecki baseny stelażowe można podzielić na:

Baseny stelażowe dla dzieci mają niewielkie wymiary i głębokość od 30 cm. Takie niecki są łatwe do przechowywania i transportu. Wymagają minimalnej pielęgnacji i konserwacji. Producenci dla każdego modelu podają zalecany wiek dziecka, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

W przypadku dużych grup użytkowników dobrze nadają się modele basenów stelażowych rodzinne i dla dorosłych. Dzięki zwiększonej głębokości wszyscy członkowie rodziny mogą w nich wygodnie pływać. 

Jak dbać o basen stelażowy?

Baseny stelażowe różnią się trwałością, wytrzymałością i łatwością obsługi. Pod warunkiem przestrzegania zasad eksploatacji produkt może służyć co najmniej 15 lat. Niecka jest odporna na działanie promieni ultrafioletowych i zmiany temperatury. Wprowadzając preparaty zawierające chlor do oczyszczania wody, należy kontrolować ich stężenie. Przekroczenie normy może doprowadzić do uszkodzenia materiałów niecki basenowej. W okresie zimowym baseny stelażowe są przechowywane w postaci złożonej, w pomieszczeniu o temperaturze powietrza co najmniej +5°C.

Materiał partnera