Przykładowe zastosowania dla kratek trawnikowych

0
517
trawa trawnik
Stosowanie plastikowych krat trawnikowych o konstrukcji ażurowej to jedna z najlepszych alternatyw dla znacznie cięższych, droższych, trudniejszych w montażu, a przy tym zdecydowanie bardziej rzucających się w oczy płyt ażurowych z betonu | fot.: stock.adobe.com

Utwardzenie powierzchni pod miejsca parkingowe, podjazd lub chodnik, nie musi wiązać się z koniecznością jego betonowania, asfaltowania czy wykładania kostką brukową. Jeśli zależy Ci na zachowaniu dużej ilości zieleni, sprawdzonym sposobem na ustabilizowanie i jednoczesne utwardzenie podłoża jest zastosowanie płyt ażurowych. Jeszcze ciekawszą opcją jest krata trawnikowa wykonana z tworzywa charakteryzującego się dużą wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.

Stabilizacja gruntu pod trawnik

Zastosowanie produkowanych z trwałego polietylenu, ażurowych kratek trawnikowych to jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych sposobów na wyrównanie nawierzchni i jej utwardzenie. Dzięki ażurowej konstrukcji kratek do gleby dociera światło słoneczne i wilgoć, a tym samym pojawiają się warunki korzystne do wzrostu trawy. W ten prosty sposób możemy stworzyć zielony, utwardzony podjazd dla samochodów lub większy parking z trawiastą, przyjemną dla oka nawierzchnią. Oczywiście krata trawnikowa może posłużyć również jako stabilizacja pod różnego rodzaju kruszywa. Gdy ułożymy ją na wyrównanym i wcześniej ubitym podłożu, a następnie zasypiemy drobnymi frakcjami kamienia lub piasku, zmniejszymy ryzyko powstawania kolein oraz naturalnych zagłębień, w których po deszczu będzie gromadziła się woda.

Aranżacja przestrzeni zewnętrznych

Podstawowym zastosowaniem kratki trawnikowej, zgodnie z nazwą, jest stworzenie utwardzonej powierzchni trawnika. W ten sposób możemy przygotować zielone miejsca parkingowe, chodnik lub podjazd pod domem. Kratki powszechnie wykorzystywane są również do wzmacniania gruntu na wybiegach dla zwierząt, w sadownictwie i szkółkarstwie, do wzmacniania i stabilizowania wszelkiego rodzaju skarp oraz rowów melioracyjnych. Krata trawnikowa może być wykorzystana także do przygotowania terenu pod campingi, ścieżki i tereny rekreacyjne czy miejsca organizacji imprez masowych. Dzięki niej wyrównujemy teren i stabilizujemy grunt, jednocześnie po zasianiu trawy, zyskujemy zielony, równy dywan, po którym można wygodnie chodzić nawet po intensywnych opadach deszczu.

Stosowanie plastikowych krat trawnikowych o konstrukcji ażurowej to jedna z najlepszych alternatyw dla znacznie cięższych, droższych, trudniejszych w montażu, a przy tym zdecydowanie bardziej rzucających się w oczy płyt ażurowych z betonu. Dzięki wytrzymałości krat z polietylenu z powodzeniem można używać ich do stabilizacji gruntu w wielu miejscach, nie tylko wokół domu, ale także w przestrzeni publicznej, głównie do tworzenia zielonych parkingów.

Materiał partnera